Kotły na paliwa stałe

Schemat działania kotła na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych.

Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa stałe

To czym będziemy palić zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki typ ogrzewania. Ogrzewanie węglem jest na pewno nieco prostsze, kupujemy go już w formie gotowej do spalenia. Drewno, o ile nie są to dość drogie, przygotowane do szybkiego użytku szczapy, trzeba najpierw porąbać na kawałki. Większość kotłów na paliwa stałe, używanych w domach, nie ma zapłonników, dlatego trzeba w nich również samemu rozpalać, co nie odstrasza obecnie wielu użytkowników od montowania najprostszych konstrukcji, nie wyposażonych w udogodnienia.

Te z nich, które posiadają automatyczne sterowniki, zazwyczaj są kotłami nowocześniejszymi i są opalane paliwami takimi, jak pellet, ekogroszek ewentualnie węgiel i jego pochodne. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym – z automatycznym podawaniem paliwa do kotła.

Kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody grzewczej. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła, która wg zaleceń producentów nie powinna być niższa od 60°C (ochrona kotła przed wykropleniem wody ze spalin – kondensacją). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu stosuje się często zawory mieszające lub inne układy podwyższające temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła.

Grzejniki do kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować z praktycznie każdym rodzajem grzejników, jak również z ogrzewaniem podłogowym. Do niedawna musiały pracować tylko w instalacji otwartej – z otwartym naczyniem wzbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji ogrzewania budynku. Dzisiaj, wyposażone w układ zabezpieczenia termicznego (wymiennik schładzający w kotle – wężownica i zawór termostatyczny), mogą również pracować w instalacji zamkniętej.

W ofercie polskich sprzedawców jest wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Są różnych rozmiarów, przeznaczone do różnych rodzajów paliw, mają też różne wielkości, zależnie od tego jaką ilość ciepła mają wytworzyć. W zależności od rodzaju konstrukcji mogą być zasilane jednym rodzajem paliwa lub kilkoma. Ciekawym rozwiązaniem są kotły zgazowujące drewno, które maksymalnie wykorzystują energię paliwa – drewno zamieniają w gaz drzewny, który następnie jest spalany.

Polecamy

Najnowsze

Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają nam podjęcia decyzji. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje grzejników na rynku oraz jaki grzejnik wybrać, żeby nie żałować. Dostępne rodzaje grzejników Przed doborem grzejnika należy pamiętać, że tego typu urządzenie grzewcze […]

Regulator pokojowy – co to jest i do czego Ci się przyda

Utrzymywanie jednakowej temperatury na kotle węglowym jest bardzo ważne, ponieważ temperatura na poziomie 60-65 °C umożliwia najbardziej efektywne działanie całej instalacji. W przypadku kotłów gazowych jest to raczej nieopłacalne i niepraktyczne. Nie ma znaczenia natomiast jaki rodzaj kotła posiadamy w przypadku zamontowania regulatora , ponieważ taki montaż zawsze (bez względu na rodzaj kotła) umożliwia właścicielowi […]

Czwarty kwartał i cały rok 2018 w branży instalacyjno-grzewczej

Cały rok 2018 podobnie jak w pozostałych obszarach budownictwa mieszkaniowego należał do udanych. Sytuacja w ciągu roku była kontynuacją trendu z 2017 roku. W minionym roku też odnotowano znaczne wzrosty sprzedaży w większości grup produktowych w branży instalacyjnogrzewc zej. Według zebranych z rynku opinii, osiągnięty wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie dajce się we […]