Czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu ogrzewania podłogowego. Takie decyzje nie mogą dziwić, ponieważ rozwiązanie to posiada szereg zalet, które czynią go bardziej opłacalnym od tradycyjnych systemów grzewczych. Dlaczego warto zamontować ogrzewanie podłogowe w swoim domu? Jakie są jego rodzaje? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Dlaczego warto zamontować w domu ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach. Powodów tej popularności wymienić można wiele. Jedną z największych motywacji do założenia ogrzewania podłogowego jest bez wątpienia komfort. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu, co daje wrażenie jednolitej temperatury w każdym miejscu.

Ogrzewanie zamontowane pod posadzką to również sposób na oszczędności. Warto bowiem wiedzieć, że jest ono bardziej energooszczędne od tradycyjnego ogrzewania. Powodem tego jest wspomniane już równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu, co przekłada się na możliwość utrzymywania grzania na niższym poziomie. Prowadzi to do mniejszego zużycia energii, a w rezultacie do niższych rachunków.

Często niezauważaną zaletą montażu ogrzewania podłogowego są większe możliwości aranżacyjne pomieszczenia. Montaż systemu ogrzewania pod posadzką sprawia, że nie ma potrzeby instalowania grzejników na ścianach. To z kolei sprawia, że podczas urządzania pomieszczenia nie mamy ograniczeń pod kątem przestrzennym.

Jakie rozróżniamy rodzaje ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe może przybierać różne formy w zależności od rodzaju materiału, który jest wykorzystywany do przekazywania ciepła. Jedną z najpopularniejszych form jest ogrzewanie wodne. W jego przypadku pod posadzką umieszczane są specjalne rurki lub węże, przez które przepływa ciepła woda, ogrzewając podłogę.

Inną chętnie wykorzystywaną formą jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. W jego przypadku ciepło wytwarzane jest przez umieszczone w posadzce grzałki elektryczne. Alternatywą może być także ogrzewanie stworzone na bazie folii grzewczej lub mat grzewczych.

Bez względu na rodzaj ogrzewania podłogowego, ważnym elementem, który umożliwia jego montaż, są styropianowe płyty go ogrzewania podłogowego. Są to specjalne płyty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), które służą do izolacji termicznej podłogi oraz do umieszczania w nich rur lub węży ogrzewania podłogowego. Dzięki nim można łatwo i szybko zamontować ogrzewanie bez konieczności użycia zaprawy wyrównującej podłogę, a jednocześnie zapewnić posadzce skuteczną izolację termiczną.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności...

Dlaczego warto zainwestować w piec akumulacyjny od Emultimax?

Coraz większa liczba osób szuka efektywnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania swoich domów i mieszkań. Wśród różnorodnych opcji, które obecnie dostępne są na rynku, piec...

Wiedza najlepszym lekarstwem dla natury — Viessmann wspiera edukację ekologiczną

Antropogeniczne zmiany klimatu to już fakt. Od początków ery przemysłowej eksploatowaliśmy naszą planetę bez opamiętania, nieświadomi zbliżających się konsekwencji. Nawet kilkadziesiąt lat temu, gdy...