Nagrzewnice

Schemat działania nagrzewnicy

Nagrzewnice są rodzajem systemu, który przetwarza energię dostarczoną przez paliwo, w ciepło. Nazywa się je niekiedy piecami nadmuchowymi, ponieważ ciepło jest wydmuchiwane z nagrzewnicy. Nośnikiem ciepła jest więc w tej technologii samo powietrze, w pełni dostępne w każdych warunkach. Jest to ciekawa alternatywa dla innych rodzajów ogrzewania, w których nośnikiem ciepła jest zazwyczaj woda wypełniająca grzejniki. Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w domach i mieszkaniach są grzejniki, ale możliwość ich wyeliminowania sprawia, że nie trzeba brać ich pod uwagę przy aranżacji wnętrza, a to spory atut estetyczny.

W Polsce panuje przekonanie, że nagrzewnice są dobrym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania pomieszczeń o dużych kubaturach, np. hal produkcyjnych, magazynowych czy sklepów. Ale istnieją również interesujące rozwiązania dla domków jednorodzinnych. Warto się nad nimi zastanowić, zwłaszcza na etapie planowanej budowy, ponieważ przystosowanie już istniejącego domu do takiej instalacji jest co prawda możliwe, ale o wiele trudniejsze.

Istnieją dwa rodzaje instalacji z nagrzewnicami. W jednych ogrzewanie rozchodzi się grawitacyjnie, a więc ogrzane powietrze krąży po prostu swobodnie po układzie rozprowadzającym ciepło, zgodnie z prawami fizyki. Drugi rodzaj nagrzewnic posiada obieg wymuszony, w którym ciepłe powietrze jest tłoczone przez osobny wentylator. Oczywiście w tym drugim przypadku łatwiej jest sterować przepływem powietrza, a więc również temperaturą w pomieszczeniach, ale trzeba się liczyć z faktem, że oprócz samego szumu powietrze przepływającego przez układ rozprowadzający ciepło, będziemy mieli jeszcze dodatkowy hałas z wentylatora.

Konstrukcje nagrzewnic zakładają trzy możliwości instalacji. W jednej powietrze, które służy do nagrzewania pomieszczeń, jest czerpane z wnętrza budynku. Są to systemy nazywane ogrzewaniem z powietrzem obiegowym. W drugiej mamy do czynienia z mieszanym rozwiązaniem, ponieważ powietrze obiegowe mieszane jest z powietrzem dostarczanym z zewnątrz. W trzecim przypadku w ogrzewaniu bierze udział tylko powietrze dostarczane spoza ogrzewanych pomieszczeń. Oczywiście w przypadku domków jednorodzinnych ta ostatnia możliwość nie jest używana, ponieważ dostarczane z zewnątrz świeże powietrze oznacza duże straty wytworzonego ciepła.

Nagrzewnice dzielimy również ze względu na sposób wytwarzanego ciepła. Mogą to być więc nagrzewnice elektryczne, gazowe, olejowe i wodne. Wszystkie te rodzaje są sprzedawane w Polsce, jednak różnią się one wydajnością, a co za tym idzie kosztami eksploatacji.

Zalety Wady
W okresie letnim nagrzewnice mogą również chłodzić powietrze Nagrzewnice emitują stały hałas podczas pracy
Przy zastosowaniu nagrzewnic można wyeliminować grzejniki
System można rozbudowywać stopniowo

Zobacz również

Polecamy

Najnowsze

Kominki gazowe

Kominki gazowe zasilane są gazem ziemnym lub gazem płynnym. Nie różnią się wizualnie od tradycyjnego kominka, ale ich główną zaletą jest brak obsługi – nie trzeba dokładać paliwa i usuwać popiołu. Nie tylko pozwalają cieszyć się płonącym ogniem ale mogą również ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom. Miejsce na kominek gazowy Kominek gazowy można […]

Pompa ciepła do modernizowanej instalacji ogrzewania domu

W starszych budynkach modernizacja ogrzewania może być już koniecznością jeśli w zimie dom ma być nadal ogrzewany. Stary, mało efektywny kocioł olejowy, gazowy, czy na paliwo stałe może wymagać wymiany lub będzie to konieczne w najbliższym czasie. Również stara już instalacja ogrzewania budynku może wymagać gruntownej modernizacji, czyli wymiany rur i grzejników. Godnym uwagi rozwiązaniem, […]

Viessmann angażuje się w pomoc owadom zapylającym

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia. Co możemy zrobić? Jak pomagać zapylaczom w sposób indywidualny i zorganizowany? […]