Grzejniki wodne

Niezależnie od rodzaju, grzejniki wodne wykorzystują ciepło dostarczone do nich systemem rur przez wodę, która może być ogrzewana kotłem gazowym, olejowym, na paliwo stałe, elektrycznym czy też pompą ciepła. Odbierają ciepło od wody i przekazują do ogrzewanego pomieszczenia. Schłodzona woda trafia z powrotem do urządzenia grzewczego, które ponownie ogrzewa ją do wymaganej temperatury.

Każdy grzejnik wodny działa na tej samej zasadzie. Jednak, poszczególne grzejniki różnią się budową, materiałami z jakich zostały wykonane i sposobem przekazywania ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Różne będą też: możliwości ich podłączenia do instalacji, rodzaj zastosowanych w instalacji rur, jaki i wymagania przy współpracy z konkretnym urządzeniem grzewczym.

Grzejniki płytowe są najczęściej stosowane do ogrzewania pomieszczeń. Wykonane są z płyt stalowych którymi przepływa woda grzewcza – płaskich lub profilowanych. W zależności od typu, mogą mieć jedną, dwie lub nawet trzy płyty; bez lub z blachami aluminiowymi miedzy płytami. Blachy aluminiowe, tzw. konwektory, zwiększają powierzchnię wymiany ciepła grzejnika. Powietrze przepływając przez konwektory ogrzewa się i wraca do pomieszczenia ogrzewając je.

Grzejniki płytowe oddają ciepło przez promieniowanie w ok. 35%, a przez konwekcję: 65%.

Można je podłączyć do instalacji: od dołu z prawej lub lewej strony, od dołu na środku grzejnika, oraz z boku. Niektórzy producenci oferują grzejniki o uniwersalnym podłączeniu – dany grzejnik można podłączyć od dołu lub z boku (w zależności od wyboru), nie posiadają tylnej strony, wiec grzejnik można obracać i podłączyć do instalacji z prawej lub lewej strony.

Grzejniki płytowe mogą współpracować w każdej instalacji grzewczej, wykonanej z rur miedzianych, stalowych, jak i z tworzywa. Dzięki dużemu udziałowi przekazywanego ciepła przez promieniowanie, skutecznie pracują w niższych temperaturach wody grzewczej. Tym samym, będą odpowiednim rozwiązaniem dla kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła.

Grzejniki płytowe nie są polecane do instalacji otwartych. Tutaj, woda grzewcza ma stały kontakt z powietrzem atmosferycznym, które może przyspieszyć korozję grzejnika, np. w instalacjach z kotłami na paliwo stałe w układzie otwartym.

 

Przekrój grzejnika dwupłytowego, z dwoma rzędami blach konwektorów
Przekrój grzejnika dwupłytowego, z dwoma rzędami blach konwektorów

 

Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory) – w obudowie grzejnika znajdują są rury miedziane, którymi przepływa woda grzewcza. Na rurach umieszczone są blachy aluminiowe, która ogrzewają przepływające przez grzejnik powietrze.

Obudowa może być wykonana ze stali, aluminium a nawet z drewna. Tworzy tzw. komin, który zwiększa szybkość przepływu powietrza, a tym samym efektywność oddawania ciepła.

Grzejniki konwektorowe są bardzo lekkie. Mogą być zawieszone na ścianie, zostać ustawione na podłodze, lub zabudowane w podłodze – tzw. grzejniki kanałowe.

Praktycznie w 100% ogrzewają pomieszczenia przez konwekcję. Dla zwiększenia efektywności grzejnik wyposaża się w wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez grzejnik. Dzięki temu znacznie zwiększa się jego efektywność, szczególnie przy niskich temperaturach wody grzewczej.

W zależności od rodzaju grzejnika, mogą zostać podłączone do instalacji z boku lub od dołu.

Mogą współpracować z każdym źródłem ciepła i w każdej instalacji. Z tym że, aby uniknąć stosowania grzejników o dużych rozmiarach, wyposaża się grzejniki konwektorowe w wentylator. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez grzejnik, przez co znacznie wzrasta jego skuteczność ogrzewania. Taki grzejnik nie będzie miał dużych wymiarów i może pracować efektywnie nawet przy niskich temperaturach wody grzewczej. Najczęściej w wentylator wyposażane są grzejniki montowane w podłodze tzw. grzejniki kanałowe. Wydajnością grzejnika, jego mocą grzewczą, można sterować przez zmianę prędkości obrotowej wentylatora. Wentylator generuje szum, co należy uwzględnić przy doborze grzejnika do danego pomieszczenia – w nocy, kiedy w domu jest bardzo cicho, praca wentylatora może być słyszalna i dla niektórych uciążliwa.

Klimakonwektory, są to grzejniki konwektorowe wyposażone w wentylator. Z tym że, oprócz ogrzewania pomieszczeń mogą również je chłodzić. Stosowane są np. w instalacjach z pompą ciepła, która ogrzewa budynek, a w lecie chłodzi pomieszczenia.

Grzejniki aluminiowe, wykonane są w formie członów odlewanych ze stopów aluminium, z kanałami powietrznymi. Poszczególne człony łączy się ze sobą uzyskując odpowiednią długość grzejnika – jego odpowiednią moc grzewczą.

Oddają ciepło głównie przez konwekcję, a jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.

Podłączane są do instalacji z boku grzejnika.

Są odporne na korozję i mogą współpracować z każdą instalacją grzewczą, również w systemie otwartym. Z tym że, nie zaleca się stosować grzejników aluminiowych w instalacji z rur miedzianych – w miejscu połączenia miedzi i aluminium powstają ogniwa przyspieszające korozję. Co prawda, można ją ograniczyć stosując przekładki z tworzyw sztucznych w miejscach ich styku, lub dodać do wody inhibitory korozji, ale nigdy w pełni nie zabezpieczymy się przed korozją.

Grzejniki członowe składają się z pojedynczych członów ze stali lub żeliwa, połączonych ze sobą.

Żeliwne są ciężkie, ale za to wyjątkowo trwałe. Posiadają dużą bezwładność cieplną – wolniej się nagrzewają ale dłużej oddają ciepło. Pojedyncze człony (żeberka), łączy się ze sobą aby uzyskać wymaganą moc grzewczą całego grzejnika.

W grzejnikach członowych stalowych, poszczególne żeberka połączone są ze sobą na stałe- nie można ich dodawać lub odejmować jak w grzejnikach żeliwnych. Są lżejsze od żeliwnych i mogą mieć bardziej wymyślne kształty i formę.

Do 90% ciepła przekazują przez konwekcję, a jedynie w 10% przez promieniowanie.

Podłączane są do instalacji z boku grzejnika.

Dzisiaj, do ogrzewania domu można wybrać praktycznie każdy rodzaj grzejników. Przedstawiony podział nie obejmuje wszystkich możliwych rozwiązań. Jednak, w każdym przypadku warto sprawdzić jak dany rodzaj grzejnika pracuje, i czy będzie optymalny do naszej instalacji i źródła ciepła.

Zalety Wady
– możliwość wyboru optymalnego grzejnika do każdego budynku, rodzaju instalacji grzewczej i aranżacji pomieszczeń – instalacja rur i główne źródło ciepła, czyli wyższy koszt inwestycji
tanie w eksploatacji ogrzewanie domu, w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi konieczność ochrony wody w instalacji przed zamarzaniem
możliwość wykorzystania każdego źródła ciepła, lub jego zmiana w przyszłości możliwe nieszczelności i wycieki z instalacji
możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń grzejnikiem

 Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Pompy ciepła

Coraz częściej szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania zastanawiamy się właśnie nad zastosowaniem pompy ciepła. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim każdy liczy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania domu przez następnych kilkadziesiąt lat. Co jest w pełni uzasadnione ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybo się zmieniają. Z roku na rok są coraz […]

Biomasa

Biomasa jest odnawialnym i tanim sposobem pozyskania ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych jak i dużych obiektów. Biomasa jest materią organiczną pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, bardzo zróżnicowana pod względem stanu skupienia, formy jak i składu chemicznego. Nie zawsze nadaje się do bezpośredniego wykorzystania do ogrzewania. Dlatego jest przetwarzana do postaci np. biopaliwa. Wadą biomasy jest jej […]

Drewno opałowe

Drewno jest produktem naturalnym, przyjaznym dla środowiska i łatwo dostępnym. Zapewnia jedne z najniższych kosztów ogrzewania i nie zanieczyszcza atmosfery. Jest jedynym paliwem, które posiada zerowy bilans dwutlenku węgla (CO2), tzn. ilość emitowanego w spalinach dwutlenku węgla jest zbliżona do ilości tego gazu pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu. Ceny drewna opałowego Orientacyjne ceny […]