Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe ocieplenie budynku i zabezpieczenie izolacji przed wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych.

 

Finalna warstwa elewacyjna powinna chronić materiał izolacyjny przed uszkodzeniami. Tylko w takim przypadku ciepłe powietrze z budynku nie przeniknie przez przegrody ścienne na zewnątrz obiektu.

Dlaczego ograniczenie strat ciepła z budynku jest tak ważne?

Zbyt wysoka wartość współczynnika przenikania ciepła U charakteryzująca przegrody zewnętrzne budynku wiąże się ze znacznymi stratami ciepła. Ucieczka ogrzanego powietrza z wnętrza obiektu skutkuje przede wszystkim zwiększonymi kosztami utrzymania budynku związanymi z wydatkami na ogrzewanie. Przez nieodpowiednio zaizolowane ściany może uciekać nawet 30% ciepła z budynku. Wychłodzenie przegród zewnętrznych od środka skutkuje także zawilgoceniem ścian i wykropleniem się na ich powierzchni cząstek wilgoci. W takim przypadku powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, które mają destrukcyjny wpływ na materiały budowlane użyte w trakcie wznoszenia obiektu. Mikroorganizmy tego typu są również szkodliwe dla zdrowia. Ich obecność jest szczególnie niebezpieczna dla alergików i astmatyków.

Dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budynku stykających się ze środowiskiem zewnętrznym są definiowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wytyczne zawarte w przepisach są systematycznie zaostrzane. Taka polityka ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez tworzenie budynków spełniających standardy energooszczędności. Obiekty zużywające małą ilość energii mają szczelne przegrody zewnętrzne zapobiegające stratom ciepła. Budynki tego typu nie są jednak przeszczelnione, ponieważ projektuje się w nich wydajne systemy wentylacyjne.

Jaka elewacja zapewnia ochronę przed stratami ciepła?

Oczywiste jest, że warstwą ścian determinującą wartość współczynnika ciepła dla całej przegrody jest izolacja. Trzeba jednak pamiętać, że ocieplenie spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy nie będzie poddane działaniu czynników atmosferycznych i nie zostanie uszkodzone. Aby tak było, elewacja budynku musi być wykonana z trwałych materiałów. Do tego celu idealne nadadzą się płytki klinkierowe i elewacyjne. Wykończenie ścian zewnętrznych taką okładziną jest wysoce odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i uderzenia mechaniczne. Dzięki ich użyciu możesz być pewien, że izolacja nie zostanie uszkodzona nawet w przypadku intensywnego gradu lub sił poziomych wywołanych uderzeniami. Elewacja z płytek klinkierowych to także sposób na estetyczne i niepowtarzalne wykończenie, które w przypadku wykonania na całości ścian zewnętrznych stworzy efekt tradycyjnej ściany trzywarstwowej.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

Opłaty za ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych zarówno domu, jak i mieszkania. Dowiedz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, czym ogrzewać dom...

Gdy stare spotyka się z nowym – systemy grzewcze w zabytkowych budynkach

Ciekawym przypadkiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych w obiektach zabytkowych może pochwalić się Oława. Znajdujące się tam zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie, będące kiedyś częścią kompleksu...

Żyj ekologicznie, mieszkaj blisko natury

Takie właśnie przesłanie wydaje się bardzo dobrze podsumowywać koncepcję osiedla domków jednorodzinnych Przystań pod Lasem. Osiedle ulokowano w Brzezinkach, w miejscu niezwykle urokliwym, gdzie...