Kotły na paliwa stałe

Schemat działania kotła na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych.

Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa stałe

To czym będziemy palić zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki typ ogrzewania. Ogrzewanie węglem jest na pewno nieco prostsze, kupujemy go już w formie gotowej do spalenia. Drewno, o ile nie są to dość drogie, przygotowane do szybkiego użytku szczapy, trzeba najpierw porąbać na kawałki. Większość kotłów na paliwa stałe, używanych w domach, nie ma zapłonników, dlatego trzeba w nich również samemu rozpalać, co nie odstrasza obecnie wielu użytkowników od montowania najprostszych konstrukcji, nie wyposażonych w udogodnienia.

Te z nich, które posiadają automatyczne sterowniki, zazwyczaj są kotłami nowocześniejszymi i są opalane paliwami takimi, jak pellet, ekogroszek ewentualnie węgiel i jego pochodne. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym – z automatycznym podawaniem paliwa do kotła.

Kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody grzewczej. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła, która wg zaleceń producentów nie powinna być niższa od 60°C (ochrona kotła przed wykropleniem wody ze spalin – kondensacją). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu stosuje się często zawory mieszające lub inne układy podwyższające temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła.

Grzejniki do kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować z praktycznie każdym rodzajem grzejników, jak również z ogrzewaniem podłogowym. Do niedawna musiały pracować tylko w instalacji otwartej – z otwartym naczyniem wzbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji ogrzewania budynku. Dzisiaj, wyposażone w układ zabezpieczenia termicznego (wymiennik schładzający w kotle – wężownica i zawór termostatyczny), mogą również pracować w instalacji zamkniętej.

W ofercie polskich sprzedawców jest wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Są różnych rozmiarów, przeznaczone do różnych rodzajów paliw, mają też różne wielkości, zależnie od tego jaką ilość ciepła mają wytworzyć. W zależności od rodzaju konstrukcji mogą być zasilane jednym rodzajem paliwa lub kilkoma. Ciekawym rozwiązaniem są kotły zgazowujące drewno, które maksymalnie wykorzystują energię paliwa – drewno zamieniają w gaz drzewny, który następnie jest spalany.

Polecamy

Najnowsze

Biomasa

Biomasa jest odnawialnym i tanim sposobem pozyskania ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych jak i dużych obiektów. Biomasa jest materią organiczną pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, bardzo zróżnicowana pod względem stanu skupienia, formy jak i składu chemicznego. Nie zawsze nadaje się do bezpośredniego wykorzystania do ogrzewania. Dlatego jest przetwarzana do postaci np. biopaliwa. Wadą biomasy jest jej […]

Czy pompa ciepła pracuje w mroźne dni?

Pytanie o to, czy pompa ciepła poradzi sobie w przypadku dużych mrozów, pojawia się bardzo często przed wyborem źródła ciepła do domu. Wraz z ekspertami z firmy Vaillant postaramy się przedstawić zasadę działania pompy ciepła w mroźne dni oraz przybliżmy hybrydowe systemy grzewcze. Z tekstu dowiesz się: w jakich temperaturach pracuje pompa ciepła, na czym […]

Pelet

Pelet (powszechnie używane: pelet, pellet, peleta, pelleta)  jest paliwem ekologicznym, czyli o zapewnionej przyszłości. Składa się z granulek w kształcie walca o długości ok. 10 do 50 mm i średnicy ok. 4 do 10 mm. Ceny palletu Średnia cena detaliczna palletu w  2012 w Polsce wynosi ok 600 – 750 zł za tonę   Produkcja peletu […]