Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Ciągle rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Mają one być nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Na popularności zyskują pompy ciepła, które mają sporo różnych zalet. Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zamontować?

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompy ciepła to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Do niedawna traktowano je trochę jako ciekawostkę, zwłaszcza że koszty zamontowania były spore. Dziś coraz więcej osób wybiera to oryginalne, a jednocześnie bardzo ekologiczne ogrzewanie. Dodatkowym atutem pomp ciepła jest możliwość używania ich do ochładzania pomieszczeń latem oraz do ogrzewania wody.

Czym właściwie jest pompa ciepła? To urządzenie, które służy do podgrzewania czynnika grzewczego w instalacji grzewczej. Jednak zamiast węgla czy gazu pompa wykorzystuje energię ze środowiska naturalnego, czyli ciepło wody, powietrza lub gruntu. Przy wykorzystaniu niewielkiej ilość prądu elektrycznego ta energia zostaje przetransformowana i wykorzystana do ogrzania pomieszczeń.  

Najpopularniejsze pompy ciepła dedykowane do domów jednorodzinnych należą do kategorii urządzeń typu powietrze-woda. Pompa działa nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna – należy jednak pamiętać, że w tym wypadku wydajność grzewcza pompy ciepła będzie mocno uzależniona od jakości urządzenia. Sprzęty niskiej jakości o niepotwierdzonej klasie energetycznej, które bazują na czynnikach chłodniczych grupy HFC bardzo często wykazują niską sprawność, gdy temperatura otoczenia spada poniżej -5ºC. Zupełnie inaczej wygląda kwestia efektywności urządzeń propanowych, szczególnie renomowanych producentów. Ich wydajność energetyczna pozwala na pracę przy nawet kilkudziesięciostopniowych mrozach, przy zachowaniu dobrej wydajności grzewczej. 

Należy również podkreślić, że pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Urządzenie nie wytwarza szkodliwych emisji, a energia pozyskana ze środowiska może wynosić nawet 75%.

Pompy ciepła nadają się zarówno do nowo budowanych domów, jak i remontowanych. Trzeba tylko dobrze przeanalizować wszystkie niezbędne parametry i dobrać najlepsze źródło ciepła. W dużej mierze będzie to zależało do rodzaju działki, izolacji termicznej budynku i jego powierzchni. Istotny będzie też rodzaj odbioru ciepła (kaloryfery, nawiew, itp.).

Zasada działania pompy ciepła

Działanie pompy ciepła jest bardzo proste. W skrócie polega na „przepompowywaniu” ciepła z tzw. źródła dolnego do górnego. Stąd też pochodzi nazwa tego urządzenia. Jako źródło dolne można wykorzystać wodę, powietrze lub grunt. W zależności od tego źródła pompy ciepła można podzielić na:

  • gruntowe
  • wodne
  • powietrzne
  • powietrzno-wodne.

Natomiast źródłem górnym będzie system grzewczy domu (np. kaloryfery, nawiew) czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Trzeba też wiedzieć, że pompa nie wytwarza ciepła, a jedynie je przekazuje. Praca pompy ciepła rozpoczyna się od odebrania energii z powietrza, wody lub gruntu, czyli z dolnego źródła. W zależności od rodzaju źródła energia jest przekazywana albo bezpośrednio do czynnika roboczego, albo też przy pomocy specjalnych roztworów. 

Odebrane ze środowiska ciepło powoduje odparowanie czynnika roboczego w parowniku. Następnie utworzona para dostaje się do sprężarki, która jest zasilana prądem elektrycznym. Sprężona para czynnika grzewczego o zdecydowanie wyższej niż na początku temperaturze jest kierowana do skraplacza. Tam oddaje ciepło do obiegu grzewczego budynku, a sama skrapla się i rozpręża. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy Frapol – pompa ciepła.

Dlaczego warto ogrzewać budynki pompą ciepła?

Pompy ciepła są bardzo wydajnym urządzeniem, a jednocześnie bardzo ekologicznym. W dużej mierze wykorzystują odnawialne źródła energii, nawet do 75%. Co więcej, dzięki pompie ciepła można całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ciepło lub chłód bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery. 

Jednak pompy ciepła mają dużo więcej zalet. Nie trzeba się martwić wzrostem cen paliw kopalnych czy problemami z dostępem do nich. Nie potrzeba kotłowni, którą można wykorzystać w inny sposób. Można też znacznie obniżyć koszty funkcjonowania pompy, montując panele fotowoltaiczne, które będą generować prąd niezbędny do działania sprężarki i obsługi sterowników.

Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Warto jednak dbać o regularną konserwację i serwisowanie, aby jak najdłużej służyły. Sterowanie pompami ciepła odbywa się najczęściej przy pomocy wbudowanego wyświetlanego panelu. Coraz częściej można też sterować pracą pompy przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. 

Kolejną zaletą pompy ciepła jest ich ciche i czyste działanie. Nawet nowoczesne piece na paliwo stałe zwykle wytwarzają sporo popiołu, a piece gazowe mogą być dość głośne. Tych wad nie mają pompy ciepła. Ponadto ich działanie jest bardzo bezpieczne. Nie ma zagrożenia ulatniania się czadu czy gazu ani wybuchu, jak przy tradycyjnym piecu.

Jednak największą zaletą jest obniżenie kosztów ogrzewania zimą, a latem chłodzenia. Mimo stosunkowo wysokich kosztów samego urządzenia oraz jego montażu, dobrze dobrana pompa ciepła zwraca się bardzo szybko. Zakładając wariant optymistyczny szacuje się, że obecnie zainstalowanie pompy zwraca się w ciągu nawet 7 lat. Należy jednak pamiętać, że okres zwrotu inwestycji to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu czynników. Dlatego czas zwrotu może się różnić pomiędzy poszczególnymi instalacjami. Nowoczesne pompy mogą być też jedynym źródłem ciepła w budynku, pod warunkiem dobrej termoizolacji, co znacznie poprawia komfort ogrzewania.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....