Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne są bardzo łatwe w instalacji, bo nie potrzebują rur i wody, która może w zimie zamarznąć. Nie potrzebują również źródła ciepła, np. kotła gazowego czy węglowego.

Grzejnik elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło, które dostarcza do ogrzewanego pomieszczenia. Wystarczy ustawić grzejnik elektryczny na podłodze lub powiesić na ścianie, podłączyć do gniazdka elektrycznego i od razu można ogrzewać pomieszczenie.

Grzejniki elektryczne przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez konwekcję lub promieniowanie.

Podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych, powietrze przepływa przez grzejnik elektryczny, nagrzewa się i krąży w pomieszczeniu oddając jemu ciepło. Przepływ powietrza przez grzejnik może odbywać się samoczynnie lub wymuszany przez wentylator.

Grzejniki promieniujące, przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez promieniowanie. Promieniowanie cieplne płyty grzejnika powoduje nagrzewanie ścian, podłogi i elementów wyposażenia pomieszczenia. Powietrze stykając się z przegrodami i wyposażeniem ogrzewa się. Promieniowanie ogrzewa również bezpośrednio ludzi znajdujących się w pomieszczeniu.

Grzejniki promieniujące dostarczają ciepło tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Jednocześnie szybko zapewniają komfortową temperaturę przy mniejszym zużyciu energii.

Grzejniki elektryczne znakomicie sprawdzą się jako tymczasowe źródło ciepła, np. podczas remontów, w zimne letnie dni kiedy chcemy tylko na chwilę dogrzać łazienkę lub inne pomieszczenie. Są łatwe w obsłudze i lekkie – można przestawić grzejnik w inne miejsce lub do innego pomieszczenia.

Sterowanie pracą grzejnika elektrycznego, jego wydajnością cieplną, realizowane jest bezpośrednio na grzejniku lub osobnym termostacie – regulatorze. Można ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, obniżoną np. w godzinach nocnych, oraz zaprogramować pracę ogrzewania w poszczególne dni tygodnia.

Zalety Wady
niskie koszty inwestycji – brak rur, kotła, wody w instalacji wysokie koszty ogrzewania energią elektryczną
szybka instalacja i uruchomienie
doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła

 Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Kominki gazowe

Kominki gazowe zasilane są gazem ziemnym lub gazem płynnym. Nie różnią się wizualnie od tradycyjnego kominka, ale ich główną zaletą jest brak obsługi – nie trzeba dokładać paliwa i usuwać popiołu. Nie tylko pozwalają cieszyć się płonącym ogniem ale mogą również ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom. Miejsce na kominek gazowy Kominek gazowy można […]

Kotły na biomasę

Biomasa jest odnawialnym i tanim sposobem pozyskania ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych jak i dużych obiektów. Każdego roku rośnie udział biomasy w wytwarzaniu energii, która jest w małym stopniu wrażliwa na czynniki gospodarcze i polityczne. Wpływa korzystnie również na klimat, gdyż zmniejsza emisję gazu cieplarnianego – dwutlenkuwęgla. Do biomasy zalicza się wszystkie substancje organiczne pochodzenia […]

Naklejki na grzejnik, czyli zupełnie nowy wymiar ogrzewania

Dbając o to, by wnętrze naszego domu czy mieszkania prezentowało się zachwycająco pod każdym względem, nie możemy zapominać o elemencie, który znajduje się w każdym pomieszczeniu. Mowa oczywiście o grzejnikach. Niektórzy starają się je ukryć za firaną lub meblem, niektórzy malują je specjalnymi farbami, by wpasowały się w kolorystykę pokoju, inni godzą się z tym, […]