Kurtyny powietrzne

Kurtyny powietrzne, zamontowane nad drzwiami wejściowymi do budynku, nie pozwalają zimnemu powietrzu dostać się do pomieszczenia oraz nie wpuszczają gorącego powietrza z lecie. Stosuje się je w budynkach o dużym natężeniu ruchu, np. centrach handlowych, sklepach, hotelach, magazynach, itp. oraz w otwartych wejściach, w których nie ma drzwi. Nawiewają zimne lub ciepłe powietrze z góry lub z boku, które jest barierą dla niekontrolowanego napływu powietrza przez drzwi zewnętrzne i bramy wjazdowe. W zimie zapobiegają przeciągom i ograniczają straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Natomiast w lecie zapobiegają dostawaniu się do klimatyzowanego pomieszczenia ciepłego powietrza.

W często otwieranych drzwiach, z których korzystają ludzie, stosuje się tzw. kurtyny ciepłe, które nawiewają ciepłe powietrze ogrzewane elektrycznie lub wodą ogrzewaną przez np. kocioł grzewczy. Tam gdzie nie wymagany jest komfort cieplny, np. w bramach wjazdowych, stosuje się najczęściej tzw. kurtyny zimne, które nawiewają powietrze obiegowe z pomieszczenia, bez jego dogrzewania.

Kurtyny powietrzne mogą współpracować z drzwiami otwieranymi automatycznie – mogą uruchamiać się automatycznie w momencie ich otwierania. Dzięki kurtynom można uzyskać śluzę powietrzną, jeśli podwójne drzwi nie otwierają się jednocześnie. Do drzwi obrotowych oferowane są specjalne kurtyny powietrzne dostosowane do ich kształtu.

Gdy drzwi zewnętrzne są często otwierane (duże natężenie ruchu), optymalnym rozwiązaniem będzie ciągła praca kurtyny powietrznej. Bo, zbyt częste uruchamianie i wyłączanie nagrzewnic i wentylatorów, wpływa na ich szybsze zużywanie.

Kurtyny powietrzne stanowią barierę dla powietrza zewnętrznego. Spotkać można również urządzenia, które dzięki odpowiedniej automatyce sterującej strumieniem powietrza, oprócz podstawowej funkcji mogą również dogrzewać pomieszczenia i strefę przy drzwiach zewnętrznych – kurtyno-nagrzewnice. Są ciekawym rozwiązaniem dla małych sklepów, gdzie zwykle stosowane są kurtyny powietrzne i tradycyjne grzejniki zastawione regałami. Kurtyno-nagrzewnica stanowi barierę powietrzną, a moduł nagrzewnicy rozprowadza ciepłe powietrze po obiekcie zapewniając w nim wymaganą temperaturę.

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie geotermalne

Gdy ciepło czerpane jest z wnętrza ziemi, a następnie trafia do instalacji ogrzewczych w budynku, mamy do czynienia z ogrzewaniem geotermalnym. To pojęcie jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno centralne ciepłownie geotermalne, zaopatrujące w ciepło i ciepłą wodę użytkową całe miasta, ale także domowe instalacje pomp ciepła. Zobacz: Ogrzewanie domu pompą ciepła – praktyczne informacje […]

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne (używane są również nazwy: solary , baterie słoneczne, panele słoneczne) mają za zadanie przetwarzanie energii promieniowania słonecznego, na energię cieplną. Jest to rodzaj tzw. ogrzewania pasywnego, niezależnego od zewnętrznych źródeł energii. Kolektory mają rożne wielkości i rożne wydajności, jednak podstawowy ich podział wynika z różnic konstrukcyjnych, za którymi idą różnice w rozwiązaniach technologicznych, […]

Jak odpowiednio zadbać o konserwację wymiennika ciepła?

Wymiennik ciepła ma za zadanie przekazywać ciepło pomiędzy dwoma środowiskami. Jest to sprzęt, który jest kupowany na długie lata i tyle powinien służyć. Należy odpowiednio zadbać o konserwację tak, aby rzeczywiście korzystać z niego możliwie najdłużej. Dlaczego warto regularnie czyścić wymiennik ciepła? Wymiennik ciepła powinien być czyszczony, według zaleceń raz na dwa lata. Oczywiście, jeżeli […]