Kotły na pellet

Przykład kotła na pelet z podajnikiem zewnętrznym
Przykład kotła na pelet z podajnikiem zewnętrznym

Kotły na Pellet to sposób na ekologiczne i tanie ogrzewanie każdego budynku, od domów jednorodzinnych, po duże obiekty. Znacznie obniżają koszty ogrzewania w porównaniu z kotłami olejowym czy zasilanymi gazem płynnym. Nowoczesna automatyka steruje pracą kotła, podawaniem paliwa, oraz kontroluje proces spalania w kotle, tak aby w każdych warunkach jego pracy przebiegał optymalnie.

Konstrukcja i wyposażenie kotłów na pellet

Oferowane w Polsce kotły na pellet różnią się konstrukcją i wyposażeniem. Główną różnica dotyczy sposobu podawania paliwa do kotła – w urządzeniach małej mocy zasobnik paliwa jest zintegrowany z kotłem, do którego sypiemy opał i podajnik ślimakowy dostarcza go do paleniska. W kotłach większej mocy zasobnik jest ustawiany oddzielnie lub stanowi oddzielne pomieszczenie (magazyn paliwa), z którego podajnikiem lub pneumatycznie pellet dostarczany jest do kotła.

Sposób rozpalania kotłów pelletowych

Kotły na pellet mogą być rozpalana ręcznie lub automatycznie. Przy pomocy grzałki elektrycznej ogrzewane jest powietrze, które następnie rozpala pierwszą porcje paliwa. Dalej, odpowiednia ilość pelletu dostarczana jest do paleniska i płomień podtrzymywany jest samoczynnie. Rozpalaniem w kotle, ilością doprowadzanego powietrza i ilością ciepła dostarczanego do ogrzewanego budynku, steruje elektroniczny regulator. Przy braku zapotrzebowania na ciepło kocioł może zostać całkowicie wyłączony. Następnie, automatycznie ponownie uruchomiony kiedy potrzebne jest ogrzewanie.

W zależności od rodzaju i jakości stosowanego pelletu, kocioł trzeba czyścic nawet co dwa dni. Stosując paliwo dobrej jakości może wystarczyć czyszczenie raz na dwa tygodnie.

Łatwa instalacja kotłów na Pellet, niskie koszty ogrzewania i mało angażująca użytkownika obsługa, sprawiają że kotły na pellet cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mogą ogrzewać niemal każdy rodzaj budynku jednocześnie są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Kotły na pellet są godną uwagi alternatywą dla ogrzewania olejem opałowym i gazem płynnym, jak również dla pomp ciepła bo przy stosunkowo niewielkim koszcie inwestycji zapewniają tanie ogrzewanie.

Wady kotłów na pellet

Do wad tego rozwiązania na pewno trzeba zaliczyć składowanie materiału do spalania. Trzeba mieć powierzchnie, na której można w bezpiecznych warunkach składować pellet. Jeśli mamy urządzenie w pełni automatyczne, to odchodzi nam dosypywanie co jakiś czas paliwa, ale przy standardowym kotłem musimy często pilnować, czy jeszcze jest czym opalać. Trzeba też pamiętać o czyszczeniu pieca i o wyrzucaniu popiołu. Zwłaszcza usuwanie popiołu jest pracą mozolną i przede wszystkim brudną. Trzeba też zwracał baczną uwagę na sam pellet, bowiem materiał może się przyczynić do złego działania, a nawet awarii kotła. Dlatego bezwzględnie trzeba unikać stosowania pelletu przemysłowego do pieców zainstalowanych w domkach jednorodzinnych.

wady ogrzewania pelletem w telegraficznym skrócie:

  • Potrzebna kotłownia i magazyn opału
  • Konieczność szukania paliwa dobrej jakości
  • Czyszczenie kotła

Zalety kotłów na pellet

Podstawową zaleta jest z kolei automatyczne sterowanie rozpalaniem i wygaszaniem kotła. W urządzeniach z zewnętrznym podajnikiem sterowanie komputerowe obejmuje wszystkie procesy. Urządzenia takie są bardzo ciche, a pobór energii podczas rozruchu utrzymuje się na niskim poziomie (zazwyczaj nie przekracza 50W). Inna ważna zaleta, to czynniki ekonomiczne. Oczywiście wiele zależy od tego jak uszczelniony jest dom i jakie straty ciepła w nim występują, ale bez względu na te parametry ogrzewanie pelletem i tak wychodzi to taniej, niż w przypadku innych paliw stałych. Co prawda jeszcze tańszy może być eko groszek, jednak zużywa się go dużo więcej, więc mimo oszczędności związanych z ogrzewaniem, dochodzą jeszcze koszty częstszego dokupowania paliwa.

zalety ogrzewania pelletem w telegraficznym skrócie:

  • Ekologiczne i stosunkowo tanie ogrzewanie
  • Ograniczona obsługa – załadunek zasobnika raz na kilka dni
  • Możliwość automatycznego rozpalania
  • Wybór terminu zakupu paliwa

Polecamy

Najnowsze

Kurtyny powietrzne

Kurtyny powietrzne, zamontowane nad drzwiami wejściowymi do budynku, nie pozwalają zimnemu powietrzu dostać się do pomieszczenia oraz nie wpuszczają gorącego powietrza z lecie. Stosuje się je w budynkach o dużym natężeniu ruchu, np. centrach handlowych, sklepach, hotelach, magazynach, itp. oraz w otwartych wejściach, w których nie ma drzwi. Nawiewają zimne lub ciepłe powietrze z góry […]

Jak odpowiednio zadbać o konserwację wymiennika ciepła?

Wymiennik ciepła ma za zadanie przekazywać ciepło pomiędzy dwoma środowiskami. Jest to sprzęt, który jest kupowany na długie lata i tyle powinien służyć. Należy odpowiednio zadbać o konserwację tak, aby rzeczywiście korzystać z niego możliwie najdłużej. Dlaczego warto regularnie czyścić wymiennik ciepła? Wymiennik ciepła powinien być czyszczony, według zaleceń raz na dwa lata. Oczywiście, jeżeli […]

Pompy ciepła woda-woda (wodne)

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona odprowadzana jest do studni zrzutowej (chłonnej). Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP: do ok. 6,5. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą […]