Nagrzewnice wodne

Nagrzewnica wodna

Nagrzewnice wodne stosowane są często do ogrzewania dużych i wysokich pomieszczeń, gdzie tradycyjne grzejniki nie są w stanie zapewnić wymaganego komfortu cieplnego. Nagrzewnica wodna ma prosta budowę – składa się z wentylatora i wymiennika ciepła, w którym woda ogrzewa przepływające powietrze. Kocioł gazowy, olejowy lub na paliwo stałe, ogrzewają wodę, która systemem rur zasila nagrzewnice lub kilka nagrzewnic w danym pomieszczeniu czy budynku. Wentylator wymusza przepływy powietrza przez nagrzewnicę, która ogrzewa nawiewane powietrze do wymaganej temperatury.

Najczęściej, nagrzewnice wodne montowane są na ścianie lub pod sufitem. Aby zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu lub tylko w określonej jego części, stosuje się jedną lub kilka nagrzewnic o odpowiedniej mocy grzewczej.
W zależności od konstrukcji, nagrzewnice wodne mogą zasysać powietrze z pomieszczenia tzw. powietrze obiegowe, z zewnątrz budynku, oraz jednocześnie – powietrze obiegowe mieszać z zewnętrznym w specjalnej skrzyni mieszającej wyposażonej w przepustnice sterujące ilością pobieranego powietrza.

Ciepłe powietrze nawiewane jest do pomieszczenia, najczęściej bezpośrednio z nagrzewnicy. Po stronie nawiewnej i ssawnej można również zastosować krótkie kanały powietrzne, aby np. zasysać zimne powietrze przy podłodze i ogrzane nawiewać z góry – zmniejsza to uwarstwienie temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.

Nagrzewnice wodne sufitowe, montowane są bezpośrednio do sufitu lub do wsporników konstrukcyjnych, przystosowane są także do montażu na ścianie. W urządzeniu zabudowane są: wentylator, nagrzewnica i często również filtr powietrza. Przez odpowiednie ustawienie, ciepłe powietrze może wylatywać w kierunku poziomym lub pionowo w dół.

Nagrzewnice wodne wykorzystywane są głównie do ogrzewania oraz wentylacji dużych i wysokich pomieszczeń. Niektóre urządzenia przystosowane są również do zasilania woda lodową dzięki czemu można wykorzystać nagrzewnicę również do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. W zależności od konstrukcji nagrzewnicy i rozwiązania instalacji, można sterować kierunkiem i ilością nawiewanego powietrza, jego temperaturą, oczyszczać powietrze nawiewane oraz ogrzewać pomieszczenie tylko wtedy kiedy jest to potrzebne. Po przerwie w ogrzewaniu, np. nocnej, nagrzewnica szybko zapewni ciepło w miejscach gdzie jest ono potrzebne.
Nagrzewnice wodne dostępne są również w wykonaniu kanałowym, do wbudowania w instalację wentylacji mechanicznej budynku.

Zalety Wady
Duży zakres dostępnych mocy grzewczych Są to urządzenia stacjonarne, których nie można przenieść w inne miejsce
Niskie koszty eksploatacji, w zależności od zastosowanego źródła ciepła Potrzebują centralnego źródła ciepła do ogrzewania wody zasilającej nagrzewnice, np. kocioł grzewczy
Łatwa obsługa Konieczność wykonania instalacji rur rozprowadzających wodę grzewczą do poszczególnych nagrzewnic
Mała bezwładność i szybkie ogrzanie pomieszczenia do wymaganej temperatury
Możliwość wykorzystania nagrzewnic również do chłodzenia pomieszczeń w lecie

Polecamy

Najnowsze

Olej opałowy

Olej opałowy jest produktem rafinacji ropy naftowej. Do celów grzewczych, w domach jednorodzinnych jak i większych obiektach, znajduje zastosowanie tzw. olej opałowy lekki. Oleje opałowe średnie i ciężkie stosowane są w przemyśle.   Ceny oleju opałowego Cena oleju opałowego jest uzależniona od wielu czynników, również makroekonomicznych. Z tego względu aby mieć chociażby szacunkowe spojrzenie na […]

Naklejki na grzejnik, czyli zupełnie nowy wymiar ogrzewania

Dbając o to, by wnętrze naszego domu czy mieszkania prezentowało się zachwycająco pod każdym względem, nie możemy zapominać o elemencie, który znajduje się w każdym pomieszczeniu. Mowa oczywiście o grzejnikach. Niektórzy starają się je ukryć za firaną lub meblem, niektórzy malują je specjalnymi farbami, by wpasowały się w kolorystykę pokoju, inni godzą się z tym, […]

Gaz ziemny

Gaz ziemny wydobywany jest ze złóż naturalnych, ze skorupy ziemskiej. Złoża gazowe powstały przed wieloma milionami lat z prostych organizmów, które pod warstwami osadu, pod wpływem bardzo dużych ciśnień i temperatury, uległy przekształceniu. Złoża gazu usytuowane są często razem z ropą naftową. Gaz ziemny może również występować w złożach czysto gazowych, stanowiących naturalne zbiorniki gazu. […]