Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru.

Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje – może być dodatkowym źródłem ciepła.

Biokominki design

Biopaliwo w biokominkach

Kominek zasilany jest ekologicznym biopaliwem, w formie płynu. W wyniku jego spalania powstaje para wodna oraz dwutlenek węgla. Nie ma tutaj dymu i sadzy jak w typowych kominkach.

Skład produktów spalania jest podobny do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Para wodna podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Natomiast dwutlenku węgla jest na tyle mało, że nie zagraża on życiu.

Produkty spalania biopaliwa nie są niebezpieczne dla człowieka. Jednak, długie używanie biokominka w szczelnym pomieszczeniu mogłoby spowodować nagromadzenie się dwutlenku węgla. Dlatego, biokominek może znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu ze sprawnie działającą wentylacją grawitacyjną.

1 litr płynu pali się w biokominku przez ok. 2 do 5 godzin.

Ciepło z biokominka

Biokominek dostarcza również ciepło, czyli ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Typowy biokominek może dostarczyć nawet 3000 kW ciepła, co w bardzo wielu domach wystarczy na ogrzanie całego salonu.

W większości kominków można regulować płomień i ustawić go tak aby kominek nie ogrzewał pomieszczenia np. w lecie. Płonące płomienie pełnią wówczas tylko funkcję estetyczną – wizualną.biokominki nowoczesne

Biokominki mają przeróżne kształty i wzory, od klasycznych po najbardziej wymyślne. Można je powiesić na ścianie, zabudować w ścianie, ustawić w dowolnym miejscu. Nie potrzebują żadnych instalacji i w każdej chwili łatwo można przestawić biokominek w inne miejsce.

Zalety biokominków

  • w biokominkach spalane jest ekologiczne czyste paliwo, nieszkodliwe dla człowieka
  • bezpieczne
  • brak jakichkolwiek instalacji do podłączenia kominka
  • biokominek nie potrzebuje komina i kanałów doprowadzających powietrze do spalania
  • kominek można zamontowania w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną
  • możliwość przestawiania kominka w inne miejsce
  • możliwość ogrzewania pomieszczenia kominkiem

Wady biokominków

  • świadomość, że nie jest to palące się drewno i klimat z tym związany
  • brak zapachu i efektów dźwiękowych palącego się drewna
  • brak możliwości ogrzewania całego domu

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Ciągle rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Mają one być nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Na popularności zyskują pompy ciepła, które mają sporo różnych zalet. Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zamontować? Pompa ciepła – co to takiego? Pompy ciepła to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł […]

Kotły na biopaliwa

Rozwój gospodarczy zwiększa konsumpcję paliw kopalnych i zużycie energii. Wpływa to na ich cenę oraz bezpośrednio na koszty energii. W ostatnich latach coraz w większym stopniu szuka się możliwości efektywnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem kotłów na biopaliwa. Biopaliwa w postaci stałej, ciekłej lub gazowej, są doskonałym paliwem, dzięki któremu można uniezależnić się […]

Tikkurila dba o oswojone i dzikie zapylacze

Pszczoła miodna cieszy się od wieków naszą sympatią i szacunkiem – głównie jako dostawca miodu, wosku i innych produktów, wykorzystywanych chętnie w kuchni, kosmetologii, medycynie, a nawet DIY. Nadal jednak zbyt rzadko podkreśla się rolę Apis mellifera jako kluczowego owada zapylającego, a liczne gatunki pszczół dzikich dopiero przecierają sobie szlaki do popularności. Tikkurila podejmuje starania […]