Kotły na paliwa stałe

Schemat działania kotła na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych.

Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa stałe

To czym będziemy palić zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki typ ogrzewania. Ogrzewanie węglem jest na pewno nieco prostsze, kupujemy go już w formie gotowej do spalenia. Drewno, o ile nie są to dość drogie, przygotowane do szybkiego użytku szczapy, trzeba najpierw porąbać na kawałki. Większość kotłów na paliwa stałe, używanych w domach, nie ma zapłonników, dlatego trzeba w nich również samemu rozpalać, co nie odstrasza obecnie wielu użytkowników od montowania najprostszych konstrukcji, nie wyposażonych w udogodnienia.

Te z nich, które posiadają automatyczne sterowniki, zazwyczaj są kotłami nowocześniejszymi i są opalane paliwami takimi, jak pellet, ekogroszek ewentualnie węgiel i jego pochodne. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym – z automatycznym podawaniem paliwa do kotła.

Kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody grzewczej. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła, która wg zaleceń producentów nie powinna być niższa od 60°C (ochrona kotła przed wykropleniem wody ze spalin – kondensacją). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu stosuje się często zawory mieszające lub inne układy podwyższające temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła.

Grzejniki do kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować z praktycznie każdym rodzajem grzejników, jak również z ogrzewaniem podłogowym. Do niedawna musiały pracować tylko w instalacji otwartej – z otwartym naczyniem wzbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji ogrzewania budynku. Dzisiaj, wyposażone w układ zabezpieczenia termicznego (wymiennik schładzający w kotle – wężownica i zawór termostatyczny), mogą również pracować w instalacji zamkniętej.

W ofercie polskich sprzedawców jest wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Są różnych rozmiarów, przeznaczone do różnych rodzajów paliw, mają też różne wielkości, zależnie od tego jaką ilość ciepła mają wytworzyć. W zależności od rodzaju konstrukcji mogą być zasilane jednym rodzajem paliwa lub kilkoma. Ciekawym rozwiązaniem są kotły zgazowujące drewno, które maksymalnie wykorzystują energię paliwa – drewno zamieniają w gaz drzewny, który następnie jest spalany.

Polecamy

Najnowsze

Wady i zalety kotłów z podajnikiem

Kotły z podajnikiem zawładnęły rynkiem kotłów centralnego ogrzewania, wypierając kotły z tzw. ręcznym załadunkiem. Dzięki zastosowaniu podajników paliwa praca kotła jest niemal bezobsługowa, a ilość dozowanego paliwa pozwala na ekonomiczne oraz oszczędne spalanie paliwa. Jak działają kotły z podajnikiem? Kotły z podajnikiem swoją nazwę zawdzięczają automatycznemu, w pełni sterowanemu podajnikowi paliwa (ekogroszku, pelletu), dzięki któremu […]

Jak słońce pozwoli Ci uniknąć podwyżek cen prądu? Wykorzystaj OZE do zasilania urządzeń w swoim domu

Informacje o podwyżkach cen prądu coraz częściej pojawiają się w polskich mediach. Choć drastyczny wzrost kosztów za energię elektryczną dla prywatnych właścicieli domów nie jest jeszcze potwierdzony, już teraz wiele koncernów musi zapłacić więcej za wytwarzanie prądu. Skutki tego odczują wszyscy odbiorcy energii.     Czy inwestycja w instalacje OZE, zwłaszcza w fotowoltaikę, pomoże Ci […]

Viessmann angażuje się w pomoc owadom zapylającym

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia. Co możemy zrobić? Jak pomagać zapylaczom w sposób indywidualny i zorganizowany? […]