Kurtyny powietrzne

Kurtyny powietrzne, zamontowane nad drzwiami wejściowymi do budynku, nie pozwalają zimnemu powietrzu dostać się do pomieszczenia oraz nie wpuszczają gorącego powietrza z lecie. Stosuje się je w budynkach o dużym natężeniu ruchu, np. centrach handlowych, sklepach, hotelach, magazynach, itp. oraz w otwartych wejściach, w których nie ma drzwi. Nawiewają zimne lub ciepłe powietrze z góry lub z boku, które jest barierą dla niekontrolowanego napływu powietrza przez drzwi zewnętrzne i bramy wjazdowe. W zimie zapobiegają przeciągom i ograniczają straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Natomiast w lecie zapobiegają dostawaniu się do klimatyzowanego pomieszczenia ciepłego powietrza.

W często otwieranych drzwiach, z których korzystają ludzie, stosuje się tzw. kurtyny ciepłe, które nawiewają ciepłe powietrze ogrzewane elektrycznie lub wodą ogrzewaną przez np. kocioł grzewczy. Tam gdzie nie wymagany jest komfort cieplny, np. w bramach wjazdowych, stosuje się najczęściej tzw. kurtyny zimne, które nawiewają powietrze obiegowe z pomieszczenia, bez jego dogrzewania.

Kurtyny powietrzne mogą współpracować z drzwiami otwieranymi automatycznie – mogą uruchamiać się automatycznie w momencie ich otwierania. Dzięki kurtynom można uzyskać śluzę powietrzną, jeśli podwójne drzwi nie otwierają się jednocześnie. Do drzwi obrotowych oferowane są specjalne kurtyny powietrzne dostosowane do ich kształtu.

Gdy drzwi zewnętrzne są często otwierane (duże natężenie ruchu), optymalnym rozwiązaniem będzie ciągła praca kurtyny powietrznej. Bo, zbyt częste uruchamianie i wyłączanie nagrzewnic i wentylatorów, wpływa na ich szybsze zużywanie.

Kurtyny powietrzne stanowią barierę dla powietrza zewnętrznego. Spotkać można również urządzenia, które dzięki odpowiedniej automatyce sterującej strumieniem powietrza, oprócz podstawowej funkcji mogą również dogrzewać pomieszczenia i strefę przy drzwiach zewnętrznych – kurtyno-nagrzewnice. Są ciekawym rozwiązaniem dla małych sklepów, gdzie zwykle stosowane są kurtyny powietrzne i tradycyjne grzejniki zastawione regałami. Kurtyno-nagrzewnica stanowi barierę powietrzną, a moduł nagrzewnicy rozprowadza ciepłe powietrze po obiekcie zapewniając w nim wymaganą temperaturę.

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła dla domu o powierzchni 150 m² – rodzaje, ceny, montaż

Decydując się na pompę ciepła, warto wiedzieć, w jaki sposób dobrać do domu jej prawidłowy rodzaj. Umiejętnie wybrana pompa ciepła stanowi bowiem podstawę jej prawidłowego działania. Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła do domu? Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m² lub większego? Dlaczego instalacja jest opłacalnym zakupem? Sprawdź […]

Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru. Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, […]

Viessmann angażuje się w pomoc owadom zapylającym

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia. Co możemy zrobić? Jak pomagać zapylaczom w sposób indywidualny i zorganizowany? […]