Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

W nowoczesnym budownictwie rozdzielacze wyparły z rynku mechanizmy trójnikowe. Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) odpowiadają potrzebom współczesnych budynków i cechują się większą niezawodnością oraz stabilnością działania. Należy jednak pamiętać, że ostateczna skuteczność takiego mechanizmu jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowego doboru rozwiązania do potrzeb naszej instalacji. W tym artykule przedstawiamy, czym jest rozdzielacz c.o., jakie jest jego zastosowanie i dostępne rozwiązania oraz doradzamy, czym się kierować podczas wyboru rozdzielacza centralnego ogrzewania (c.o.).

Czym jest rozdzielacz c.o. i jakie jest jego główne zastosowanie?

Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) pozwalają na dywersyfikację ciepła. Co to oznacza w praktyce? Otóż budynki często są zróżnicowane, a poszczególne pomieszczenia mają różne zapotrzebowania na ciepło. Aby zapewnić to ciepło w efektywny sposób, konieczne jest stworzenie systemu składającego się z różnych obwodów i stref. To jest właśnie zadanie rozdzielacza c.o..

Wbrew pozorom, rozdzielacze c.o. nie są domeną jedynie złożonych i nowoczesnych instalacji. Znalazły zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują różne zapotrzebowania na energię. Współpracują zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikowym. Stosuje się je w nowoczesnym i starszym budownictwie.

Rodzaje i charakterystyka dostępnych rozdzielaczy c.o.

Jak już wspomnieliśmy, rozdzielacze c.o. mogą współpracować z grzejnikami oraz podłogówką. Taki też jest podstawowy podział rozdzielaczy do centralnego ogrzewania. Wyróżnia się:

  • Rozdzielacze grzejnikowe – zbudowane są z dwóch belek, jednej zasilającej i jednej powrotnej. Ponadto posiadają zawory spustowe, odcinające i odpowietrzające. Takie rozwiązanie pozwala podzielić obieg na nawet 12 osobnych pętli. Dobrej jakości rozdzielacze posiadają regulatory współpracujące z napędami elektrycznymi, które zapewniają bardzo sprawne dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

  • Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego (np. podłogowego) – ta technologia jest oparta na zaworach regulacyjnych i przepływomierzach. Ich zadaniem jest wskazanie wysokości strumienia w danej pętli i dostosowanie jego wartości do prawidłowych parametrów. Takie rozwiązanie pozwala również na podłączenie specjalnych głowic termoelektrycznych, które są sterowane za sprawą regulatorów temperatury.

Rozdzielacz mosiężny 8-obwodowy do ogrzewania podłogowego z rotametrami, źródło swatt.pl

Fot. Rozdzielacz mosiężny 8-obwodowy do ogrzewania podłogowego z rotametrami / źródo: swatt.pl

  • Zestawy mieszane – dedykowane do instalacji łączących w sobie grzejniki i ogrzewanie płaszczyznowe. Mogą łączyć funkcje powyższych rozdzielaczy w dowolnej konfiguracji. Takie rozdzielacze c.o. znajdziesz w sklepie SWATT, także w wersji z rotametrami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielacza c.o. ?

Podczas zakupu rozdzielacza do centralnego ogrzewania zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest dany produkt. Ze względu na zastosowanie tego typu rozwiązań, idealnym materiałem jest stal nierdzewna. Gwarantuje ona najwyższą wytrzymałość. Na rynku są dostępne też wysokiej jakości rozdzielacze c.o. z mosiądzu. Powinny one posiadać warstwę niklowaną.

Materiał ma też znaczenie w kontekście rotametrów, czyli przepływomierzy. Powinny one być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Ponadto ich skala powinna być minimum na poziomie 6 litrów na minutę. Koniecznie sprawdźmy również, czy rozdzielacz c.o. jest wyposażony w mechanizm odpowietrzająco-spustowy. Umożliwia on odprowadzenie nadmiaru powietrza z układu, co wymiernie wpływa na wydajność całej instalacji. Na wydajność i funkcjonalność systemu wpływa również liczba obiegów. Wartość ta zależy od naszych potrzeb.

Na koniec trzeba podkreślić, że warto wybierać produkty sprawdzonych producentów. Wysoka jakość i niezawodność takich rozdzielaczy centralnego ogrzewania jest warta nieco wyższej ceny, ponieważ mamy pewność bezproblemowej eksploatacji przez wiele lat.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Kocioł gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Kiedy planujesz swój wymarzony dom, często pojawia się dylemat, jaki system grzewczy zainstalować. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu i instalacji, ale...

Czy ogrzewanie pompą ciepła, to najlepszy sposób?

Pomysłów na ogrzewanie budynku jest co najmniej kilka, ale który z nich jest najlepszy? Czy trend na montaż pompy ciepła, który stale rośnie, jest...

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Ciągle rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Mają one być nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Na...