Czujniki czadu i dymu – czyli jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym

Coraz więcej osób kieruje się w stronę czujników czadu oraz dymu, czemu trudno się dziwić. Montując je w domu czy mieszkaniu, zapewniamy sobie bezcenne bezpieczeństw, ale i spokój ducha. Urządzenia te wskazywane są, bardzo słusznie, jako jedne z najistotniejszych z całego domowego wyposażenia, a także ratujące każdego roku wiele ludzkich istnień. Zanim jednak przystąpimy do zakupu konkretnych modeli, warto dowiedzieć się o nich wszystkiego, co najważniejsze.

  1. Czujniki dymu i czadu – rodzaje?
  2. Czujniki dymu i czadu – jak działają?
  3. Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
  4. Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujniki dymu oraz czadu powinny znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu, a już w szczególności takich, w których występują: piece gazowe, grzewcze, kominki, ale również podgrzewacze wody. Niezależnie od wieku danego urządzenia może ulec ono awarii (im starsze tym ryzyko jest większe), przez co rozpocznie się ulatnianie niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji. A czad jest całkowicie bezwonny, zatruwa organizm bardzo szybko…

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Warto pamiętać, że na rynku znajdziemy wiele różnych modeli czujników posiadających różne funkcje, jak i mieszczących się w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Biorąc pod uwagę czujnik czadu, zdecydowanie najczęstszym wyborem wśród klientów jest czujnik optyczny i jonizacyjny. Co więcej, możemy skierować się w stronę urządzeń łączących w sobie kilka funkcji, jak np. czujniki czadu i gazu. Z kolei czujniki dymu możemy podzielić na cztery najpopularniejsze typy. Są to: optyczne detektory dymu (o zdecydowanie najskuteczniejszym, najczulszym działaniu), czujnik dymu rozproszeniowy ultrafioletowy i podczerwony, dwusensorowy podczerwony oraz termiczny.

Co jednak istotne, obojętnie na który rodzaj czujnika się zdecydujemy, warto także zwrócić uwagę na jego parametry funkcjonowania. W specyfikacji urządzenia znajdziemy, między innymi, w pomieszczeniach o jakiej powierzchni będą pracować najskuteczniej, co jest niezmiernie ważne, aby zachować pełnię bezpieczeństwa podczas działania. Ponadto skupmy się również na głośności alarmu, temperaturze, w jakiej może funkcjonować, wilgotności powietrza oraz rodzajowi zasilania.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Naturalnie pojawia się pytanie, jak dokładnie działają czujniki czadu i dymu. Otóż wykrywacze trujących, bezwonnych substancji zostały wyposażone w niewielki, acz kluczowy dla całości element, którym jest specjalny sensor. Może on być elektromechaniczny lub też chemiczny. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie zamontowano urządzenie, pojawi się tlenek węgla (czad), wchodzi on w reakcję z sensorem. Bardzo istotne, że nawet jego niewielka ilość wystarczy, aby czujnik czadu zareagował i poinformował nas o awarii odpowiednio wcześniej – zanim stanie się prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia. Alarm wszczynany jest za pomocą sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Z kolei czujniki dymu działają w sposób zróżnicowany (w zależności od wybranego modelu). Dla przykładu optyczny detektor wykrywa dym za pośrednictwem absorpcji lub też dyspersji.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Zapewne kluczową kwestią jest zamontowanie czujników w odpowiednim miejscu, aby działały w pełni skutecznie, a także bezproblemowo. Nie możemy więc umieszczać ich całkowicie losowo. Dwutlenek węgla oraz dym, stosunkowo szybko unoszą się w powietrzu, więc czujniki nie mogą znaleźć się na podłodze. Niech będzie wysoko, jednak w przypadku czujników czadu, nie może też to być sufit, a również bliska okolica paleniska (wywoła to fałszywy alarm podczas samego rozpalania). Instrukcje obsługi zawierają dokładne opisy odległości, w jakiej powinno znaleźć się urządzenie od potencjalnego źródła zagrożenia. Tak samo czujnik dymu montowany bezpośrednio w kotłowni będzie bardzo często aktywowany przez dym powstały podczas rozpalania (ulatniający się jeszcze przed zamknięciem paleniska).

Warto pamiętać, żeby detektory te montować w każdym pomieszczeniu, a co najmniej w takim, w którym przebywamy bardzo często, jak sypialnia czy salon.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Biorąc pod uwagę porady opisane powyżej, sam wybór czujnika czadu powinien być zadaniem znacznie łatwiejszym do wykonania. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo nasze oraz wszystkich domowników, nie warto więc w żadnym wypadku oszczędzać. Nie zapominając o metrażu pomieszczenia, w jakim detektor się znajdzie, a także pozostałych wytycznych, szybko znajdziemy odpowiedni dla nas model.

Jednakże równie kluczowym jest pytanie, gdzie się udać, aby zakup przebiegał bez żadnych komplikacji, a otrzymany produkt był w pełni jakościowy i profesjonalny. Jak pokazuje praktyka, najlepsze czujniki czadu, ale i czujniki dymu dostępne na rynku znajdziemy w sklepie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/czujniki-sygnalizatory/czujniki-czadu.html, co potwierdzają całe rzesze zadowolonych klientów.

undefined

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....