Kotły na biopaliwa

Rozwój gospodarczy zwiększa konsumpcję paliw kopalnych i zużycie energii. Wpływa to na ich cenę oraz bezpośrednio na koszty energii. W ostatnich latach coraz w większym stopniu szuka się możliwości efektywnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem kotłów na biopaliwa.

Biopaliwa w postaci stałej, ciekłej lub gazowej, są doskonałym paliwem, dzięki któremu można uniezależnić się od kopalnych źródeł energii: węgla, oleju czy gazu. Wytwarzane lokalnie są znacznie tańsze i przyczyniają się do ochrony klimatu w najbliższym otoczeniu i globalnie.

Biopaliwa uzyskuje się z biomasy poddawanej procesom biochemicznym lub termochemicznym. A biomasa, są to wszelkie substancje organiczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, tzw. biodegradowalne.

Kotły na biomasę

Biomasa ma wiele zalet: jest produktem który może być wytwarzany lokalnie więc nie trzeba jej importować i transportować na duże odległości; w odróżnieniu od wiatru, słońca, pory roku i pogodowy, jest zawsze dostępna i można ją łatwo magazynować; jest przyjazna dla środowiska naturalnego bo emituje tylko tyle CO2 ile pochłonęła podczas wzrostu; pozwala wykorzystać odpady z np. z przemysłu drzewnego i rolnictwa, które nie można już wykorzystać do innego zastosowania. Jest również szansą dla rolnictwa, gdyż pozwala uprawiać rośliny dla celów energetycznych, np.: wierzba energetyczna, rzepak, kukurydza itd.

Biomasę stosuje się nie tylko w postaci stałej, ale również: ciekłej i gazowej, do wytwarzania ciepła i
energii elektrycznej.

Kotły na bioolej

Jest ciekłą formą biomasy uzyskiwaną głównie z nasion rzepaku. Po chemicznej przeróbce jego właściwości są podobne do oleju opałowego. Nowoczesne kotły olejowe mogą być zasilane mieszanką standardowego oleju opałowego i biooleju, którego udział wynosi ok. 10%.

Kotły na biogaz

Biogaz powstaje podczas rozkładu substancji organicznych w warunkach beztlenowych. Do produkcji biogazu można wykorzystać, np.: odpady zielone z pielęgnacji otoczenia, kiszonkę z roślin, gnojowicę.

Obecnie biogaz wykorzystywany jest najczęściej lokalnie, do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Zasila tzw. agregaty kogeneracyjne, które dostarczają ciepło i prąd, np. dla osiedli, zakładów przemysłowych. Biogaz zasila silnik spalinowy agregatu, który napędza generator.
Wyprodukowany prąd zużywany jest na potrzeby własne lub oddawany do sieci energetycznej.
Ciepło odpadowe, z chłodzenia agregatu, wykorzystywane jest do ogrzewania budynków.

Biogaz może być również dodawany do gazu ziemnego i transportowany na duże odległości z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury. Tak wiec, może być spalany w domowych kotłach na biopaliwa w bliższej lub dalszej okolicy.

Kotły na biopaliwa w coraz większym stopniu zyskują znaczenie w gospodarce energetycznej każdego kraju.
Już dzisiaj mogą trafiać do każdego odbiorcy i już dzisiaj producenci uwzględniają je konstruując np. kondensacyjne kotły gazowe, które mogą być zasilane biogazem lub gazem ziemnym z dodatkiem biogazu.

Polecamy

Najnowsze

Drewno kominkowe

Drewno jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobem ogrzewania domów. Spalane w kominku, może być dodatkowym źródłem ciepła wspomagającym, np. kocioł gazowy czy olejowy, lub stanowić podstawowy system ogrzewania budynku i wody użytkowej.  Jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu kominkiem: z płaszczem wodnym, rozprowadzeniem powietrza (DGP), a nawet zwykłym wkładem kominkowym, powinniśmy zaopatrzyć się w […]

Blachodachówka modułowa Finezja producenta Florian Centrum

Blachodachówka modułowa Finezja zachwyca zarówno nowoczesnym designem, jak doskonałymi parametrami technicznymi. Jest model w ofercie Florian Centrum cieszący się ogromnym powodzeniem. Z jej użyciem powstają pokrycia dachowe w różnego rodzaju obiektach – budynkach mieszkalnych, użytkowych, o charakterze reprezentacyjnym. Poznaj blachodachówkę modułową Finezja od producenta Florian Centrum, dzięki której dach będzie tak samo wytrzymały jak efektowny. […]

Roboty spawalnicze, czyli lepsza jakość pracy

Automatyzacja postępuje w zasadzie w każdym obszarze naszego życia. W przemyśle jest szczególnie widoczna i istotna. Dowodzą tego roboty spawalnicze, których pojawienie się wywołało prawdziwą rewolucję. Niewątpliwie gwarantują one wyższą jakość pracy. Czym się to objawia? Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie? Roboty spawalnicze, czyli automatyzacja Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest robot spawalniczy. […]