Wybieramy kocioł gazowy – dobór i instalacja

Każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia do sposobu jego ogrzewania. Ale, każdy inwestor ma podobne oczekiwania: kocioł powinien zapewnić jak najniższe koszty ogrzewania, wysoki komfort ciepłej wody użytkowej oraz powinien być niezawodny i trwały.

 

Niskie koszty ogrzewania.

Przykładowy schemat instalacji kotła gazowego
Przykładowy schemat instalacji kotła gazowego

Obecnie budowane domy jednorodzinne potrzebują stosunkowo mało ciepła do ich ogrzania. Zapotrzebowanie na ciepło budynku o powierzchni ogrzewanej np. 180 m2 przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej -20°C może wynieść ok. 12 kW. Zapotrzebowanie to zmniejsza się wraz z rosnącą temperaturą zewnętrzną. Przy temperaturze zewnętrznej ok. 0°C budynek będzie potrzebować już tylko ok. 6 kW ciepła.

Najniższe koszty ogrzewania zapewni kocioł który będzie maksymalnie wykorzystywał paliwo i który dopasuje swoją moc grzewczą do zmieniającego się zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Jednym z rozwiązań będzie zastosowanie wiszącego kotła kondensacyjnego. Łatwo można dobrać urządzenie o mocy grzewczej dopasowanej do potrzeb budynku, np. 3,8-13 kW lub 4,8-19 kW. Kotły kondensacyjne wyposażone są w palniki modulowane, które regulują ilość wytwarzanego ciepła w szerokim zakresie mocy grzewczej, np. od 20 do 100% maksymalnej mocy kotła. Dzięki temu, lepiej dopasowują swoją moc grzewczą do zapotrzebowania budynku na ciepło i pracują z mniejsza częstotliwością załączeń, czyli oszczędniej.

Na kotle można ustawić maksymalną moc grzewczą z jaką będzie on pracował na potrzeby centralnego ogrzewania, np. 14 kW, przy każdym uruchomieniu palnika mogą „startować” z mocą 60% maksymalnej mocy cieplnej, lub niższą (w zależności od ustawienia), stosuje się w nich układy kontrolujące skład mieszanki gazu i powietrza aby w każdych warunkach pracy kotła był on optymalny i zapewniał maksymalne wykorzystanie paliwa. Przy braku zapotrzebowania na ciepło kocioł całkowicie wyłączy się ponieważ nie jest wymagane utrzymywanie minimalnej temperatury wody grzewczej. Zazwyczaj kotły kondensacyjne umożliwiają stosowanie długich przewodów spalinowych, nawet do 20 metrów. To wszystko sprawia, że łatwo znajdziemy odpowiedni kocioł, który w większym stopniu wykorzystuje paliwo w porównaniu z tradycyjnym kotłem, zapewniając niższe koszty ogrzewania.

Oczywiście, możemy również zastosować kocioł tradycyjny wiszący lub stojący. Kotły stojące tzw. żeliwne, produkowane są o mocy od ok. 18, 20 kW. Więc, dla budynku który potrzebuje maksymalnie 12 kW są znacznie przewymiarowane. Kotły te wyposażone są w palniki jednostopniowe więc nie będzie mowy o dopasowaniu ilości wytwarzanego ciepła do zapotrzebowania na ciepło budynku.

Również kotłom wiszącym trudniej będzie dopasować się do budynku o małym zapotrzebowaniu ciepła. Chociaż wyposażone są w palniki modulowane to ich zakres modulacji jest znacznie mniejszy bo np. 10-26 kW. Gdzie, minimalna moc grzewcza kotła jest bliska maksymalnemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło – czyli kocioł praktycznie zawsze będzie pracował poza zakresem modulacji palnika na zasadzie załącz-wyłącz. W okresach przejściowych, przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, będzie załączał się częściej zużywając tym samym więcej gazu.

Kotły tradycyjne wymagają utrzymywania minimalnej temperatury wody grzewczej dla ochrony przed kondensacją. Niezależnie od zapotrzebowania na ciepło kocioł musi utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej zużywając tym samym paliwo.

 

Dodatkowe źródła ciepła

Poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią jak najniższe koszty ogrzewania sprawia że coraz częściej stosowane są dodatkowe źródła ciepła jak, np. kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, kominki z płaszczem wodnym, kotły na paliwo stałe które pracują na potrzeby ogrzewania budynku i również ogrzewania c.w.u.

Wybierając dany kocioł warto upewnić się czy rozbudowa instalacji o dodatkowe źródła ciepła jest możliwa lub czy będzie łatwa do wykonania w niedalekiej przyszłości.

 

Mało miejsca

Tendencja do wykorzystania każdej wolnej przestrzeni budynku powoduje, że czasem zapomina się o kotłowni. Nie jest to problemem jeśli planujemy prostą instalację. W łazience lub kuchni możemy zastosować kocioł wiszący, który będzie podbierał powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku nie powodując tym samym wychładzania pomieszczenia.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem mogą być kotły wiszące z zabudowanymi zasobnikami ciepłej wody – w jednym urządzeniu znajdują się niemal cały osprzęt kotłowni. A, możliwość zabudowy urządzenia pozwala na swobodną aranżację pomieszczenia i dopasowanie kotła do np. mebli. W tym przypadku również możemy korzystać ze wspomagania ogrzewania c.w.u. przez kolektory słoneczne – wystarczy zastosować „lodówkę”, która jest połączeniem kotła wiszącego i zasobnika ciepłej wody z możliwością podłączenia instalacji kolektorów.

 

Modernizacja instalacji

W starych domach i wymianie kotła na nowy, zastosowanie kotła żeliwnego nie powinno stwarzać większych trudności. Mają one dużą pojemność wodną i będą dobrze pracować w instalacjach z dużymi średnicami rur – o dużej pojemności wodnej.

W takiej instalacji można również zastosować kocioł tradycyjny wiszący. Ponieważ mają one małą pojemność wodną może okazać się, że potrzebne będzie sprzęgło hydrauliczne, co skomplikuje instalację i zwiększy koszt inwestycji. Rozdzielenie hydrauliczne instalacji grzewczej i kotła sprzęgłem ma ochronić przed zbyt niską temperaturą wody grzewczej powracającą do kotła z instalacji i kondensacją pary wodnej ze spalin. Sprzęgło może być potrzebne przy pojemności instalacji wynoszącej powyżej 15 litrów/ kW mocy kotła. Inaczej będzie w przypadku wiszącego kotła kondensacyjnego, który mimo małej pojemności wodnej nie wymaga ochrony przed niską temperaturą wody powracającej do kotła, czyli z łatwością poradzi sobie z instalacją o dużej pojemności wody.

To tylko niektóre aspekty wyboru odpowiedniego kotła. Każde urządzenie ma inne wymagania co do warunków montażu i sposobu pracy. Niewątpliwie, kotły kondensacyjne dają najwięcej możliwości. Oszczędnie wykorzystują gaz i są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Kotły kondensacyjne mogą pracować praktycznie w każdej instalacji grzewczej zapewniając niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi. Niektóre będą pracowały oszczędniej od tradycyjnych tylko ok. 10% inne nawet 20% i więcej. Wynika to z ich konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technicznych. W każdym przypadku warto więc zajrzeć do „wnętrza” kotła i poznać jego możliwości aby wybrać ten najlepszy, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika.

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Kotły węglowe

Kotły węglowe są ciągle popularnym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych jaki większych obiektów. Podstawową ich zaletą są niskie koszty ogrzewania przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji. Wymagają jednak w mniejszym lub większym stopniu obsługi oraz paliwa o odpowiedniej jakości. Szczególnie jakość stosowanego paliwa wpływa bezpośrednio na trwałość kotła, jego bezawaryjną pracę i sprawność, co przekłada się bezpośrednio […]

Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru. Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, […]

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Zobaczmy jakie są koszty ogrzewania rzeczywistej instalacji z pompą ciepła, pracującej w domu jednorodzinnym – Wizualizacja pracy instalacji z pompą ciepła, opisana w artykule „Pompa ciepła na żywo”.   Dane budynku dom jednorodzinny znajdujący się pod Opolem 4 mieszkańców powierzchnia użytkowa: 160 m2 powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych: 200 m2 kubatura: 550 m3 zapotrzebowanie budynku na ciepło […]