Kotły elektryczne

Podobnie jak inne kotły grzewcze, również kotły elektryczne ogrzewają dom i mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkowa. Mają wiele zalet, w tym bardzo wysoką sprawność pracy – niemal 100%. Jednak ogrzewanie elektryczne jest jednym z droższych sposobów ogrzewania domu.

Kotły elektryczne mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania w domu lub stanowić uzupełniające np. dla kotła na paliwo stałe, kominka z płaszczem wodnym, pompy ciepła itd. W zimie zabezpieczą instalację ogrzewania domu przed zamarznięciem, np. w czasie długiego wyjazdu, gdy nikogo nie ma w domu, kto mógłby rozpalili w kotle na paliwo stałe czy kominku. W instalacji z pompą ciepła, mogą uzupełniać brakujące ciepło podczas maksymalnie zimnych dni – szczególnie wymagają tego pompy ciepła pobierające ciepło z powietrza atmosferycznego.

Będą też alternatywnym źródłem ciepła w przypadku awarii głównego.

Budowa kotła elektrycznego

Kotły elektryczne mają bardzo prostą budowę, co przekłada się bezpośrednio na ich wysoką niezawodność i bezawaryjność. Woda w kotle ogrzewana jest ogrzewana do wymaganej temperatury przez grzałkę elektryczną. W zależności od potrzebnej mocy grzewczej urządzenie może być wyposażone w jedną lub kilka grzałek. Dla uzyskania większych mocy, pojedyncze kotły stojące lub wiszące, można łączyć ze sobą w jednej instalacji (tzw. kotłownia kaskadowa). W zależności od zapotrzebowania włączane są w kotle poszczególne grzałki lub włączane są poszczególne kotły pracujące w kaskadzie.

Nad pracą kotła czuwa regulator, który załącza kocioł (grzałki) w zależności od potrzeby. Może również sterować pracą pomp zasilających ogrzewanie domu, ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Bardziej rozbudowane regulatory pozwalają programować pracę ogrzewania domu: utrzymywanie w nim temperatury normalnej (dziennej), obniżonej (nocnej), w poszczególne dni tygodnia.

Dla obniżenie rachunków, w instalacji można zastosować akumulator ciepła, tzw. zasobnik buforowy wody grzewczej. Jest to zbiornik o stosunkowo dużej pojemności, gdzie kocioł magazynuje ciepłą wodę ogrzaną w czasie obowiązywania tańszej taryfy (nocnej). Instalacja ogrzewania domu pobiera z zasobnika tylko tyle ciepła ile potrzebuje do ogrzania domu w danej chwili. Zgromadzone w zasobniku nadwyżki ciepła są wykorzystywane w czasie obowiązywania taryfy dziennej – droższej.

Akumulacja tańszego ciepła podnosi koszt inwestycji i nie jest już tak korzystna jak jeszcze kilka lat wstecz, gdzie koszt energii elektrycznej w taryfie nocnej był znacznie niższy od energii w taryfie dziennej.

Zalety kotłów elektrycznych

  • zajmują mało miejsca
  • pracują bezobsługowo
  • nie potrzebują kominka, magazynowania opału
  • niski koszt inwestycji: są znacznie tańsze od kotłów gazowych, olejowych

Wady kotłów elektrycznych

  • wysokie koszty ogrzewania

Polecamy

Najnowsze

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności na rachunkach. Firma TECH Sterowniki oferuje inteligentne systemy grzewcze, które pozwalają oszczędzić nawet do 50%. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przeczytaj poniższy artykuł. Inteligentny zestaw do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym firmy […]

Wybieramy pompę ciepła – parametry pompy

Dobierając i porównując pompy ciepła posługujemy się parametrami podawanymi przez producentów. Są to: moc grzewcza pompy ciepła [kW] – ciepło dostarczane do ogrzewania domu elektryczny pobór mocy [kW] – moc elektryczna pobierana do zasilania pompy ciepła wydajność chłodnicza [kW] – ilość ciepła pobierana ze środowiska wskaźnik efektywności pompy ciepła COP [-]   Zgodnie z normą […]

Ekogroszek

Ekogroszek jest granulatem z wysokokalorycznego węgla kamiennego, o bardzo dobrych własnościach energetycznych. Wykorzystywany w kotłach retortowych, gazie paliwo podawane jest automatycznie do kotła z zasobnika lub pomieszczenia magazynu opału. Dzięki temu obsługa kotłów retortowych, związana z uzupełnianiem paliwa, w mniejszym stopniu angażuje użytkownika.   Ekogroszek cena – Ceny ekogroszku 2012 Przybliżona cena detaliczna ekogroszku w […]