Pompy ciepła woda-woda (wodne)

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona odprowadzana jest do studni zrzutowej (chłonnej).

Schemat pompy ciepła woda-woda
Schemat pompy ciepła woda-woda

Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP: do ok. 6,5. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą zanieczyszczać wymiennik pompy ciepła. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkowy pośredni wymiennik ciepła, który wymaga okresowego czyszczenia.
Nawet jeśli przy badaniu wody gruntowej okaże się, że nie są przekroczone określone przez producenta składniki wody, to nie mamy pewności że skład ten nie zmieni się w przyszłości.
Czynnikiem, który również należy uwzględnić przewidując głębokość studni współpracujących z pompą ciepła jest poziom zwierciadła wód gruntowych, który może się zmieniać.
Aby wykorzystać ciepło wody gruntowej musi ona być dostępna w odpowiedniej ilości. Jeśli mamy otwarte źródło wody, np. staw, to również możemy je wykorzystać dla pompy ciepła – woda może być pobierana bezpośrednio ze stawu lub jej ciepło może odbierać wymiennik wykonany z rur ułożonych na dnie stawu lub zakopanych pod jego dnem.

Przykładowo, minimalny przepływ wody gruntowej przez pompę ciepła o mocy grzewczej 10 kW wynosi 2100 litrów/h.

Zalety Wady
Najwyższe wskaźniki efektywności pracy spośród pompy ciepła – COP do ok. 6,5 Wysoki koszt inwestycji
Niskie koszty ogrzewania Konieczność okresowego czyszczenia wymiennika pośredniego
Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu, nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych
Ogrzewa budynek, ale może również chłodzić pomieszczenia w lecie

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Czy pompa ciepła pracuje w mroźne dni?

Pytanie o to, czy pompa ciepła poradzi sobie w przypadku dużych mrozów, pojawia się bardzo często przed wyborem źródła ciepła do domu. Wraz z ekspertami z firmy Vaillant postaramy się przedstawić zasadę działania pompy ciepła w mroźne dni oraz przybliżmy hybrydowe systemy grzewcze. Z tekstu dowiesz się: w jakich temperaturach pracuje pompa ciepła, na czym […]

Nagrzewnice wodne

Nagrzewnice wodne stosowane są często do ogrzewania dużych i wysokich pomieszczeń, gdzie tradycyjne grzejniki nie są w stanie zapewnić wymaganego komfortu cieplnego. Nagrzewnica wodna ma prosta budowę – składa się z wentylatora i wymiennika ciepła, w którym woda ogrzewa przepływające powietrze. Kocioł gazowy, olejowy lub na paliwo stałe, ogrzewają wodę, która systemem rur zasila nagrzewnice […]

Jak przeciwdziałać SMOGOWI w Polsce – stanowisko SPIUG

W ostatnich tygodniach przetacza się przez Polskę dyskusja dotycząca sposobów ograniczenia występowania smogu w naszym Kraju. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki przygotował propozycje z rekomendacjami działań, jakie trzeba podjąć w związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza. Po analizie przedstawionych rekomendacji, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, działające już w Polsce od 12 lat, chce […]