Drewno kominkowe

Drewno jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobem ogrzewania domów. Spalane w kominku, może być dodatkowym źródłem ciepła wspomagającym, np. kocioł gazowy czy olejowy, lub stanowić podstawowy system ogrzewania budynku i wody użytkowej.  Jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu kominkiem: z płaszczem wodnym, rozprowadzeniem powietrza (DGP), a nawet zwykłym wkładem kominkowym, powinniśmy zaopatrzyć się w drewno odpowiedniej jakości.

Drewno kominkowe cena

Cena drewna kominkowego jest różna. Zależy w głównej mierze od rodzaju drewna, długości suszenia (sezonowania), lokalizacji. Oczywiście najlepszym drewnem do kominka jest drewno, którego wilgotność nie przekracza 20% (mając odpowiedni miernik do drewna, jesteśmy w stanie to samodzielnie sprawdzić).

Orientacyjna  cena drewna do kominka w sierpniu 2012 roku:

dąb 200 zł/mp
brzoza 200 zł/mp
olcha 180 zł/mp
buk 200zł/mp
jesion 200 zł/mp
grab 220zł/mp
osika 150zł/mp

szczegółowy cennik dostępny jest też na stronach www Lasów Państwowych. Poniżej linki do poszczególnych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP):

 

Jakie drewno do kominka?

Do palenia w kominku najlepsze jest drewno w kawałkach (polanach) o długości 40-50 cm i średnicy 10 do 20 cm, z drzew liściastych twardych, jak: grab, buk, dąb, jesion, akacja, oraz bardziej miękkie jak brzoza, topola, olcha, o maksymalnej wilgotności 20%. Drewno twarde spala się wolniej i z niewielkim płomieniem, za to oddaje więcej ciepła – wymaga rzadszego dokładania do kominka.

Drewno iglaste ma dużą wartość opałową, ale zawiera dużo żywicy – spala się zbyt szybko dając mało żaru, zanieczyszcza kominek i przewody odprowadzające spaliny z kominka. Dlatego, drewno iglaste może być odpowiednie jedynie do rozpalania w kominku, a do normalnego palenia zaleca się stosowanie drewna liściastego. Oczywiście, jeśli ktoś posiada drewno z drzew iglastych może nim palić w kominku. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że kominek i kanały spalinowe będą wymagały częstszego czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem może być mieszanie drewna iglastego z liściastym.

 

Średnie wartości opałowe różnych gatunków drewna do kominka, przy wilgotności 20%.

Rodzaj drewna Gęstość kg/m3 Wartość opałowa
(przy wilgotności 20%)
kWh/m3 kWh/mp kWh/kg
Drewno Iglaste
Świerk 430 2100 1500 4,0
Jodła 420 2200 1550 4,2
Sosna 510 2700 1900 4,0
Drewno liściaste
Brzoza 580 2900 200 4,1
Wiąz 620 3000 2100 3,9
Buk 650 3100 2200 3,8
Jesiob 650 3100 2200 3,8
Dąb 630 3100 2200 4,0
Grab 720 3300 2300 3,7

Oszczędne spalanie drewna kominkowego

Im drewno zawiera mniej wody tym większa jest jego wartość opałowa, czyli więcej energii cieplnej możemy z niego uzyskać. Dlatego, optymalna wilgotność drewna opałowego wynosi do 20%. Przy zakupie pozwala to osiągnąć 30-40% oszczędności masy drewna potrzebnej na jeden sezon grzewczy, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania kominkiem.

Zastosowanie drewna o dużej wilgotności powoduje nie tylko większe zużycie opału, ale również występowanie zjawiska kondensacji pary wodnej na ścianach kominka i powstawanie dużej ilości sadzy szklistej, która zanieczyszcza komorę spalania i przewody kominowe, co w efekcie obniża sprawność kominka i utrudnia odprowadzenie spalin.

 

Pozyskanie, przechowywanie i suszenie drewna

Drzewa najlepiej ścinać w okresie zimowym, kiedy przestają krążyć w nich soki. W tym okresie, zawartość wody w drzewach jest najmniejsza. Po ścięciu, drewno powinno zostać pocięte na odcinki o długości ok. 35-50 cm i w jak najkrótszym czasie porąbane na połówki lub ćwiartki. Kora drzewa chroni go przed wyschnięciem, pozostawienie więc nierozłupanych kawałków drewna znacznie wydłuży jego czas suszenia (sezonowania).

Jak suszyć drzewo kominkowe?

Przygotowane w ten sposób drewno powinno zostać składowane  w przewiewnym i zadaszonym miejscu, przez 18 do 24 miesięcy. Wyjątkiem jest dębina, która ze względu na dużą zawartość taniny (garbnika), wymaga pozostawienia na wolnym powietrzu (bez zadaszenia), przez 12 miesięcy, a następnie pod przykryciem przez 2-3 lata. Po dwóch latach składowania drewna zostaną usunięte z niego garbniki, lotne składniki żywicy, terpentyna itd. A, jego wilgotność osiągnie najbardziej optymalną wartość: 15-20%.

Składowane drewno powinno zostać odizolowane od podłoża i ułożone luźno, najlepiej pod zadaszeniem (np. pod wiatą), z zapewnionym odpowiednim przewiewem.

Jednym ze sposobów przechowywania drewna jest jego ułożenie w kształcie stożka i przykrycie wierzchołka dla ochrony przed deszczem – stos o podstawie koła, zwężającego się ku górze. Dzięki temu zapewniona zostanie odpowiednia cyrkulacja powietrza i suszenie drewna.

Drewno może być również składowane przy ścianie budynku, w stosie o kształcie prostopadłościanu.

Przynajmniej raz w roku warto przełożyć cały stos, aby zapobiec zawilgotnieniu i zagrzybieniu jego wewnętrznej części oraz ściany domu.

Polecamy

Najnowsze

Kominki

Kominek to niepowtarzalny klimat tańczących i trzaskających płomieni. Dzisiaj kominek jest częścią niemal każdego nowego domu. Oprócz wrażeń estetycznych dostarcza również ciepło, nie tylko w salonie, ale nawet dla całego domu. W zależności od tego jaki kominek wybierzemy, różny uzyskamy efekt ogrzewania. Jednak, w każdym przypadku, kominek będzie elementem aranżacji wnętrza oraz zawsze będzie doskonałym […]

Kotły parowe i ich zastosowanie – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Kotły parowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i na przykład w różnego rodzaju budynkach. Urządzenia te działają na zasadzie podgrzewania wody, a następnie przemieniania jej w parę pod wysokim ciśnieniem. Gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie i na co zwrócić uwagę wybierając je? Podpowiadamy. Kocioł parowy, czyli technologia, która nieustannie się rozwija […]

Chcesz budować dom Pomyśl o ogrzewaniu!

Stawianie własnego domu to zawsze wielkie przeżycie. Każdy chce, by wymarzona budowla była nie tylko ładna, ale też użyteczna, komfortowa i tania w utrzymaniu. Dlatego też tak ważne jest zwrócenie uwagi na ogrzewanie. Jakie rozwiązania w tym zakresie warto wybrać? Ogrzewanie domu – dlaczego opłaca się o nim pomyśleć wcześniej? Liczba „ważnych tematów”, którymi trzeba […]