Ekogroszek jest granulatem z wysokokalorycznego węgla kamiennego, o bardzo dobrych własnościach energetycznych. Wykorzystywany w kotłach retortowych, gazie paliwo podawane jest automatycznie do kotła z zasobnika lub pomieszczenia magazynu opału. Dzięki temu obsługa kotłów retortowych, związana z uzupełnianiem paliwa, w mniejszym stopniu angażuje użytkownika.
Ekogroszek cena – Ceny ekogroszku 2012
Przybliżona cena detaliczna ekogroszku w sierpniu 2012 w Polsce wynosi ok.:
600 – 830 zł za tonę ekogroszku luzem
650 – 950 zł za tonę ekogroszku workowanego
Duża rozpiętość cenowa spowodowana jest jakością opałową sprzedawanego ekogroszku oraz
Przeciętna średnioroczna cena detaliczna 1000 kg (tony) węgla kamiennego w poszczególnych latach:
Granulat węglowy, „eko groszek” lub o innej nazwie handlowej, jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, w porównaniu z innymi gatunkami węgla. Jednak, do spalania w kotłach musi zostać odpowiednio przygotowany. Ze względu na właściwą i niezawodną eksploatację kotła, powinien posiadać odpowiednią średnicę do ok. 25 mm, nie zawierać zanieczyszczeń w postaci kamieni itd. Co czasem wymaga od użytkownika kompromisu pomiędzy ceną opału, a jego jakością.
Granulat węglowy (ekogroszek), produkowany jest z węgla kamiennego, choć można również spotkać ekogroszek z węgla brunatnego. Aby uzyskać paliwo o wielkości ziarna od 5 do 25 mm, węgiel jest kruszony i przesiewany przez sita. Następnie jest płukany żeby usunąć z niego miał.
Właściwie przygotowany ekogroszek:
- nie zawiera zanieczyszczeń, np. w postaci kamieni
- ma niską zdolność spiekania
- ma odpowiednią temperaturę mięknienia popiołu
- zawiera niewielkie ilości siarki
Własności przykładowego ekogroszku:
- granulacja: 5 – 25 mm
- wartość opałowa (w stanie roboczym): min 23,6 MJ/kg
- zawartość popiołu (w stanie roboczym): do 10 %
- zawartość siarki całkowitej (w stanie roboczym): do 0,5 %
- kamień i inne zanieczyszczenia: nie występuje
- liczba Rogi (spiekalność): do 3
- temperatura mięknienia: min. 1200 °C
- części lotne: od 28%
- wilgotność: do 10% w okresie letnim
Granulacja ekogroszku.
Podstawowym warunkiem bezawaryjnej pracy kotła na ekogroszek jest stosowanie paliwa o granulacji wymaganej przez producenta. Tanie paliwo, o nieodpowiedniej granulacji, jest częstą przyczyną zablokowania – awarii podajników.
Wartość opałowa ekogroszku. Określa ile energii cieplnej (ciepła) uzyskamy ze spalenia jednostki paliwa, np. z 1 kg. Im wyższa wartość opałowa paliwa tym mniejsze będzie zużycie paliwa.
Zawartość popiołu. Od zawartości popiołu w paliwie zależy jak często trzeba będzie czyścić kocioł i popielnik – określa ile będzie powstawać popiołu w trakcie spalania paliwa.
Zawartość siarki. Zbyt wysoka zawartość siarki w paliwie powoduje powstawanie związków chemicznych, które w połączeniu z wodą tworzą kwas siarkowy – przyspieszający korozję kotła.
Zbyt duża zawartość siarki w paliwie, a następnie w spalinach odprowadzanych do atmosfery, powoduje intensywniejsze zanieczyszczanie środowiska i najbliższego otoczenia.
Kamień i inne zanieczyszczenia. Ich obecność w ekogroszku może doprowadzić do uszkodzenia podajnika ślimakowego kotła, ma również wpływ na ilość i granulację popiołu.
Spiekalność. Efektem wysokiej spiekalności węgla jest gromadzenie się na palniku retortowym spieczonego popiołu i żużla. W wyniku czego spalanie przebiega nieefektywnie i może prowadzić do wygaszenia palnika. Miernikiem zdolności węgla do tworzenia spieków jest liczba Rogi (RI). Im jest wyższa, tym tworzą się większe i twardsze spieki. Zalecana wartość RI węgla do kotłów retortowych powinna wynosić od 0 do 20 – oczywiście, im niższa tym lepiej. Węgiel o wysokiej jakości spala się bez spieków, pozostawiając jedynie miękki popiół.
Temperatura mięknienia popiołu. Zbyt niska temperatura mienienia popiołu ma wpływ na gromadzenie się spieczonego popiołu na palniku – zaburza prawidłowy przebieg spalania zwiększając ilość części palnych w żużlu oraz emisje zanieczyszczeń do atmosfery.
Im wyższa temperatura mięknienia popiołu, tym lepsze spalania i wykorzystanie paliwa w palniku retortowym.
Części lotne. Zbyt niska zawartość części lotnych w ekogroszku skutkuje zaburzeniem stabilności procesu spalania. Dla kotłów retortowych, zalecana jest wartość powyżej 28%.
Wilgotność ekogroszku. Określa zawartość wody w paliwie, która jest balastem. Im więcej wody tym mniejsza będzie wartość opałowa paliwa, tym samym uzyskamy mniej ciepła ze spalenia określonej ilości paliwa.
Eko groszek sprzedawany jest w workach 20, 25 kg i luzem. Workowany jest droższy, ale jego składowanie i przechowywanie nie powoduje zwiększenia wilgotności paliwa. Składowany na wolnym powietrzu bez zadaszenia traci swoje własności – obniża się jego wartość opałowa, nawet o 30%. Ekogroszek w workach plastikowych, zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność i wartość energetyczną (opałową). A, zgrzewane przez producenta plastikowe worki utrudniają ingerencję osób trzecich w jego zawartość.
Przy wyborze dostawcy opału należ kierować się jego ceną, ale przede wszystkim jakością. Przed zakupem większej partii paliwa warto najpierw wypróbować jego mniejszą ilość. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko że kupimy „trefny” opał, niskiej jakości lub z domieszkami np. kamieni, miału i innych zanieczyszczeń. Nawet u tzw. dobrych dystrybutorów, gdzie wcześniej klient kupował bardzo dobrej jakości paliwo, z czasem jego jakość może się zmienić.