Grzejniki

Grzejnik nie jest już tylko wyposażeniem domu. Ogrzewa pomieszczenie i jest również elementem aranżacji wnętrza. Niewłaściwie dobrany będzie od razu rzucał się w oczy po wejściu do pokoju i może sprawiać nieprzyjemne wrażenie. Dobrze dopasowany, o ciekawym kolorze i kształcie, może nadać wnętrzu wyjątkowy i ciekawy charakter.

Bogata oferta grzejników umożliwia wybór odpowiedniego rozwiązania dla każdych potrzeb: o prostej formie, jak i nietypowej o bardzo wymyślnych kształtach, wyeksponowany na ścianie lub schowany w podłodze, odpowiedni do współpracy z typowymi źródłami ciepła jak i wymagającymi niskiej temperatury wody grzewczej. Grzejnik oprócz ogrzewania pomieszczenia może również je chłodzić, zapewniając przyjemny klimat w upalne dni.

Budynek można ogrzewać różnymi rodzajami grzejników – o różnej budowie i sposobie przekazywania ciepła do pomieszczenia. Najczęściej stosowane są grzejniki wodne – woda ogrzana przez urządzenie grzewcze, np. kocioł gazowy, systemem rur transportowana jest do poszczególnych grzejników w budynku, a te odbierają od niej ciepło i przekazują do ogrzewanego pomieszczenia. Inaczej działają grzejniki elektryczne, gdzie grzejnik wystarczy powiesić na ścianie lub ustawić w odpowiednim miejscu na podłodze i podłączyć do prądu – i to wszystko.

Wkładając grzałkę do tradycyjnego grzejnika, oprócz ogrzewania wodą, będzie mógł on również wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania pomieszczenia. Takie rozwiązanie często stosuje się w grzejnikach łazienkowych zasilanych woda grzewczą (tzw. grzejniki drabinkowe). Dodatkowa grzałka pozwala dogrzać pomieszczenie prądem, np. w zimne letnie dni, kiedy nie chcemy uruchamiać instalacji ogrzewania domu.

 

Ogrzewanie grzejnikami

W zależności od rodzaju grzejników, przekazują one ciepło do pomieszczeń: przez konwekcję i promieniowanie.

Konwekcja – powietrze przepływające przez grzejnik odbiera od niego ciepło. Jako lżejsze, ciepłe powietrze samoczynnie unosi się do góry. Następnie, powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu, gdzie oddaje ciepło i wychładza się. Chłodne powietrze ponownie przepływa przez grzejnik i cykl powtarza się.

Oddawanie ciepła przez grzejnik
Oddawanie ciepła przez grzejnik

W pomieszczeniach z grzejnikami oddającymi ciepło głównie przez konwekcję, gdzie potrzebna jest temperatura 20°C, najcieplej jest pod sufitem (ok. 23-24°C), a najzimniej tuż przy podłodze (ok. 18°C). Mimo, że rozkład temperatury w pomieszczeniu jest daleki od idealnego dla komfortu człowieka, ogrzewanie przez konwekcję jest bardzo efektywne. Dlatego, grzejniki konwekcyjne mają znacznie mniejsze wymiary niż gdyby zastosować grzejniki, które przekazują ciepło prawie wyłącznie przez promieniowanie.

Wadą ogrzewania konwekcyjnego jest unoszenie kurzu przez krążące w pomieszczeniu powietrze. Przy wyższych temperaturach powietrza dochodzi do jego spiekania. A, osady kurzu lubią gromadzić się na ścianach tworząc smugi. Oczywiście, można temu zapobiec wybierając grzejniki, które kierują ogrzane powietrze bezpośrednio do pomieszczenia, np. grzejniki aluminiowe z odpowiednio ukierunkowanymi wylotami powietrza z grzejnika. Lub, nad grzejnikiem można zamontować półkę.

Promieniowanie – grzejnik ogrzewa pomieszczenie w podobny sposób jak Słońce ogrzewa Ziemię. Wypromieniowane przez grzejnik ciepło ogrzewa sufit, podłogę, meble w pomieszczeniu, a te z kolei przekazują do niego ciepło. Ten sposób ogrzewania jest najbardziej przyjazny dla człowieka – zapewnia optymalny rozkład temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach i w minimalnym stopniu powoduje unoszenie kurzu.

Grzejniki łączą oba sposoby ogrzewania pomieszczeń, przy czym udział konwekcji i promieniowania jest bardzo różny i zależy od rodzaju grzejnika. Głównie przez konwekcję oddają ciepło grzejniki konwektorowe – prawie w 100%. W pozostałych, udział przekazywanego ciepła przez promieniowanie wynosi od 15 do 35%. Dla porównania, ogrzewanie podłogowe w ok. 70% oddaje ciepło przez promieniowanie, a jedynie w 30% przez konwekcję, czyli ruch powietrza.

 

Czego oczekujemy od grzejników ?

Grzejnik przede wszystkim ma zapewnić skuteczne ogrzewanie i przyjemny klimat w pomieszczeniu. Aby spełnił swoją rolę i nasze oczekiwania, powinien:

  • zostać dopasowany wizualnie do aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje
  • znajdować się w pobliżu miejsca gdzie najintensywniej ucieka ciepło, np. pod oknem
  • powinien być dopasowany do miejsca jego montażu, np. pod oknem – najlepszy efekt wizualny uzyskuje się jeśli grzejnik razem z głowicą termostatyczną ma długość nieznacznie mniejszą od szerokości okna
  • nie powinien być zasłonięty meblami, ciężkimi zasłonami itd.
  • powinien mieć moc grzewczą odpowiednią do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia
  • grzejnik nie powinien mieć ostrych krawędzi, o które można by się skaleczyć
  • powinien mieć trwałą powłokę lakierniczą
  • czyszczenie powinno być łatwe, szczególnie czyszczenie wnętrza grzejnika przez które przepływa powietrze i gdzie z czasem może nagromadzić się kurz
  • grzejnik powinien być odporny na korozję
  • najlepiej, jeśli producent udziela długą gwarancję na grzejnik

 

To tylko niektóre wymagania stawiane grzejnikom, z pewnością każdy będzie mógł dopisać tutaj własne, odpowiadające indywidualnym potrzebom.

 

 

Polecamy

Najnowsze

Jak wybrać nagrzewnicę powietrza?

Zastanawiasz się, w jaki sposób dogrzać magazyn, niewielką halę produkcyjną, plac budowy lub inne miejsce pracy bez drastycznego zwiększania kosztów ogrzewania. Nagrzewnica powietrza to sposób na szybkie i efektywne podniesienie temperatury w danym miejscu, a w dodatku generujące relatywnie niskie koszty. Dowiedz się, na co zwrócić podczas wyboru nagrzewnicy powietrza. Rodzaj zasilania – dobierz pod […]

Kocioł gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Kiedy planujesz swój wymarzony dom, często pojawia się dylemat, jaki system grzewczy zainstalować. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu i instalacji, ale także przyszłe rachunki za energię i konserwację. Kotły są zazwyczaj najlepszym wyborem – elektryczne lub gazowe – ponieważ spełniają różne funkcje, które harmonijnie ze sobą współgrają, takie jak wytwarzanie ciepłej wody […]

Wybieramy kocioł gazowy – c.w.u.

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domów i mieszkań są kotły gazowe. Bogata oferta umożliwia wybór odpowiedniego urządzenia dla każdego rodzaju budynku i instalacji grzewczej, warunków montażu i wymaganego komfortu ciepłej wody użytkowej – czyli jej odpowiedniej temperatury i dostępnej ilości. W budynkach o małym zapotrzebowaniu na ciepło, często potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) decydować […]