Czym ocieplić elewację domu?

Starsze budynki nie spełniają tak restrykcyjnych norm jak współczesne budownictwo. Ich termoizolacja może pozostawiać wiele do życzenia, co powoduje duże straty ciepła. Uciekające ciepło przekłada się na rosnące rachunki za ogrzewanie, zmniejsza komfort mieszkania oraz może prowadzić do powolnego niszczenia ścian (np. pod wpływem przemarzania czy pojawiającej się wilgoci). Czym ocieplić dom? Przedstawiamy zalety i wady najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do termoizolacji!

Kiedy przygotować ściany do prac ociepleniowych?

Na przestrzeni lat ściany budynków wznoszone są z zupełnie innych materiałów budowlanych. Od 2017 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosi 0,23 W/(m2•K). Współczesne budownictwo energooszczędne pozwala tworzyć przegrody posiadają bardzo dobre parametry cieplne. Właściciele starszych domów jednorodzinnych często więc mają problem ze słabą izolacją elewacji. Nie oznacza to jednak, że nic już nie da się zrobić. Ocieplenie ścian zewnętrznych najczęściej można wykonać naprawdę w prosty sposób, a poniesione koszty szybko zaczną się zwracać, ponieważ rachunki za ogrzewanie znacznie spadną.

Nie jesteś pewny, czy ściany Twojego domu wymagają docieplenia? Możesz zamówić wykonanie audytu energetycznego. Firma ustali, ile ciepła ucieka przez przegrody oraz wskaże najsłabsze punkty, które powodują największe straty energetyczne.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiałów i sprzętu potrzebnego do prac termoizolacyjnych. Będą one wykonywane na wysokości, dlatego potrzebne mogą być rusztowania oraz podnośnik koszowy. Dzięki temu ekipa będzie mogła bezpiecznie ocieplić ściany, zlikwidować mostki termiczne, a jednocześnie odświeżyć elewację (pomalować ją na nowy kolor).

Jaki materiał ociepleniowy wybrać?

Bardzo ważnym krokiem jest wybranie materiału oraz metody ocieplenia murów. Obecnie na polskim rynku dostępne są różne izolacje – różnią się one cenami i właściwościami. Najpopularniejsze w Polsce nadal pozostają płyty styropianowe oraz wełna mineralna. Pozwalają one uzyskać dobre parametry termoizolacyjne. Znacznie jednak różnią się od siebie.

Wełna mineralna

Wełna mineralna cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jej dużym atutem są dobre parametry termoizolacyjne. Materiał ten jest niepalny i odporny na wysokie temperatury. Wełna zapewnia doskonałą paraprzepuszczalność, dzięki czemu budynek będzie mógł oddychać i nie będzie narażony na zawilgocenie, które mogłoby prowadzić do pojawienia się pleśni i grzyba. Wełnę mineralną łatwo jest dopasować do miejsc, które ma izolować, ponieważ jest to materiał bardzo elastyczny. Warto jednak podkreślić, że nie toleruje ona nadmiernej wilgoci. Woda może sprawić, że wełna szybko straci swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne.

Styropian

Płyty styropianowe to tradycyjny materiał, który już od wielu lat używany jest do termoizolacji ścian zewnętrznych oraz innych elementów budowlanych. Jest on bardzo lekki (waży nawet 10 razy mniej niż wełna mineralna o tej samej objętości). Jego dużym plusem jest niska cena, która pozwala wykonać skuteczne ocieplenie budynku bez ponoszenia wysokich kosztów. Styropian jest odporny na ściskanie i wodę (ma niską nasiąkliwość). Dość łatwo jest go docinać do potrzebnych wymiarów i montować na ścianach. Styropian nie zapewni jednak izolacji akustycznej. Jego słabym punktem jest także brak odporności na ogień i wysokie temperatury.

Pianka poliuretanowa i polietylenowa

Pianki stanowią nową alternatywę dla wełny mineralnej i styropianu. Są one jeszcze dość drogie, dlatego w Polsce dopiero powoli zyskują na popularności. Zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną. Pianka poliuretanowa jest odporna na zawilgocenia, dobrze przyczepia się do powierzchni i zapewnia izolację akustyczną. Nanosi się ją metodą natryskową, dlatego idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie trudno dotrzeć.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....