Polacy grzeją głównie węglem – raport z najnowszego badania firmy TECH Sterowniki

jak cieplo jest w twoim domu

Firma TECH Sterowniki opublikowała na swoim blogu wyniki przeprowadzonej na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku internetowej ankiety na temat ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych. Wynika z niej m.in., że węgiel jest głównym źródłem ogrzewania w 7 na 10 polskich domach. Na odnawialne źródła energii wskazało zaledwie 3,2% badanych.

Aktualna sytuacja grzewcza w polskich domostwach

Wydatki za ogrzewanie są wciąż jednymi z najwyższych, jakie trzeba ponieść w sezonie jesienno-zimowym. Z tego powodu pytanie, czym ogrzać budynek mieszkalny, by uzyskać równowagę między odczuwanym komfortem, a finansowaniem inwestycji, każdego roku spędza sen z powiek wielu inwestorom. Aż 70% Polaków, którzy wzięli udział w internetowym badaniu firmy TECH Sterowniki przyznało, że głównym źródłem ogrzewania w ich gospodarstwie domowym jest węgiel. Aż 36,1% badanych zadeklarowała posiadanie kotła węglowego zasypowego, a 33,9% kotła węglowego z podajnikiem. Trzecim najczęściej wskazywanym rozwiązaniem okazał się kocioł gazowy (12,9% ankietowanych).

jakie-jest-glowne-zrodlo-ogrzewania-w-twoim-domu

Gotowi na zmiany?

Aż 91,4% respondentów badania zadeklarowała, że chciałaby zwiększyć swoją kontrolę nad ponoszonymi kosztami za ogrzewanie. Co więcej, niewiele mniej niż połowa ankietowanych przyznała, że planuje w najbliższym czasie modernizację swojej instalacji grzewczej.

czy-planujesz-w-najblizszym-czasie-modernizacje-swoijej-instalacji-grzewczej

Łazienka najcieplejszym pomieszczeniem w domu

Jednym z kluczowych tematów, poruszanych w kontekście ogrzewania pomieszczeń jest temperatura. Firma TECH Sterowniki w swoim badaniu postanowiła sprawdzić, jak ciepło jest w polskich domach. Ankietowani zostali zapytani o to, jaką temperaturę utrzymują w pięciu różnych pomieszczeniach w swoim domu: kuchni, salonie, sypialni, łazience oraz pokoju dziecięcym. Z analizy danych wynika, że na najwyższe przedziały temperaturowe wskazywano przede wszystkim w łazience. Temperaturę powyżej 22°C utrzymuje w łazience aż 214 z 502 osób biorących udział w ankiecie.

jaka-temperatura-panuje-w-twojej-lazience

O badaniu

Ankieta zatytułowana: „Jak ciepło jest w Twoim domu” została przeprowadzona na przełomie grudnia 2016 roku i stycznia 2017 roku. Dotyczyła wielu kwestii związanych z ogrzewaniem w polskich domostwach. Oprócz źródeł ogrzewania, kosztów z nim związanych i temperatury pojawiły się także pytania dotyczące wykorzystaniem nowych technologii czy urządzeń firmy TECH Sterowniki. Integralną częścią ankiety był konkurs, w którym badani dzielili się swoimi pomysłami na oszczędzanie ciepła w domu. Udział w ankiecie wzięły sumie 502 osoby, w tym 449 mężczyzn oraz 53 kobiety.

Pełny raport można pobrać ze strony:
http://www.techsterowniki.pl/blog/cieplo-twoim-domu-wyniki-ankiety/

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie w domu – co warto wiedzieć o kaloryferach?

Ogrzewanie budynku to nie lada wyzwanie. Znaczenie ma nie tylko rodzaj paliwa, ale też to, jakie urządzenie zasilające wybierzemy. W przypadku pieców na gaz,...

Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają...

Wszystko o warystorach

Warystory to ważne podzespoły, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami. Trudno przecenić ich rolę w układach elektronicznych. Warto zatem poznać je nieco...