Podobnie jak inne kotły grzewcze, również kotły elektryczne ogrzewają dom i mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkowa. Mają wiele zalet, w tym bardzo wysoką sprawność pracy – niemal 100%. Jednak ogrzewanie elektryczne jest jednym z droższych sposobów ogrzewania domu.
Kotły elektryczne mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania w domu lub stanowić uzupełniające np. dla kotła na paliwo stałe, kominka z płaszczem wodnym, pompy ciepła itd. W zimie zabezpieczą instalację ogrzewania domu przed zamarznięciem, np. w czasie długiego wyjazdu, gdy nikogo nie ma w domu, kto mógłby rozpalili w kotle na paliwo stałe czy kominku. W instalacji z pompą ciepła, mogą uzupełniać brakujące ciepło podczas maksymalnie zimnych dni – szczególnie wymagają tego pompy ciepła pobierające ciepło z powietrza atmosferycznego.
Będą też alternatywnym źródłem ciepła w przypadku awarii głównego.
Budowa kotła elektrycznego
Kotły elektryczne mają bardzo prostą budowę, co przekłada się bezpośrednio na ich wysoką niezawodność i bezawaryjność. Woda w kotle ogrzewana jest ogrzewana do wymaganej temperatury przez grzałkę elektryczną. W zależności od potrzebnej mocy grzewczej urządzenie może być wyposażone w jedną lub kilka grzałek. Dla uzyskania większych mocy, pojedyncze kotły stojące lub wiszące, można łączyć ze sobą w jednej instalacji (tzw. kotłownia kaskadowa). W zależności od zapotrzebowania włączane są w kotle poszczególne grzałki lub włączane są poszczególne kotły pracujące w kaskadzie.
Nad pracą kotła czuwa regulator, który załącza kocioł (grzałki) w zależności od potrzeby. Może również sterować pracą pomp zasilających ogrzewanie domu, ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Bardziej rozbudowane regulatory pozwalają programować pracę ogrzewania domu: utrzymywanie w nim temperatury normalnej (dziennej), obniżonej (nocnej), w poszczególne dni tygodnia.
Dla obniżenie rachunków, w instalacji można zastosować akumulator ciepła, tzw. zasobnik buforowy wody grzewczej. Jest to zbiornik o stosunkowo dużej pojemności, gdzie kocioł magazynuje ciepłą wodę ogrzaną w czasie obowiązywania tańszej taryfy (nocnej). Instalacja ogrzewania domu pobiera z zasobnika tylko tyle ciepła ile potrzebuje do ogrzania domu w danej chwili. Zgromadzone w zasobniku nadwyżki ciepła są wykorzystywane w czasie obowiązywania taryfy dziennej – droższej.
Akumulacja tańszego ciepła podnosi koszt inwestycji i nie jest już tak korzystna jak jeszcze kilka lat wstecz, gdzie koszt energii elektrycznej w taryfie nocnej był znacznie niższy od energii w taryfie dziennej.
Zalety kotłów elektrycznych
- zajmują mało miejsca
- pracują bezobsługowo
- nie potrzebują kominka, magazynowania opału
- niski koszt inwestycji: są znacznie tańsze od kotłów gazowych, olejowych
Wady kotłów elektrycznych
- wysokie koszty ogrzewania