Ogrzewanie podłogowe a przewodzenie ciepła posadzki – jaki materiał wybrać?

Nikogo nie powinno dziwić, że ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieraną instalacją grzewczą w domach. Jest to bowiem niskotemperaturowy system grzewczy, co wiąże się z reguły ze znacznym obniżeniem kosztów ogrzewania budynków. A nie są to jego jedyne zalety. Jeśli jednak chcemy wykorzystać efektywność ogrzewania podłogowego w sposób maksymalny, konieczne jest odpowiednie wykończenie podłogi. Na jakie materiały postawić?

Ogrzewanie podłogowe – opór cieplny i przewodzenie ciepła

Kiedy przechodzimy do jednego z ostatnich etapów wykończenia domu, czyli położenia podłogi, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na jej wyglądzie. Bardziej przezorni biorą też pod uwagę trwałość podłogi oraz łatwość jej czyszczenia i pielęgnacji.

W przypadku ogrzewania podłogowego, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tradycyjną instalacją wodną, czy podłogówką elektryczną, niezwykle istotny jest opór cieplny materiału, wykorzystanego do wykończenia ostatniej warstwy podłogi, a tym samym jego współczynnik przewodzenia ciepła.

Niestety, jeśli chcemy, aby nasze ogrzewanie podłogowe było w pełni wydajne, nie możemy postawić na materiały, które słabo przewodzą ciepło. Dlatego musimy wybrać te o niskim oporze cieplnym, który przy instalacji podłogowej, łącznie z podkładem, nie powinien przekraczać 0,15 m2K/W. Jaki materiał charakteryzuje się takimi parametrami?

Wykończenie posadzki pod podłogówkę – ceramika i gres!

Spośród wielu materiałów stosowanych do wykańczania podłóg, takich jak np. drewno, panele, wykładziny i płytki podłogowe, to te ostatnie cieszą się najlepszymi parametrami, które gwarantują optymalne przewodzenie ciepła z ogrzewania podłogowego do pomieszczenia. Płytki ceramiczne i gresowe o grubości 13 mm odznaczają się oporem cieplnym w granicach 0,012 m2K/W, co pozwala na niezwykle wydajne funkcjonowanie ogrzewania podłogowego.

Przy czym nie są to jedyne zalety wykorzystania płytek podłogowych, ponieważ oprócz doskonałego przewodzenia ciepła, odznaczają się one również szerokimi możliwościami aranżacyjnymi. Ceramika i glazura sprawdzą się nie tylko jako płytki do łazienki czy kuchni. Za sprawą nowoczesnego i zróżnicowanego designu można je układać praktycznie wszędzie!

Płytki do łazienki, kuchni i salonu!

Ogrzewanie podłogowe instaluje się z reguły w całym domu. Dlatego też posadzki w każdym pomieszczeniu powinny być wykonane z materiału o jak najlepszych parametrach przewodzenia cieplnego. I jak już wiemy, płytki podłogowe są właśnie takim materiałem, ale jeszcze do niedawna położenie ich w innych pomieszczeniach niż kuchnia, łazienka czy korytarz, budziło spore kontrowersje.

Dzisiaj szeroki wybór formatów płytek oraz ich niezwykle ciekawe wzornictwo, które imituje nie tylko marmur (np. płytka podłogowa Mavros Ceramstic), czy popularny w ostatnim czasie beton (np. Laris Beige Lappato Ceramica Limone), ale także drewniane panele (np. płytka Bosque Beige Ceramica Limone), sprawiają, że są to już nie tylko świetne płytki do łazienki, kuchni, korytarza czy przedsionka, ale także idealne płytki do salonu, a nawet sypialni. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze ogrzewanie było w pełni wydajne, to ceramiczne i gresowe płytki podłogowe są tym materiałem, na który warto postawić.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają...

Wszystko o warystorach

Warystory to ważne podzespoły, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami. Trudno przecenić ich rolę w układach elektronicznych. Warto zatem poznać je nieco...

Czujniki czadu i dymu – czyli jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym

Coraz więcej osób kieruje się w stronę czujników czadu oraz dymu, czemu trudno się dziwić. Montując je w domu czy mieszkaniu, zapewniamy sobie bezcenne...