Kotły olejowe

Schemat działania kotła olejowego
Schemat działania kotła olejowego

Jeśli nie mamy do dyspozycji gazu ziemnego i nie chcemy pompy ciepła, jednym z rozwiązań, które zapewni bezobsługowe ogrzewanie będzie kocioł olejowy. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne, dzisiaj cieszą się małym zainteresowaniem. Głównie ze względu na wysoką cenę oleju i związane z tym wysokie koszty ogrzewania. Ale, decydując się na ogrzewanie olejem i tutaj możemy zastosować rozwiązania, które każdego roku przyniosą spore oszczędności na kosztach ogrzewania.

Rodzaje kotłów olejowych

Kotły olejowe oferowane są jako urządzenia do ustawienia na podłodze, rzadko do powieszenia na ścianie. Ogrzewają budynek i wodę użytkową w osobnym zbiorniku ustawionym obok lub pod kotłem. Niektóre mają już zabudowany zbiornik ciepłej wody użytkowej – kocioł i zbiornik schowane w jednej obudowie.

Spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w wymienniku wykonanym z żeliwa, stali lub o specjalnej konstrukcji, np. stalowo-żeliwnym.

Podobnie jak gazowe, kotły olejowe oferowane są jako tradycyjne i kondensacyjne, mogą pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia kotłowni lub bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Ogrzewając olejem opałowym można znaleźć dodatkowych oszczędności, które pozwolą obniżyć rachunki. Jednym ze sposobów na to jest zastosowanie kotła o wysokiej sprawności oraz dodatkowych źródeł ciepła.

Oszczędne ogrzewanie olejem w kotłach C.O. – czy to możliwe?

Moc grzewcza. Kocioł olejowy o mocy grzewczej lepiej dopasowanej do zapotrzebowania budynku na ciepło będzie pracował oszczędniej. Kotły olejowe wyposażone są w palniki jednostopniowe lub dwustopniowe. W odróżnieniu od jednostopniowego, np. 20 kW, kocioł z palnikiem dwustopniowym, np. 13/20 kW, może pracować z mocą 13 kW lub 20 kW. W okresach małego zapotrzebowania na ciepło: wiosną i jesienią, do ogrzania domu w zupełności wystarczająca będzie moc kotła 13 kW. W zimie, jeśli potrzeba więcej ciepła do ogrzewania, wówczas kocioł automatycznie zwiększy swoją moc grzewczą do 20 kW.

Kotły z palnikami dwustopniowymi są droższe od jednostopniowych, ale pracują oszczędniej: lepiej dopasowują się do zapotrzebowania budynku na ciepło i rzadziej się załączają, czyli oszczędniej zużywają paliwo.

Dolne ograniczenie temperatury. Tradycyjne kotły olejowe wykonane z żeliwa lub stali narażone są na szkodliwe działanie kondensatu – wykroplenie wody ze spalin, który przyspiesza korozję kotłów. Aby chronić kocioł przed kondensacją musi on utrzymywać tzw. minimalną temperaturę wody grzewczej, np. 40°C. Czyli, aby zapobiec kondensacji temperatura wody w kotle nie może spaść poniżej temperatury minimalnej. Dla użytkownika oznacza to, że nawet jeśli budynek nie będzie potrzebował ciepła kocioł i tak może się załączać aby utrzymać minimalną temperaturę wody grzewczej. Czyli, będzie zużywał paliwo wtedy kiedy nie potrzeba ogrzewać budynku.

Oszczędniejsze w eksploatacji będą kotły olejowe, które nie mają dolnego ograniczenia temperatury wody w kotle.

Pojemność wodna kotła olejowego. Jest to parametr kotła, który mówi o tym ile znajduje się w nim wody grzewczej. Typowe kotły żeliwne małej mocy, np. 18 kW, mogą mieć pojemność ok. 27 litrów, natomiast kotły o specjalnej konstrukcji i podobnej mocy grzewczej, nawet: 49 litrów, czyli niemal dwukrotnie większą.

Duża pojemność wodna kotła zapewnia jego stabilną pracę w nowych jak i modernizowanych instalacjach. Zapobiega lokalnym przegrzewom i zakłóceniom w pracy spowodowanym osadami zanieczyszczeń i mułów w starszych instalacjach. Kocioł o dużej pojemności wodnej załącza się rzadziej dodatkowo oszczędzając paliwo. W ciągu doby może pracować nawet o 1 godzinę krócej od podobnej mocy kotła o małej pojemności wodnej, co w ciągu roku może przynieść oszczędności w zużyciu oleju opałowego ok. 10-15%.

Kocioł tradycyjny i kondensacyjny. Najczęściej do kotła olejowego tradycyjnego dołączany jest dodatkowy wymiennik ciepła, w którym maksymalnie odbierane jest ciepło ze spalin, tzw. wymiennik kondensacyjny. Dzięki temu, w kotle kondensacyjnym można stosować ogólnie dostępny olej opałowy, a rozdzielenie komory spalania paliwa i kondensacji zapewnia „czystą” pracę kotła.

Tradycyjne kotły olejowe wykorzystują energię paliwa ze sprawnością do ok. 95%. Kondensacyjne maksymalnie wykorzystują energię paliwa, ze sprawnością do ok. 104%. Czyli, kondensacyjne są oszczędniejsze w eksploatacji. Wybierając kocioł kondensacyjny, o wyższej sprawności, o dużej pojemności wodnej, z palnikiem dwustopniowym, możemy liczyć na spore oszczędności kosztów ogrzewania każdego roku.

Zakup paliwa. Cena oleju opałowego zmienia się w ciągu roku, najniższa będzie w okresie letnim, chociaż zależy to również od sytuacji na świecie. Dlatego, warto kupować paliwo kiedy jest najtańsze, tak aby wystarczyło na cały okres grzewczy.

Nowoczesne kotły olejowe pozwalają na wykorzystanie tańszych olejów pochodzenia roślinnego, tzw. biooleju. Do oleju opałowego można dodawać zwykle do ok. 10%  biooleju.

Dodatkowe oszczędności przy wykorzystaniu kotłów olejowych

Dodatkowe oszczędności przy ogrzewaniu olejem można uzyskać stosując dodatkowe źródła ciepła:

kolektory słoneczne do c.w.u. – instalacja prosta i stosunkowo niedroga, oszczędności będą tym większe im więcej osób mieszka w domu

kocioł na paliwo stałe – może „automatycznie” współpracować z kotłem olejowym: jak pracuje kocioł na paliwo stałe, olejowy „wie” o tym i nie załącza się. Jak wygaśnie, olejowy samoczynnie załącza się i ogrzewa dom. Dodatkowy kocioł pozwala kontrolować rachunki za ogrzewanie, im częściej będzie używany tym będą niższe.

kominek – niezależnie czy będzie to kominek z płaszczem wodnym czy z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do pomieszczeń, często używany może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Tutaj oszczędności będą tym większe im lepszej jakości opał będzie stosowany: drewno twarde o niskiej zawartości wilgoci (tzw. sezonowane)

pompa ciepła do c.w.u. – może być alternatywą dla kolektorów słonecznych, samodzielnie ogrzewa wodę użytkową przez cały rok, kocioł olejowy zużywa mniej paliwa pracując tylko na potrzeby ogrzewania domu

pompa ciepła do centralnego ogrzewania – najprostsze rozwiązanie to pompa wykorzystując ciepło z powietrza atmosferycznego. Samodzielnie powinna ogrzać dom do temperatury zewnętrznej -5, -10°C (czyli przez większą część okresu grzewczego). Przy niższych temperatura będzie współpracować z kotłem olejowym, dogrzewającym wodę do wymaganej temperatury. Pompa ciepła nawet o 50% może obniżyć koszty ogrzewania każdego roku, bez konieczności przerabiania istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania budynku.

Zalety kotłów olejowych

  • Bezobsługowa praca kotła i instalacji grzewczej
  • Niskie emisje zanieczyszczeń
  • Możliwość wyboru terminu zakupu paliwa
  • Płynna regulacja temperatury w ogrzewanym budynku
  • Łatwe podłączenie i współpraca z dodatkowymi źródłami ciepła

Wady kotłów olejowych

  • Montaż kotła i wyposażenia instalacji w pomieszczeniu kotłowni
  • Konieczność magazynowania paliwa – zbiorniki oleju
  • Konieczne coroczne przeglądy serwisowe
  •  Cena oleju opałowego zależna od sytuacji na świecie

Polecamy

Najnowsze

Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe ocieplenie budynku i zabezpieczenie izolacji przed wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych.   Finalna warstwa elewacyjna powinna chronić materiał izolacyjny przed uszkodzeniami. Tylko w takim przypadku ciepłe powietrze z budynku nie przeniknie […]

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich zastosowanie przekształca ściany w dynamiczne płaszczyzny, które mogą opowiadać różne historie za pomocą kolorów, tekstur i wzorów.   Znaczenie w aranżacji wnętrz Rola paneli ściennych w aranżacji wnętrz jest wielowymiarowa. Oprócz […]

Optymalna regulacja temperatury z nowoczesnymi termostatami grzejnikowymi

Wraz ze spadkiem temperatury za oknem rosną rachunki za ogrzewanie pomieszczeń. Wydatki te można jednak skutecznie racjonalizować, korzystając z wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych. Nowoczesne siłowniki elektryczne, model STT-868 wraz z jednym z regulatorów służących do ich obsługi to kompletny zestaw, który pozwala na wygodne i precyzyjne zarządzanie temperaturą aż w 8 różnych strefach grzewczych. O możliwościach […]