Free Porn
xbporn

Wybieramy kocioł gazowy – dobór i instalacja

Każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia do sposobu jego ogrzewania. Ale, każdy inwestor ma podobne oczekiwania: kocioł powinien zapewnić jak najniższe koszty ogrzewania, wysoki komfort ciepłej wody użytkowej oraz powinien być niezawodny i trwały.

 

Niskie koszty ogrzewania.

Przykładowy schemat instalacji kotła gazowego
Przykładowy schemat instalacji kotła gazowego

Obecnie budowane domy jednorodzinne potrzebują stosunkowo mało ciepła do ich ogrzania. Zapotrzebowanie na ciepło budynku o powierzchni ogrzewanej np. 180 m2 przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej -20°C może wynieść ok. 12 kW. Zapotrzebowanie to zmniejsza się wraz z rosnącą temperaturą zewnętrzną. Przy temperaturze zewnętrznej ok. 0°C budynek będzie potrzebować już tylko ok. 6 kW ciepła.

Najniższe koszty ogrzewania zapewni kocioł który będzie maksymalnie wykorzystywał paliwo i który dopasuje swoją moc grzewczą do zmieniającego się zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Jednym z rozwiązań będzie zastosowanie wiszącego kotła kondensacyjnego. Łatwo można dobrać urządzenie o mocy grzewczej dopasowanej do potrzeb budynku, np. 3,8-13 kW lub 4,8-19 kW. Kotły kondensacyjne wyposażone są w palniki modulowane, które regulują ilość wytwarzanego ciepła w szerokim zakresie mocy grzewczej, np. od 20 do 100% maksymalnej mocy kotła. Dzięki temu, lepiej dopasowują swoją moc grzewczą do zapotrzebowania budynku na ciepło i pracują z mniejsza częstotliwością załączeń, czyli oszczędniej.

Na kotle można ustawić maksymalną moc grzewczą z jaką będzie on pracował na potrzeby centralnego ogrzewania, np. 14 kW, przy każdym uruchomieniu palnika mogą „startować” z mocą 60% maksymalnej mocy cieplnej, lub niższą (w zależności od ustawienia), stosuje się w nich układy kontrolujące skład mieszanki gazu i powietrza aby w każdych warunkach pracy kotła był on optymalny i zapewniał maksymalne wykorzystanie paliwa. Przy braku zapotrzebowania na ciepło kocioł całkowicie wyłączy się ponieważ nie jest wymagane utrzymywanie minimalnej temperatury wody grzewczej. Zazwyczaj kotły kondensacyjne umożliwiają stosowanie długich przewodów spalinowych, nawet do 20 metrów. To wszystko sprawia, że łatwo znajdziemy odpowiedni kocioł, który w większym stopniu wykorzystuje paliwo w porównaniu z tradycyjnym kotłem, zapewniając niższe koszty ogrzewania.

Oczywiście, możemy również zastosować kocioł tradycyjny wiszący lub stojący. Kotły stojące tzw. żeliwne, produkowane są o mocy od ok. 18, 20 kW. Więc, dla budynku który potrzebuje maksymalnie 12 kW są znacznie przewymiarowane. Kotły te wyposażone są w palniki jednostopniowe więc nie będzie mowy o dopasowaniu ilości wytwarzanego ciepła do zapotrzebowania na ciepło budynku.

Również kotłom wiszącym trudniej będzie dopasować się do budynku o małym zapotrzebowaniu ciepła. Chociaż wyposażone są w palniki modulowane to ich zakres modulacji jest znacznie mniejszy bo np. 10-26 kW. Gdzie, minimalna moc grzewcza kotła jest bliska maksymalnemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło – czyli kocioł praktycznie zawsze będzie pracował poza zakresem modulacji palnika na zasadzie załącz-wyłącz. W okresach przejściowych, przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, będzie załączał się częściej zużywając tym samym więcej gazu.

Kotły tradycyjne wymagają utrzymywania minimalnej temperatury wody grzewczej dla ochrony przed kondensacją. Niezależnie od zapotrzebowania na ciepło kocioł musi utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej zużywając tym samym paliwo.

 

Dodatkowe źródła ciepła

Poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią jak najniższe koszty ogrzewania sprawia że coraz częściej stosowane są dodatkowe źródła ciepła jak, np. kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, kominki z płaszczem wodnym, kotły na paliwo stałe które pracują na potrzeby ogrzewania budynku i również ogrzewania c.w.u.

Wybierając dany kocioł warto upewnić się czy rozbudowa instalacji o dodatkowe źródła ciepła jest możliwa lub czy będzie łatwa do wykonania w niedalekiej przyszłości.

 

Mało miejsca

Tendencja do wykorzystania każdej wolnej przestrzeni budynku powoduje, że czasem zapomina się o kotłowni. Nie jest to problemem jeśli planujemy prostą instalację. W łazience lub kuchni możemy zastosować kocioł wiszący, który będzie podbierał powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku nie powodując tym samym wychładzania pomieszczenia.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem mogą być kotły wiszące z zabudowanymi zasobnikami ciepłej wody – w jednym urządzeniu znajdują się niemal cały osprzęt kotłowni. A, możliwość zabudowy urządzenia pozwala na swobodną aranżację pomieszczenia i dopasowanie kotła do np. mebli. W tym przypadku również możemy korzystać ze wspomagania ogrzewania c.w.u. przez kolektory słoneczne – wystarczy zastosować „lodówkę”, która jest połączeniem kotła wiszącego i zasobnika ciepłej wody z możliwością podłączenia instalacji kolektorów.

 

Modernizacja instalacji

W starych domach i wymianie kotła na nowy, zastosowanie kotła żeliwnego nie powinno stwarzać większych trudności. Mają one dużą pojemność wodną i będą dobrze pracować w instalacjach z dużymi średnicami rur – o dużej pojemności wodnej.

W takiej instalacji można również zastosować kocioł tradycyjny wiszący. Ponieważ mają one małą pojemność wodną może okazać się, że potrzebne będzie sprzęgło hydrauliczne, co skomplikuje instalację i zwiększy koszt inwestycji. Rozdzielenie hydrauliczne instalacji grzewczej i kotła sprzęgłem ma ochronić przed zbyt niską temperaturą wody grzewczej powracającą do kotła z instalacji i kondensacją pary wodnej ze spalin. Sprzęgło może być potrzebne przy pojemności instalacji wynoszącej powyżej 15 litrów/ kW mocy kotła. Inaczej będzie w przypadku wiszącego kotła kondensacyjnego, który mimo małej pojemności wodnej nie wymaga ochrony przed niską temperaturą wody powracającej do kotła, czyli z łatwością poradzi sobie z instalacją o dużej pojemności wody.

To tylko niektóre aspekty wyboru odpowiedniego kotła. Każde urządzenie ma inne wymagania co do warunków montażu i sposobu pracy. Niewątpliwie, kotły kondensacyjne dają najwięcej możliwości. Oszczędnie wykorzystują gaz i są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Kotły kondensacyjne mogą pracować praktycznie w każdej instalacji grzewczej zapewniając niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi. Niektóre będą pracowały oszczędniej od tradycyjnych tylko ok. 10% inne nawet 20% i więcej. Wynika to z ich konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technicznych. W każdym przypadku warto więc zajrzeć do „wnętrza” kotła i poznać jego możliwości aby wybrać ten najlepszy, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika.

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Polacy grzeją głównie węglem – raport z najnowszego badania firmy TECH Sterowniki

Firma TECH Sterowniki opublikowała na swoim blogu wyniki przeprowadzonej na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku internetowej ankiety na temat ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych. Wynika z niej m.in., że węgiel jest głównym źródłem ogrzewania w 7 na 10 polskich domach. Na odnawialne źródła energii wskazało zaledwie 3,2% badanych. Aktualna sytuacja grzewcza w polskich […]

Jaki będzie najlepszy dla mnie kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną na ciepło. W zależności od rodzaju kolektorów możemy je zamontować w każdym dostępnym miejscu, np. na dachu pochylonym lub płaskim, na ścianie budynku lub w ogrodzie. W jakim stopniu wykorzystamy darmowe ciepło słoneczne zależy między innymi od rodzaju i sposobu montażu kolektorów. Kolektory słoneczne wykorzystujemy do ogrzewania wody użytkowej, wody […]

Czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu ogrzewania podłogowego. Takie decyzje nie mogą dziwić, ponieważ rozwiązanie to posiada szereg zalet, które czynią go bardziej opłacalnym od tradycyjnych systemów grzewczych. Dlaczego warto zamontować ogrzewanie podłogowe w swoim domu? Jakie są jego rodzaje? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. Dlaczego […]