Nagrzewnice gazowe

Schemat działania nagrzewnicy gazowej
Schemat działania nagrzewnicy gazowej

Nagrzewnice gazowe mogą być zamontowane na ścianie, pod sufitem, na zewnątrz budynku np. na dachu, a przy większych mocach grzewczych, można je ustawić w pomieszczeniu jako urządzenia wolnostojące. Składają się z obudowy, w której znajdują się: wentylator, wymiennik ciepła i palnik gazowy.
Zaletą nagrzewnic gazowych jest szybkie wytwarzanie ciepła i przekazywanie do ogrzewanego pomieszczenia. Same stanowią źródło ciepła ogrzewające przepływające przez nie powietrze i nie potrzebują rur rozprowadzających wodę grzewczą. Natomiast, trzeba je podłączyć do instalacji doprowadzającej gaz i odprowadzającej spaliny. Poszczególne nagrzewnice w ogrzewanym pomieszczeniu lub budynku, pracują niezależnie od siebie dostarczając ciepło np. tylko do wybranych pomieszczeń lub określonej strefy ogrzanego pomieszczenia.

Palniki małej i średniej mocy mają zwykle otwartą komorę spalania – zasilane są powietrzem do spalania pod ciśnieniem atmosferycznym. W urządzeniach większej mocy zastosowanie ma nadmuch powietrza wymuszony przez wentylator (dmuchawa).
W urządzeniach małej mocy, bez dmuchawy, uruchamianie nagrzewnicy (zapalanie palnika) odbywa się ręcznie. W półautomatycznych i w pełni zautomatyzowanych palnikach z dmuchawą, uruchamianie nagrzewnicy odbywa się automatycznie. Sterownik włącza i wyłącza palnik na podstawie sygnałów z regulatora i nadzoruje jego pracę wg zadanego programu.

Spaliny z nagrzewnic gazowych muszą zostać odprowadzone na zewnątrz budynku. Urządzenia z otwartą komorą spalania trzeba podłączyć do komina. Jeśli nie ma komina, wystarczy zastosować nagrzewnicę z wentylatorem spalin i zamontować ją na ścianie zewnętrznej budynku.

Nagrzewnice gazowe mogą ogrzewać powietrze obiegowe, zewnętrzne lub stosując skrzynię mieszającą: obiegowe i zewnętrzne, w proporcjach zależnych od potrzeb. Urządzenia zamontowane na zewnątrz budynku, np. na dachu, trzeba podłączyć do przewodów powietrza nawiewanego i obiegowego.

Nagrzewnice gazowe ogrzewają powietrze, która następnie przekazuje ciepło do pomieszczenia. Można również spotkać urządzenia, które ogrzewają nawiewane powietrze i jednocześnie ogrzewają wodę – w nagrzewnicy zabudowany jest również gazowy kocioł kondensacyjny.
Nagrzewnice gazowe posiadają często funkcję wentylacji, czyli mogą pracować przy wyłączonym palniku. Oznacza to, że latem można je wykorzystywać do chłodzenia pomieszczeń.

Zalety Wady
Urządzenia działa od momentu włączenia, nie musi się nagrzewać Potrzebna instalacja gazowa
Niskie koszty eksploatacji Nagrzewnice z wentylatorami emitują stały hałas podczas pracy
Łatwa obsługa W przypadku urządzenia przenośnego konieczna jest częsta wymiana butli z gazem
Łatwa obsługa
Termostaty i czujniki sprawiają, że nagrzewnice są bardzo bezpieczne w użytkowaniu

Polecamy

Najnowsze

Grzejniki

Grzejnik nie jest już tylko wyposażeniem domu. Ogrzewa pomieszczenie i jest również elementem aranżacji wnętrza. Niewłaściwie dobrany będzie od razu rzucał się w oczy po wejściu do pokoju i może sprawiać nieprzyjemne wrażenie. Dobrze dopasowany, o ciekawym kolorze i kształcie, może nadać wnętrzu wyjątkowy i ciekawy charakter. Bogata oferta grzejników umożliwia wybór odpowiedniego rozwiązania dla […]

Grzejniki dla kotła kondensacyjnego

Najlepszym do współpracy z kotłem kondensacyjnym jest ogrzewanie podłogowe. Również z grzejnikami zaprojektowanymi na „normalną” temperaturę wody grzewczej, kocioł kondensacyjny będzie pracował znacznie oszczędniej od tradycyjnego. Przewymiarowanie grzejników może okazać się niepotrzebne i kosztowne. Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny, może ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku nawet do temperatury 80°C. Ale, im temperatura wody jest […]

Wybieramy kocioł gazowy – tradycyjny czy kondensacyjny?

Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego kotła będzie decyzja, wybrać kocioł kondensacyjny czy tradycyjny (niekondensacyjny). Kondensacyjny pod względem funkcji nie różni się od kotła tradycyjnego. Łatwo znajdziemy kocioł o odpowiedniej mocy grzewczej, stojący lub wiszący, jedno- lub dwufunkcyjny. Podobnie jak kocioł tradycyjny może on ogrzać wodę grzewczą do temperatury nawet  80°C. Więc, czym się różnią ? […]