Kocioł gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Kiedy planujesz swój wymarzony dom, często pojawia się dylemat, jaki system grzewczy zainstalować. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu i instalacji, ale także przyszłe rachunki za energię i konserwację. Kotły są zazwyczaj najlepszym wyborem – elektryczne lub gazowe – ponieważ spełniają różne funkcje, które harmonijnie ze sobą współgrają, takie jak wytwarzanie ciepłej wody i utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu. Co dokładnie je wyróżnia? W związku z pogarszającą się jakością powietrza wielu z nas szuka ekonomicznego i ekologicznego systemu ogrzewania. Niestety, ponieważ zimy w naszym kraju nadal są dość mroźne, poleganie wyłącznie na odnawialnych źródłach energii może nie wystarczyć – dlatego mądrą decyzją jest zainwestowanie w dobry kocioł.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Kondensacyjne kotły gazowe są bardzo poszukiwane ze względu na ich zdolność do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody użytkowej, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Przy wyborze należy jednak zwrócić uwagę na moc kotła – im jest ona wyższa, tym więcej energii zużywa, a co za tym idzie – wyższy jest miesięczny rachunek. Pomimo tego małego mankamentu, kondensacyjne kotły gazowe mogą pochwalić się imponującą wydajnością, gdy są zasilane gazem ziemnym – co czyni je nie tylko opłacalnymi, ale i ekologicznymi.

Cechy dobrego kotła gazowego

Kocioł gazowy powinien być w stanie bez wysiłku dostarczyć niezbędne ciepło dla Twojego gospodarstwa domowego, a model wysokiej jakości będzie płynnie regulował swoją moc, aby zmniejszyć straty energii w łagodne lub ostre zimowe dni. Co więcej, kotły kondensacyjne są kompatybilne ze wszystkimi typami domowych systemów grzewczych.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego urządzenia, najlepiej jest je stosować z ogrzewaniem podłogowym i ściennym, ponieważ są to systemy niskotemperaturowe. Kotły kondensacyjne osiągają najwyższą wydajność podczas pracy z systemami niskotemperaturowymi, ponieważ większa ilość pary skroplonej w spalinach przekłada się na większą efektywność pracy kotła.

Gazowy kocioł kondensacyjny Wolf

Kocioł gazowy kondensacyjny Wolf FGB-K 28

Źródło: Hydrotermo.pl

Kocioł gazowy a odnawialne źródła energii

Wybór kotła gazowego wymaga dokładnego rozważenia, aby upewnić się, że jest on odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Niskotemperaturowy system grzewczy daje więcej możliwości przy modernizacji lub rozbudowie instalacji o odnawialne źródła energii w przyszłości, np. poprzez dodanie pompy ciepła lub całkowitą wymianę kotła. Posiadając taką elastyczność i kontrolę nad poziomem temperatury już teraz, możesz później łatwo przejść na ekologiczny styl życia.

W poszukiwaniu kotła kondensacyjnego rynek oferuje różne modele – od naściennych po stojące i z lub bez zasobników ciepłej wody. Zanim zdecydujesz się na jedno konkretne urządzenie, koniecznie obejrzyj materiały, z których jest wykonane, sprawdź, czy w projekcie produktu uwzględniono detale wykończeniowe, oceń, jak łatwo jest nim sterować i jaki serwis towarzyszy zakupowi.

Kocioł elektryczny

Wierzcie lub nie, ale ogrzewanie prądem jest możliwe. Ale jeśli chcesz ogrzewać dom po przystępnej cenie i wydajnie, musisz wykonać pewne czynności. Na przykład przełączaj się z taryfy G11 na tańszą taryfę G12w w nocy i w weekendy, aby uzyskać maksymalną efektywność kosztową. Nawet w ciągu dnia, kiedy potrzebujesz więcej energii niż zwykle dla swojego kotła – nadal utrzymuj koszty na niskim poziomie, korzystając z pakietów ofert specjalnych, które mieszczą się w Twoim budżecie!

Inwestycja w zbiornik buforowy to skuteczny sposób na przechwytywanie ciepła wytworzonego w nocy i rozprowadzanie go po domu w ciągu dnia. Ponadto, jeśli planujesz zainstalowanie kominka, rozważ połączenie go z bojlerem elektrycznym w celu ekonomicznego ogrzewania wody i mieszkania. Kiedy skończy się paliwo w kominku (drewno/węgiel), system elektryczny przejmie jego rolę, dzięki czemu poziom temperatury pozostanie stały nawet wtedy, gdy nie będzie się palił ogień.

Kocioł elektryczny

Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3

Źródło: Hydrotermo.pl

Kocioł elektryczny jako dobra alternatywa

Kocioł elektryczny jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie masz możliwości podłączenia do sieci gazowej. Energia elektryczna jest nie tylko wszechobecna we wszystkich domach, ale także koszty instalacji są minimalne w porównaniu z wieloma innymi alternatywami.

Dzięki odpowiedniej izolacji i przejściu na tańszą taryfę, ogrzewanie kotłem elektrycznym jest zaskakująco opłacalne. Ponadto instalacja tego typu urządzenia jest prostsza niż w przypadku kotłów gazowych – nie tylko bardziej przystępna, ale też nie wymaga żadnego specjalnego pomieszczenia. Już sama cena może być wystarczającą zachętą! I to nawet bez uwzględnienia oszczędności na instalacji gazowej czy kosztach budowy komina.

Ogrzewanie zarówno elektryczne, jak i gazowe nie powoduje tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego gazów pochodzących z domowych kotłów węglowych. Przy obecnie złym stanie naszego powietrza, wybór kotła gazowego czy elektrycznego wpływa pozytywnie na środowisko, co jest ważnym argumentem przy projektowaniu systemu ogrzewania domu.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Gdzie zakupić panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Dla instalatorów systemów fotowoltaicznych, znalezienie wiarygodnego dostawcy paneli słonecznych jest kluczową kwestią dla prowadzenia swojej firmy. Klienci oczekują bowiem nie tylko dobrej wydajności, profesjonalizmu,...

Jacy producenci pomp ciepła są godni uwagi? 3 najlepsze marki

Pompy ciepła to urządzenia, które ogrzewają nie tylko coraz więcej domów jednorodzinnych, lecz również budynków firmowych, instytucji, hoteli itp. Ich największą zaletą jest bezobsługowa...

Wzrost cen a ogrzewanie domu. Jak oszczędzić na rachunkach?

Artykuł reklamowy Wzrost cen węgla przy jednoczesnym spadku jego dostępności sprawił, że ekologicznymi sposobami ogrzewania domu zainteresowały się nawet te osoby, które wcześniej nie myślały...