Gaz płynny

Gaz płynny, popularnie zwany LPG (ang. liquefied petroleum gas), jest bezbarwny i nierozpuszczalny w wodzie. Dostępny jako propan, butan oraz jako mieszanina: propan-butan.

 

Cena gazu płynnego LPG

Cena gazu płynnego LPG jest uzależniona od wielu czynników, również makroekonomicznych.  A mieć szacunkowe spojrzenie na cennik gazu płynnego LPG należy na bieżąco sprawdzać jego aktualną cenę.

Aktualne ceny gazu płynnego LPG

Średnia cena detaliczna gazu płynnego LPG w Polsce w okresie 23-29 lipca 2012:

2,65-2,75 zł/litr

Przybliżona cena detaliczna za 1 litr gazu płynnego LPG w dniu 25 lipca 2012
Województwo cena detaliczna za litr w zł
Dolnośląskie 2,76
Kujawsko-pomorskie 2,69
Lubelskie 2,67
Lubuskie 2,78
Łódzkie 2,69
Małopolskie 2,74
Mazowieckie 2,72
Opolskie 2,79
Podkarpackie 2,68
Podlaskie 2,73
Pomorskie 2,72
Śląskie 2,73
Świętokrzyskie 2,68
Warmińsko-mazurskie 2,71
Wielkopolskie 2,75
Zachodniopomorskie 2,81

 

Większość dostawców gazu i producentów kotłów gazowych poleca do ogrzewania czysty propan. Chociaż, można również wykorzystać propan-butan. Każdy z tych rodzajów gazu ma swoje zalety i wady.

Propan – jego główną zaleta jest niska temperatura wrzenia, do -42°C, co powoduje że przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu zbiornik oraz instalację doprowadzającą gaz do budynku nie trzeba zabezpieczać przed mrozem (izolować cieplnie). Przy przechowywaniu w zbiorniku (w postaci ciekłej), wytwarza wyższe ciśnienie niż butan w tej samej temperaturze. Jest wiec bardziej przydatny do przechowywania na zewnątrz budynku.

Propan-butan – jest tańszy od czystego propanu i ma podobna wartość opałową. Ale, nie ma zdolności odparowania w tak niskiej temperaturze jak propan – butan wrze tylko do temperatury -0,5°C. Wynika z tego, że propanu-butanu nie można magazynować w zbiornikach naziemnych, bo przy niskich temperaturach dostawa gazu do kotła będzie niemożliwa. Również przewody doprowadzające gaz do budynku powinny zostać zabezpieczone przed mrozem.

 

Właściwości gazu płynnego.

Propan:

  • temperatura wrzenia: -42°C
  • temperatura zamarzania: -187°C
  • minimalna wartość opałowa: 46,1 MJ/kg
  • cięższy od powietrza
  • łatwy do magazynowania na zewnątrz budynku

1 l = 0,254 m3 gazu

 

Butan:

  • temperatura wrzenia: -2°C
  • temperatura zamarzania: -140°C
  • cięższy od powietrza
  • przeznaczony do użytku w pomieszczeniach

 

Propan-butan:

  • temperatura wrzenia: -20°C (dla mieszanki 30% propanu, 70% butanu)
  • średnia wartość opałowa: 46,0 MJ/kg
  • cięższy od powietrza
  • przeznaczony do użytku w pomieszczeniach

 

Magazynowanie paliwa
Gaz płynny magazynowany jest w zbiornikach o pojemności, np. 2700, 4850, 6400 litrów, umieszczonych na powierzchni terenu lub zakopanych w gruncie. Większość dostawców paliwa oferuje dzierżawę zbiorników naziemnych lub podziemnych, więc nie trzeba ich kupować.

Łatwy dostęp do zbiornika zapewnia jego ustawienie na ziemi, jednak nie wyglądają atrakcyjnie na działce i wymagają zachowania większych odległości od dróg, ogrodzenia, budynków, niż zbiorniki podziemne. Aby zabezpieczyć zbiornik przed osobami postronnymi powinien zostać umieszczony na terenie ogrodzonym.

Zbiorniki podziemne bez problemu znajdą swoje miejsce nawet na małej działce. Po zakopaniu znika on całkowicie z widoku, a bezpośrednio nad zbiornikiem można posadzić trawę lub krzewy. Na powierzchni terenu widoczna jest jedynie pokrywa studzienki rewizyjnej.

 

Zalety gazu płynnego LPG Wady gazu płynnego LPG
  • bezobsługowe ogrzewanie
  • w zależności od dostawcy, rozliczenie może odbywać się po zużyciu paliwa, dostawca sam kontroluje ilość paliwa w zbiorniku i odpowiednio wcześniej uzupełnia jego zapas
  • gaz płynny jest czystym paliwem, przyjaznym dla środowiska naturalnego – nie tworzą się pyły i nie powstają odpady stałe

 

  • konieczność magazynowania paliwa
  • znacznie wyższe koszty ogrzewania, np. w porównaniu z gazem ziemnym
  • konieczność wykonania projektu instalacji gazowej, odbioru, przeglądów okresowych itd.

 

 

Polecamy

Najnowsze

Jak detale wykończeniowe tworzą atmosferę

Wysiłek włożony w budowę lub remont pomieszczeń mieszkalnych powinien sprawiać satysfakcję przez długie lata po zakończeniu prac i oddaniu do eksploatacji. Aby tak się stało, warto zadbać o kilka istotnych aspektów. Zazwyczaj pamiętamy o dobraniu materiałów o odpowiedniej jakości, zwracamy też baczną uwagę na solidność przeprowadzonych montaży. Na nie mniejszą uwagę zasługują także ostatnie szlify […]

Gdzie zamontować kolektory słoneczne?

Oferowane dzisiaj kolektory słoneczne pozwalają na ich zamontowanie niemal w każdym dostępnym miejscu. Aby maksymalnie wykorzystywać energię ze słońca, kolektory powinny być ustawione w kierunku południowym i pochylone do poziomu pod kątem ok. 30-45 stopni. Nawet przy wyraźnych odstępstwach od optymalnego ustawienia (południowy-wschód do południowego-zachodu, nachylenie 25-70 stopni), uzyski ciepła będą nieznacznie mniejsze od optymalnych. […]

Optymalna regulacja temperatury z nowoczesnymi termostatami grzejnikowymi

Wraz ze spadkiem temperatury za oknem rosną rachunki za ogrzewanie pomieszczeń. Wydatki te można jednak skutecznie racjonalizować, korzystając z wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych. Nowoczesne siłowniki elektryczne, model STT-868 wraz z jednym z regulatorów służących do ich obsługi to kompletny zestaw, który pozwala na wygodne i precyzyjne zarządzanie temperaturą aż w 8 różnych strefach grzewczych. O możliwościach […]