Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła do ogrzewania budynku lub pojedynczych pomieszczeń. Jest prostsze wykonaniu i eksploatacji od wodnego, przy tym samym komforcie w ogrzewanych pomieszczeniach. Nie ma tutaj rur w podłodze i wody, którą transportowane jest ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w wykonaniu od wodnego. Może być również tańsze od tradycyjnej instalacji grzejnikowej. Same korzyści ? Niestety nie – ogrzewanie prądem całego domu dużo kosztuje. Ale i z tym można sobie poradzić wykonując akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wówczas można ogrzewać pomieszczenia wykorzystując prąd z tańszej taryfy (nocnej).

 

Schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego
Schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego

 

Zastosowanie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stosowane jest do ogrzewania nowych jak i modernizowanych domów, biurach, warsztatach, a nawet halach sportowych. Elektryczne przewody grzewcze mają o wiele szersze zastosowanie – mogą podgrzewać lustro; usuwają śnieg i oblodzenie z rynien, podjazdów, schodów; mogą również zabezpieczać rurociągi przed zamarznięciem.

W nowych budynkach w podłodze układane są kable grzewcze, które zamieniają energię elektryczną w ciepło, przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia. W modernizowanych budynkach, najprostszym rozwiązaniem może być zastosowanie gotowych mat z ułożonymi już przewodami grzewczymi – dzięki temu tylko minimalnie zwiększy się wysokość już istniejącej podłogi.

Kable i maty grzewcze mogą być układane pod podłogami z betonu, pod podłogami drewnianymi oraz w modernizowanych pomieszczeniach – pomiędzy starym i nowym wykończeniem podłogi, np. w warstwie kleju pod nowymi płytkami.

 

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe elektryczne

W ogrzewaniu akumulacyjnym, podłoga oprócz funkcji ogrzewania pomieszczenia, pełni również rolę akumulatora ciepła. Dzięki temu, można korzystać z tańszej taryfy energii elektrycznej i zgromadzić zapas ciepła w podłodze, który zostanie wykorzystany w czasie obowiązywania droższej taryfy, tzw. dziennej (system dwutaryfowy).

Żeby podłoga była dobrym akumulatorem ciepła wylewka betonowa musi mieć odpowiednią grubość: od 7 do 15 cm. Grubość wylewki zależy od: zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia, długości okresu w którym obowiązuje tańsza taryfa (nocna), rodzaju wykończenia podłogi i od konstrukcji samego budynku.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może stanowić główne źródło ciepła do ogrzewania budynku lub dodatkowe, np. jako uzupełniające ogrzewanie łazienki czy kuchni. Nawet w lecie występują chłodne dni, w których łatwo można dogrzać łazienkę ciepłą podłogą i zapewnić w niej komfortową temperaturę.

Zalety

Wady

Nie ma grzejników Wysokie koszty ogrzewania prądem
Łatwe wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego w nowych jak i modernizowanych pomieszczeniach – lekka konstrukcja podłogi „Ciężka” podłoga przy akumulacyjnym ogrzewaniu podłogowym elektrycznym
Doskonałe rozwiązanie jako dodatkowe źródło ciepła
Przewody grzewcze stanowią źródło ciepła – nie potrzeba kotła i ru
Wysoka trwałość ogrzewania
Niski koszt inwestycji
Nie wymaga obsługi serwisowej

Zobacz również:
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wodne

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła do ogrzewania budynku lub pojedynczych pomieszczeń. Jest prostsze wykonaniu i eksploatacji od wodnego, przy tym samym komforcie w ogrzewanych pomieszczeniach. Nie ma tutaj rur w podłodze i wody, którą transportowane jest ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w […]

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery. Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych […]

Jak skutecznie ogrzać taras? Sprawdzamy parasole grzewcze

Taras to jedno z tych miejsc, gdzie chcemy spędzać jak najwięcej czasu. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni możemy pić tam poranną kawę, pracować zdalnie, a wieczorami urządzać przyjęcia dla znajomych i grillować. Z tarasu można też z powodzeniem korzystać zimą – wystarczy sprawić, by było na nim ciepło. Jak skutecznie ogrzać taras? Jak sprawdzą […]