Free Porn
xbporn

Kotły na biopaliwa

Rozwój gospodarczy zwiększa konsumpcję paliw kopalnych i zużycie energii. Wpływa to na ich cenę oraz bezpośrednio na koszty energii. W ostatnich latach coraz w większym stopniu szuka się możliwości efektywnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem kotłów na biopaliwa.

Biopaliwa w postaci stałej, ciekłej lub gazowej, są doskonałym paliwem, dzięki któremu można uniezależnić się od kopalnych źródeł energii: węgla, oleju czy gazu. Wytwarzane lokalnie są znacznie tańsze i przyczyniają się do ochrony klimatu w najbliższym otoczeniu i globalnie.

Biopaliwa uzyskuje się z biomasy poddawanej procesom biochemicznym lub termochemicznym. A biomasa, są to wszelkie substancje organiczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, tzw. biodegradowalne.

Kotły na biomasę

Biomasa ma wiele zalet: jest produktem który może być wytwarzany lokalnie więc nie trzeba jej importować i transportować na duże odległości; w odróżnieniu od wiatru, słońca, pory roku i pogodowy, jest zawsze dostępna i można ją łatwo magazynować; jest przyjazna dla środowiska naturalnego bo emituje tylko tyle CO2 ile pochłonęła podczas wzrostu; pozwala wykorzystać odpady z np. z przemysłu drzewnego i rolnictwa, które nie można już wykorzystać do innego zastosowania. Jest również szansą dla rolnictwa, gdyż pozwala uprawiać rośliny dla celów energetycznych, np.: wierzba energetyczna, rzepak, kukurydza itd.

Biomasę stosuje się nie tylko w postaci stałej, ale również: ciekłej i gazowej, do wytwarzania ciepła i
energii elektrycznej.

Kotły na bioolej

Jest ciekłą formą biomasy uzyskiwaną głównie z nasion rzepaku. Po chemicznej przeróbce jego właściwości są podobne do oleju opałowego. Nowoczesne kotły olejowe mogą być zasilane mieszanką standardowego oleju opałowego i biooleju, którego udział wynosi ok. 10%.

Kotły na biogaz

Biogaz powstaje podczas rozkładu substancji organicznych w warunkach beztlenowych. Do produkcji biogazu można wykorzystać, np.: odpady zielone z pielęgnacji otoczenia, kiszonkę z roślin, gnojowicę.

Obecnie biogaz wykorzystywany jest najczęściej lokalnie, do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Zasila tzw. agregaty kogeneracyjne, które dostarczają ciepło i prąd, np. dla osiedli, zakładów przemysłowych. Biogaz zasila silnik spalinowy agregatu, który napędza generator.
Wyprodukowany prąd zużywany jest na potrzeby własne lub oddawany do sieci energetycznej.
Ciepło odpadowe, z chłodzenia agregatu, wykorzystywane jest do ogrzewania budynków.

Biogaz może być również dodawany do gazu ziemnego i transportowany na duże odległości z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury. Tak wiec, może być spalany w domowych kotłach na biopaliwa w bliższej lub dalszej okolicy.

Kotły na biopaliwa w coraz większym stopniu zyskują znaczenie w gospodarce energetycznej każdego kraju.
Już dzisiaj mogą trafiać do każdego odbiorcy i już dzisiaj producenci uwzględniają je konstruując np. kondensacyjne kotły gazowe, które mogą być zasilane biogazem lub gazem ziemnym z dodatkiem biogazu.

Polecamy

Najnowsze

Lato na działce. Jaki najlepiej je wykorzystać?

Jedną z naszych ulubionych form spędzania wakacji jest wyjazd na działkę. Kochamy przebywać na łonie natury, czuć pod stopami gęstą trawę i oddychać świeżym powietrzem. Niestety często zdarza się, że tego typu rozrywki szybko nam się nudzą. Na szczęście istnieją sposoby na efektywną organizację czasu na działce. Jakie? Domki letniskowe. Dlaczego warto w nie zainwestować? […]

Wiedza najlepszym lekarstwem dla natury — Viessmann wspiera edukację ekologiczną

Antropogeniczne zmiany klimatu to już fakt. Od początków ery przemysłowej eksploatowaliśmy naszą planetę bez opamiętania, nieświadomi zbliżających się konsekwencji. Nawet kilkadziesiąt lat temu, gdy naukowcy zaczynali bić na alarm, początkowo nie dawaliśmy wiary ich ostrzeżeniom. Dziś wpływ człowieka na środowisko został udowodniony i potwierdzony licznymi badaniami – a jednak nadal ta wiedza dociera do społeczeństwa […]

Kotły na pellet

Kotły na Pellet to sposób na ekologiczne i tanie ogrzewanie każdego budynku, od domów jednorodzinnych, po duże obiekty. Znacznie obniżają koszty ogrzewania w porównaniu z kotłami olejowym czy zasilanymi gazem płynnym. Nowoczesna automatyka steruje pracą kotła, podawaniem paliwa, oraz kontroluje proces spalania w kotle, tak aby w każdych warunkach jego pracy przebiegał optymalnie. Konstrukcja i […]