Czy grzejnik elektryczny to dobra alternatywa na możliwe braki gazu? Jak ogrzewać dom grzejnikiem elektrycznym?

Codzienne życie w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu wiąże się z wieloma obowiązkami i szeregiem decyzji z nim związanych. Zbliżająca się nieuchronnie zima powoduje, że nasuwają nam się pytania w kwestii ogrzewania. Dlatego bardzo ważnym tematem jest wybór odpowiedniego systemu, który nie tylko pozwoli na uzyskanie optymalnej temperatury pomieszczeń, ale też – co bardzo istotne – nie będzie zbyt kosztowny.

Alternatywą dla powszechnego ogrzewania gazowego czy węglowego jest ogrzewanie elektryczne, sukcesywnie zyskujące popularność wśród kolejnych zadowolonych użytkowników. Co sprawia, że rozwiązanie to jest faktycznie warte uwagi? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Obecnie rynek urządzeń grzewczych oferuje szeroką gamę grzejników elektrycznych różniących się od siebie takimi parametrami, jak:

 • sposób działania,
 • szybkość nagrzewania i oddawania ciepłego powietrza,
 • wydajność.

Przyjrzymy się więc modelom, które różnią się pod względem sposobu oddawania ciepła.

 • Grzejnik konwektorowy, ze względu na stosunkowo niską wagę oraz niewielkie wymiary, może być swobodnie przenoszony pomiędzy pomieszczeniami. Jak wskazuje nazwa, urządzenie wykorzystuje zjawisko konwekcji – pobiera powietrze, które wewnątrz ulega ogrzaniu, a następnie jest wypuszczane i cyrkuluje w pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe najlepiej radzą sobie w małych pomieszczeniach z uwagi na fakt, że cyrkulacja powietrza nie jest równa, tak więc większa przestrzeń do ogrzania wiąże się z poborem większej ilości energii.
 • Grzejnik olejowy, w odróżnieniu od grzejników konwektorowych, działa na zasadzie radiacji. Ciepło jest od razu oddawane na zewnątrz, bez zjawiska cyrkulacji powietrza. Niewątpliwą zaletą grzejnika elektrycznego olejowego jest fakt, że jest on zaopatrzony w termostat, który wyłącza się, gdy olej osiągnie docelową temperaturę, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji.
 • Termowentylator działa w sposób podobny do grzejnika konwektorowego. Powietrze rozgrzane przez zainstalowaną wewnątrz spiralę jest rozprowadzane przez specjalny wiatrak, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się stosunkowo szybko.
 • Ceramiczny grzejnik elektryczny jest wysoce wydajny i długo utrzymuje ciepło, biorąc jednak pod uwagę kwestię energooszczędności, nie jest rozwiązaniem optymalnym.
 • Promiennik, inaczej mówiąc – grzejnik na podczerwień, wykorzystuje do ogrzewania promieniowanie podczerwone. Składa się elementów grzewczych z aluminiowymi zwierciadłami.

Zobacz: grzejniki elektryczne

Rodzaje grzejników elektrycznych ze względu na umiejscowienie

Grzejniki elektryczne można również rozróżnić w zależności od miejsca, w którym zostaną zainstalowane. Możemy je zatem podzielić na:

 

 • Grzejniki elektryczne łazienkowe, które można wykorzystać jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. Ich żeberkowy wygląd świetnie spisuje się również jako wieszak czy suszarka dla ręczników.
 • Grzejniki elektryczne ścienne, stanowiące główne źródło ciepła. Zainstalowane na ścianie, pozwalają na swobodne wykorzystanie pozostałej przestrzeni.
 • Grzejniki elektryczne pokojowe – lekkie przenośne urządzenia wymagające jedynie dostępu do gniazdka.
 • Grzejniki elektryczne panelowe, które można postawić na podłodze lub powiesić na ścianie. Ich niewątpliwą zaletą jest nowoczesny design, dzięki czemu mogą stanowić ciekawe uzupełnienie pomieszczenia urządzonego w stylu modern.

Jaki grzejnik wybrać?

Skoro wiemy już co nieco na temat charakterystyki poszczególnych rodzajów grzejników, wybór odpowiedniego urządzenia staje się sprawą o wiele prostszą. Gdy zdecydujesz się już na zakup, szczególną uwagę powinieneś zwrócić oczywiście na rodzaj grzejnika oraz jego moc. Ponadto istotne jest, czy urządzenie ma stanowić główne, czy też jedynie dodatkowe źródło ciepła oraz jaki będzie koszt jego eksploatacji.

W sytuacji wyboru grzejnika stanowiącego główne źródło ogrzewania najlepszą opcję stanowi grzejnik olejowy, który pomimo dość wolnego nagrzewania generuje umiarkowane koszty.

W przypadku mniejszych pomieszczeń (łazienka, pokój dziecięcy) najlepiej sprawdzi się z kolei grzejnik konwektorowy, który poprzez sprawne nagrzewanie i oddawanie powietrza bardzo szybko podnosi temperaturę pomieszczenia.

By upewnić się dodatkowo, że Twój wybór będzie dobry, powinieneś przyjąć, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości do 2,8 m przypadać powinno 85 W. Dzięki temu wystarczy nam wykonanie prostego rachunku, by wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Przy wyborze grzejnika elektrycznego musisz zwrócić również uwagę na to, czy Twój budynek jest dobrze zaizolowany. Wybór zbyt małej mocy grzejnika do pomieszczenia, które nie ma odpowiedniej izolacji, spowoduje, że pokój nie będzie dostatecznie nagrzany. Dlatego koniecznie pamiętaj o tej kwestii.

Czytaj także: Jaki grzejnik elektryczny nadaje się do ogrzewania punktowego?

Koszty ogrzewania elektrycznego

Współcześnie produkowane grzejniki elektryczne projektowane są z myślą o energooszczędności i jednoczesnym zapewnieniu utrzymania pożądanych temperatur. Koszty eksploatacji nie są jednak łatwe do precyzyjnego oszacowania, gdyż zależą od wielu czynników, w tym oczywiście od wybranego modelu i jego mocy, ale nie tylko.

Na znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji grzejnika elektrycznego pozwala odpowiednie zadbanie o właściwe ocieplenie budynku, co nie tylko istotnie ograniczy wpływ zimnego powietrza z zewnątrz, ale przyczyni się przede wszystkim do utrzymania temperatury panującej w pomieszczeniu. Dodatkowym czynnikiem może być posiadanie własnego źródła zasilania, np. instalacji fotowoltaicznej.

Koszty początkowe ogrzewania elektrycznego są niskie w porównaniu z nakładami, jakie musimy ponieść przy instalacji pieca gazowego czy węglowego – wynoszą one około 1200 zł dla domu o powierzchni 100 m2.  Montaż pieca gazowego jest dużo droższy, a pompa ciepła może kosztować nawet 50 tysięcy złotych.

Zakładając, że koszt energii elektrycznej w taryfie dwustrefowej wyniesie 0,45 zł/kWh, natomiast ogrzewanie węglem będzie kosztować 0,13 zł/kWh, roczny koszt ogrzewania wyniesie:

 • 4500 zł dla ogrzewania elektrycznego,
 • 1300 zł dla ogrzewania węglowego.

Jeżeli więc nie dysponujesz wystarczającymi środkami, aby zamontować piec gazowy, węglowy czy pompę ciepła, grzejniki elektryczne stanowią dobrą alternatywę.

Wady i zalety grzejników elektrycznych

Jak w przypadku każdego urządzenia – mechanicznego czy elektrycznego – grzejniki elektryczne mają zarówno zalety, jak i wady. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

Zalety

 • Możliwość ustawienia grzejnika w dowolnym miejscu
 • Stosunkowo niski koszt zakupu
 • Łatwy montaż
 • Ekologiczne źródło ciepła
 • Rozwiązanie dla miejsc będących poza zasięgiem sieci ciepłowniczej
 • Idealny sposób na dogrzanie pomieszczenia lub nagrzanie go w chłodniejsze dni, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Wady

 • Wysoki koszt eksploatacji
 • Brak możliwości ogrzewania w przypadku przerw w dostawie prądu
 • Wygląd nie zawsze idący w parze ze stylistyką pomieszczenia.

Grzejniki elektryczne stanowią ciekawą alternatywę dla ogrzewania gazowego i jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie ocieplenie budynku czy dodatkowe źródło zasilania, np. akumulatory słoneczne lub generatory, możemy z powodzeniem – częściowo lub w całości – zastąpić ogrzewaniem elektrycznym powszechnie stosowany system ogrzewania gazowego, węglowego czy z pomp ciepła. Każdy użytkownik powinien jednak wcześniej wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z eksploatacją i, przenosząc je na grunt własnego gospodarstwa domowego, podjąć decyzję o zasadności zastosowania w nim technologii ogrzewania elektrycznego.

Zobacz także: Poradnik ogrzewania: alternatywne sposoby na ogrzewanie domu 

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności...

Dlaczego warto zainwestować w piec akumulacyjny od Emultimax?

Coraz większa liczba osób szuka efektywnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania swoich domów i mieszkań. Wśród różnorodnych opcji, które obecnie dostępne są na rynku, piec...

Wiedza najlepszym lekarstwem dla natury — Viessmann wspiera edukację ekologiczną

Antropogeniczne zmiany klimatu to już fakt. Od początków ery przemysłowej eksploatowaliśmy naszą planetę bez opamiętania, nieświadomi zbliżających się konsekwencji. Nawet kilkadziesiąt lat temu, gdy...