Kotły na drewno

Instalacja ogrzewania jest obecnie bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Powinna gwarantować komfortowe ciepło dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem, zapewnić niskie koszty ogrzewania domu (również w przyszłości), oraz nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. No i, najlepiej jeśli inwestycja nie wyczyści nam portfela. Dzisiaj łatwo spełnić tak wysokie wymagania stosując urządzenia wykorzystujące energię odnawialną zawartą w drewnie.

Drewno jest produktem naturalnym i łatwodostępnym. Zapewnia jedne z najniższych kosztów ogrzewania i nie zanieczyszcza atmosfery. Jest jedynym paliwem, które posiada zerowy bilans dwutlenku węgla (CO2), tzn. ilość emitowanego w spalinach dwutlenku węgla jest zbliżona do ilości tego gazu pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu.

Paliwo w kotłach na drewno

Paliwo wykorzystywane w kotłach na drewno
Paliwo wykorzystywane w kotłach na drewno

Kotły na drewno mogą być zasilane drewnem w kawałkach, szczapach, wiórami, trocinami, peletami, brykietem drzewnym itp. Jednak, maksymalne wykorzystanie energii zawartej w drewnie zapewniają tzw. kotły zgazowujące drewno. Zamieniają one drewno na gaz drzewny, który następnie jest spalany. Spaliny zawierają jedynie dwutlenek węgla i parę wodną. Przy właściwej eksploatacji kotła nie zauważymy dymu wydobywającego się z komina.

Podczas spalania powstają minimalne ilości popiołu, który wystarczy usunąć z kotła raz na dwa tygodnie.

Kotły zgazowujące drewno wymagają paliwa o niskiej wilgotności co wiąże się z koniecznością jego przechowywania przez ok. 1,5 roku (tzw. sezonowanie drewna), lub od razu można kupić drewno „suche”.

Drewno można przechowywać bez jakichkolwiek strat energetycznych. Sezonowanie obniża wilgotność drewna i podwyższa jednocześnie jego wartość opałową – im niższa wilgotność drewna tym więcej ciepła uzyskamy z jego spalenia. Optymalne warunki spalania uzyskuje się stosując drewno w polanach o wilgotności od 15 do 25%. Drewno drobne jak trociny, ścinki, szczapy mogą być mieszane z drewnem grubym.

Budowa i wyposażenie kotłów na drewno

Kotły zgazowujące drewno wyposażone są w wentylator, który w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło dostarcza odpowiednią ilość powietrza do spalania. Elektroniczny regulator sterując pracą wentylatora reguluje moc grzewczą kotła, np. w zakresie od 30 do 100% jego maksymalnej mocy grzewczej.

Stosowane są dwa rodzaje wentylatorów powietrza:

  • nadmuchowe, które tłoczą powietrze do kotła
  • wyciągowe, który wyciągają spaliny z kotła i zapewniają napływ do jego wnętrza powietrza.

Wentylator wyciągowy montuje się na wylocie spalin z kotła do kominka. Ma tę zaletę, że zapewnia stabilizację ciągu kominowego podczas całego cyklu pracy kotła niezależnie od warunków atmosferycznych – np., częste zmiany pogody mogą powodować skokowe zmiany ciągu kominowego, w skrajnych przypadkach skutkuje to porywaniem niedopalonych części paliwa lub tzw. duszenie kotła z powodu zbyt małego ciągu kominowego. Wentylator wyciągowy wytwarza podciśnienie w komorze zgazowania i spalania – spaliny i gazy nie mają możliwości wydostania się z kotła do pomieszczenia.

Obsługa kotłów na drewno

Kotły zgazowujące drewno wymagają obsługi związanej z uzupełnianiem paliwa co 4 do 12 godzin, w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło (temperatur zewnętrznych).

Odstępy pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa można wydłużyć stosując tzw. zasobnik buforowy wody grzewczej. Pełni on funkcję akumulatora ciepła oraz zapewnia zawsze optymalne warunki pracy kotła i oszczędniejsze zużycie paliwa.

Kocioł ładuje zasobnik buforowy a instalacja ogrzewania domu pobiera z niego tylko tyle ciepła ile potrzebuje w danej chwili do ogrzania domu. Dzięki zasobnikowi, kocioł może pracować z maksymalną sprawnością niezależnie od zmieniającego się zapotrzebowania budynku na ciepło. Nadwyżki ciepła zgromadzone w buforze wykorzystywane są do ogrzewania domu nawet gdy kocioł już wygaśnie.

Dodatkowe instalacje przy kotłach na drewno

Doskonałym uzupełnieniem dla kotłów na paliwo stałe są kolektory słoneczne. W okresie letnim dostarczą ok. 80-100% ciepła potrzebnego do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu kocioł będzie rzadziej uruchamiany, lub pozostanie całkowicie wyłączony. Zapewni to wygodę i dodatkowo oszczędzimy na kosztach ogrzewania – szczególnie gdy nie będziemy używać grzałki elektrycznej do ogrzewania ciepłej wody w lecie.

Mimo, że kotły zgazowujące drewno wymagają obsługi to, decydując się na ogrzewanie drewnem można zapewnić sobie naturalnie ciepły dom i niskie koszty ogrzewania, porównywalne nawet z ogrzewaniem pompą ciepła.

 

Polecamy

Najnowsze

Kotły olejowe

Jeśli nie mamy do dyspozycji gazu ziemnego i nie chcemy pompy ciepła, jednym z rozwiązań, które zapewni bezobsługowe ogrzewanie będzie kocioł olejowy. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne, dzisiaj cieszą się małym zainteresowaniem. Głównie ze względu na wysoką cenę oleju i związane z tym wysokie koszty ogrzewania. Ale, decydując się na ogrzewanie olejem i tutaj […]

Kolektory słoneczne do c.o. i c.w.u.

Dobór kolektorów i wyposażenia instalacji solarnej jest specyficznym zagadnieniem. Dla oceny opłacalności inwestycji ważną informacją będzie ile energii cieplnej w ciągu roku uzyskamy dzięki kolektorom słonecznym (kWh/m2rok) i w jakim stopniu pokryje ona zapotrzebowanie na ciepło budynku – ile oszczędzimy na kosztach głównego źródła ciepła. Niezależnie od przeznaczenia instalacji solarnej musimy szukać kompromisu – dobrać […]

Jak dogrzać taras w chłodne wieczory?

W naszym umiarkowanym klimacie ciepłych wieczorów jest zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz dłużej korzystać ze swojego tarasu, dowiedz się więcej na temat jego ogrzewania. Istnieje kilka sposobów, które umożliwią Ci przywołanie lata, nawet wczesną wiosną i późną jesienią.     Wiele miesięcy czekamy na to, by w końcu spędzić wieczór na tarasie. To świetny pomysł […]