Pompy ciepła woda-woda (wodne)

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona odprowadzana jest do studni zrzutowej (chłonnej).

Schemat pompy ciepła woda-woda
Schemat pompy ciepła woda-woda

Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP: do ok. 6,5. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą zanieczyszczać wymiennik pompy ciepła. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkowy pośredni wymiennik ciepła, który wymaga okresowego czyszczenia.
Nawet jeśli przy badaniu wody gruntowej okaże się, że nie są przekroczone określone przez producenta składniki wody, to nie mamy pewności że skład ten nie zmieni się w przyszłości.
Czynnikiem, który również należy uwzględnić przewidując głębokość studni współpracujących z pompą ciepła jest poziom zwierciadła wód gruntowych, który może się zmieniać.
Aby wykorzystać ciepło wody gruntowej musi ona być dostępna w odpowiedniej ilości. Jeśli mamy otwarte źródło wody, np. staw, to również możemy je wykorzystać dla pompy ciepła – woda może być pobierana bezpośrednio ze stawu lub jej ciepło może odbierać wymiennik wykonany z rur ułożonych na dnie stawu lub zakopanych pod jego dnem.

Przykładowo, minimalny przepływ wody gruntowej przez pompę ciepła o mocy grzewczej 10 kW wynosi 2100 litrów/h.

Zalety Wady
Najwyższe wskaźniki efektywności pracy spośród pompy ciepła – COP do ok. 6,5 Wysoki koszt inwestycji
Niskie koszty ogrzewania Konieczność okresowego czyszczenia wymiennika pośredniego
Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu, nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych
Ogrzewa budynek, ale może również chłodzić pomieszczenia w lecie

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Wybieramy kocioł gazowy – tradycyjny czy kondensacyjny?

Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego kotła będzie decyzja, wybrać kocioł kondensacyjny czy tradycyjny (niekondensacyjny). Kondensacyjny pod względem funkcji nie różni się od kotła tradycyjnego. Łatwo znajdziemy kocioł o odpowiedniej mocy grzewczej, stojący lub wiszący, jedno- lub dwufunkcyjny. Podobnie jak kocioł tradycyjny może on ogrzać wodę grzewczą do temperatury nawet  80°C. Więc, czym się różnią ? […]

Gdzie zakupić panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Dla instalatorów systemów fotowoltaicznych, znalezienie wiarygodnego dostawcy paneli słonecznych jest kluczową kwestią dla prowadzenia swojej firmy. Klienci oczekują bowiem nie tylko dobrej wydajności, profesjonalizmu, jednak także konkurencyjnej ceny. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy ten poradnik – który pozwoli Tobie, jako instalatorowi dostarczać dobre panele fotowoltaiczne w dobrej cenie, a przy tym mieć pewność, co do […]

Wybieramy kocioł gazowy – c.w.u.

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domów i mieszkań są kotły gazowe. Bogata oferta umożliwia wybór odpowiedniego urządzenia dla każdego rodzaju budynku i instalacji grzewczej, warunków montażu i wymaganego komfortu ciepłej wody użytkowej – czyli jej odpowiedniej temperatury i dostępnej ilości. W budynkach o małym zapotrzebowaniu na ciepło, często potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) decydować […]