Promienniki ciepła

Stosunkowo często wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni i kubaturze, jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, sklepy czy kościoły. Mogą też służyć do rozmrażania pojazdów, ogrzewania ogrodów zimowych, osuszania czy utrzymywania stałej temperatury w procesach przemysłowych. Niezależnie od budowy, ogrzewają pomieszczenia przez promieniowanie podczerwone – podobnie jak Słońce ogrzewa Ziemię. Promieniowanie ogrzewa przegrody w pomieszczeniu i znajdujące się w nim wyposażenie. Następnie, od nich ciepło przekazywane jest do pomieszczenia.

Ekran promiennika odbija ciepło wytworzone przez jego element grzewczy, które następnie kierowane jest do pomieszczenia. Dzięki temu można ogrzewać tylko tę cześć pomieszczenia gdzie jest to potrzebne. Umieszczając promiennik w odpowiednim miejscu lub kierując go w odpowiednią stronę można ogrzewać np. pojedyncze miejsce pracy lub konkretną powierzchnię czy strefę w pomieszczeniu.

Główną zaletą promienników jest natychmiastowy odbiór z nich ciepła tam gdzie jest ono potrzebne oraz prosta instalacja. W niektórych, nie potrzebne są systemy wytwarzania i rozprowadzania ciepła, tym samym instalacja promienników można być znacznie tańsza niż tradycyjnych systemów ogrzewania. Jednocześnie, ogrzewanie promiennikami zapewnia optymalny komfort cieplny dla człowieka.
W zależności od potrzeb i możliwości można wybrać promienniki: elektryczne, gazowe lub wodne.

Promienniki elektryczne
Są bezpiecznym i ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Po włączeniu od razu ogrzewają potrzebną powierzchnię w pomieszczeniu. Mogą zostać zamontowane na stałe lub w formie umożliwiającej ich przemieszczanie, np. na stojaku.
Główną zaletą promienników elektrycznych są niskie koszty inwestycji, duża wydajność i niskie koszty utrzymania. Wadą są stosunkowo wysokie koszty energii elektrycznej.

Promienniki gazowe

Energia cieplna w promiennikach gazowych wytwarzana jest ze spalania gazu. Ciepło następnie gromadzi się w rurze promieniującej i oddawane jest do ogrzewanego pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego. Główną zaletą promienników gazowych jest to, że są tańsze w eksploatacji od promienników elektrycznych. Wadą, bardziej skomplikowana instalacja wymagająca doprowadzenia gazu ziemnego do promienników.
Promienniki gazowe mogą być również zasilane gazem LPG z butli – małe przenośne urządzenia można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń gdzie nie ma jeszcze zasilania elektrycznego lub podczas wyjazdów.

Promienniki gazowe można spotkać jako rurowe lub ceramiczne. Ceramiczne (tzw. jasne), posiadają ceramiczny generator, w którym spala się mieszanina gazu i powietrza. Promienniki rurowe (tzw. ciemne), zbudowane są z rury promieniującej wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Promienniki wodne
Ciepła woda przepływając przez promiennik oddaje ciepło do pomieszczenia. Promienniki wodne montowane są najczęściej pod sufitem. W tym rozwiązaniu potrzebne jest urządzenie grzewcze, które ogrzeje wodę i instalacja rozprowadzająca ciepłą wodę do promienników. Tym samym, instalacja tego rodzaju promienników będzie wymagała większych nakładów na inwestycję. Jednak, ich główną zaleta jest możliwość wykorzystania promiennika również do chłodzenia pomieszczenia w lecie.

Polecamy

Najnowsze

Jak wybrać kolor odzieży roboczej? Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Styl nie pozostaje w tyle

Jedną z podstawowych funkcji odzieży roboczej jest bycie widocznym. Pomagają w tym wyraziste kolory i elementy odblaskowe. Wybierając kolor, zapoznaj się z przepisami i nie zapominaj o osobistych preferencjach. Nawet odzież robocza może mieć styl.   Odzież robocza powinna przede wszystkim chronić. Dlatego niezbędna jest dobrze widoczna odzież z elementami odblaskowymi. Ucieszy cię fakt, że […]

Kotły gazowe

Obszerna oferta kotłów gazowych pozwala wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego budynku czy mieszkania: jego zapotrzebowania na ciepło, sposobu i miejsca montażu kotła, wydajności ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W każdym przypadku kocioł gazowy zapewni bezobsługowe ogrzewanie, a jeśli będzie to wysokosprawny kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – również wygodne i stosunkowo tanie ogrzewanie. Montaż kotła gazowego […]

Kotły parowe i ich zastosowanie – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Kotły parowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i na przykład w różnego rodzaju budynkach. Urządzenia te działają na zasadzie podgrzewania wody, a następnie przemieniania jej w parę pod wysokim ciśnieniem. Gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie i na co zwrócić uwagę wybierając je? Podpowiadamy. Kocioł parowy, czyli technologia, która nieustannie się rozwija […]