Jak wybrać nagrzewnicę powietrza?

Zastanawiasz się, w jaki sposób dogrzać magazyn, niewielką halę produkcyjną, plac budowy lub inne miejsce pracy bez drastycznego zwiększania kosztów ogrzewania. Nagrzewnica powietrza to sposób na szybkie i efektywne podniesienie temperatury w danym miejscu, a w dodatku generujące relatywnie niskie koszty. Dowiedz się, na co zwrócić podczas wyboru nagrzewnicy powietrza.

Rodzaj zasilania – dobierz pod kątem specyfiki pomieszczenia

Pod względem rodzaju zasilania nagrzewnice powietrza dzielimy zasadniczo na trzy grupy: elektryczne, gazowe oraz olejowe (czyli zasilane paliwem płynnym, tj. benzyną, naftą lub olejem napędowym). Dobór zależy od kilku czynników, m.in: zapotzrebowania na moc nagrzewnicy, charakterystyki miejsca, które ma być ogrzane czy wreszcie warunków pracy.

Nagrzewnice elektryczne

Elektryczne nagrzewnice są dość uniwersalne i nie ma problemu z tym, aby ogrzewać nimi jakiekolwiek przestrzenie, w których jest swobodny dostęp do prądu. Są najlepszym wyborem do przestrzeni zamkniętych, w których nie ma możliwości odprowadzania spalin lub zorganizowania skutecznej wentylacji. Są to urządzenia często wybierane do ogrzewania pomieszczeń, w których trwają prace wykończeniowe, np. kładzenie tynku lub malowanie, ponieważ z powodzeniem można nimi zastąpić również osuszacz powietrza.

Wadą tego rozwiązania jest podnoszenie rachunków za energię, a w razie konieczności ogrzania dużej przestrzeni może okazać się to nieopłacalne, ponieważ nagrzewnice elektryczne o mocy przekraczającej 5 kW wymagają zasilania trójfazowego.

Nagrzewnice gazowe

Jest to najtańszy w eksploatacji rodzaj nagrzewnic powietrza. Niektóre modele posiadają również elementy sterujące działające na baterie, dzięki czemu nagrzewnice gazowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Charakterystyczną cechą tego typu nagrzewnic jest emisja pary wodnej. Traktować to jako wadę czy zaletę? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W miejscach, w których nie ma odpowiedniej wentylacji, nagrzewnica gazowa raczej się nie sprawdzi. Chyba że zależy nam na zwiększeniu wilgotności powietrza, np. podczas kładzenie wapiennych tynków czy w szklarniach.

Niewątpliwie najsłabszym punktem nagrzewnic gazowych jest fakt, że po wyłączeniu urządzenia, ciepło w pomieszczeniu utrzymuje się stosunkowo krótko.

Nagrzewnice olejowe

Olejowe nagrzewnice powietrza mogą być stosowane zarówno w celu ogrzania pomieszczeń, jak również w celu osuszania powietrza, dlatego też często wykorzystuje się na budowie. Nagrzewnice olejowe to niewątpliwie najwydajniejszy rodzaj tych urządzeń, dlatego można wykorzystywać je ogrzewania większych przestrzeni, przy czym koszty ogrzewania pozostają relatywnie niskie.

Wśród nagrzewnic olejowych dostępne są modele z odprowadzaniem spalin lub bez odprowadzania spalin. W miejscach, gdzie pracują ludzie konieczne jest używanie modeli z systemem odprowadzania spalin, natomiast modele bez odprowadzania spalin, potrzebują specjalnych warunków, m.in. bardzo skutecznej wentylacji.

Nagrzewnice o różnym zasilaniu oraz zróżnicowanych funkcjach i mocy znajdziesz w sklepie Emast.pl.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie w domu – co warto wiedzieć o kaloryferach?

Ogrzewanie budynku to nie lada wyzwanie. Znaczenie ma nie tylko rodzaj paliwa, ale też to, jakie urządzenie zasilające wybierzemy. W przypadku pieców na gaz,...

Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają...

Wszystko o warystorach

Warystory to ważne podzespoły, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami. Trudno przecenić ich rolę w układach elektronicznych. Warto zatem poznać je nieco...