Czy opłaca się montować pompę ciepła w domu wielorodzinnym?

Pompa ciepła to bardzo efektywne rozwiązanie chętnie stosowane w domach jednorodzinnych. Natomiast w budownictwie wielorodzinnym powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę zwykle jest mniejsza, niż w domach jednorodzinnych, w efekcie czego w obu przypadkach całkowite zapotrzebowanie energetyczne może być podobne. Zatem czy opłaca się montować pompę ciepła w domu wielorodzinnym?

 

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które jest powszechnie używane do ogrzewania nowopowstałych budynków. Zadaniem pompy jest pobieranie energii cieplnej z otoczenia budynku, czyli wody, powietrza lub gruntu. Następnie z udziałem prądu ta energia jest przekształcana w energię, która służy mieszkańcom do ogrzania budynku i wody lub do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku w wyjątkowo upalne dni. Na rynku można znaleźć wiele modeli pomp ciepła różniących się między sobą budową, rodzajem pobieranej energii oraz mocą. Chcąc kupić dobrą pompę ciepła w atrakcyjnej cenie, można na przykład sprawdzić oferty sprzedażowe na pompy ciepła – oferteo.pl, gdzie dystrybutorzy tych urządzeń na bieżąco dodają interesujące ogłoszenia.

Czy pompa ciepła może się sprawdzić w budynku wielorodzinnym?

Instalacja pompy ciepła wiąże się również z montażem układu hydraulicznego pomiędzy pompą a rozdzielaczem oraz z montażem rozbudowanego systemu centralnego ogrzewania. Dlatego zdecydowanie łatwiej będzie zainstalować pompę ciepła w nowym budynku niż w starej kamienicy. Poza tym przed montażem pompy trzeba dokonać szczegółowych obliczeń, aby ustalić potrzebną moc grzewczą i wybrać optymalny rodzaj urządzenia. Kolejnym ważnym aspektem będzie odpowiednie ocieplenie budynku, które zminimalizuje straty cieplne i sprawi, że pompa będzie bardziej wydajna. Następnie należy wybrać model pompy ciepła, który sprawdzi się w danym budynku wielorodzinnym oraz przeanalizować roczny koszt eksploatacji takiego urządzenia i porównać go z innymi systemami grzewczymi dostępnymi na rynku.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, planując montaż pompy ciepła w budynku wielorodzinnym?

Jeśli pompa ciepła ma funkcjonować prawidłowo, to trzeba znaleźć odpowiednie miejsca, w których będzie można zamontować jej zewnętrzną i wewnętrzną jednostkę. Lokalizacja pompy ciepła nie może być przypadkowa i musi spełniać ściśle określone kryteria techniczne. Zewnętrzna jednostka powinna być montowana na cokole betonowym lub na systemowej konstrukcji i nie może się znajdować za blisko ściany. Natomiast wewnętrzna jednostka pompy ciepła może być umieszczona w specjalnie wydzielonym do tego celu pomieszczeniu i musi być tak ustawiona, aby umożliwić użytkownikom i serwisantom swobodny do niej dostęp. Poza tym to ważne, aby wybierać dobrej jakości pompy ciepła, które będą łatwe w montażu i w obsłudze. Dlatego warto przejrzeć oferty na pompy ciepła w Katowicach na oferteo.pl, gdzie można się od razu zapoznać z wymaganiami technicznymi dla danego urządzenia.

Pompa ciepła to świetna opcja, która może się sprawdzić w budynku wielorodzinnym. Jednak przed montażem pompy warto przeanalizować wszystkie istotne z punktu widzenia jej poprawnego funkcjonowania parametry i dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o jej zakupie. Warto pamiętać również, że jest to rozwiązanie, które pozwali zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....