Czy opłaca się montować pompę ciepła w domu wielorodzinnym?

Pompa ciepła to bardzo efektywne rozwiązanie chętnie stosowane w domach jednorodzinnych. Natomiast w budownictwie wielorodzinnym powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę zwykle jest mniejsza, niż w domach jednorodzinnych, w efekcie czego w obu przypadkach całkowite zapotrzebowanie energetyczne może być podobne. Zatem czy opłaca się montować pompę ciepła w domu wielorodzinnym?

 

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które jest powszechnie używane do ogrzewania nowopowstałych budynków. Zadaniem pompy jest pobieranie energii cieplnej z otoczenia budynku, czyli wody, powietrza lub gruntu. Następnie z udziałem prądu ta energia jest przekształcana w energię, która służy mieszkańcom do ogrzania budynku i wody lub do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku w wyjątkowo upalne dni. Na rynku można znaleźć wiele modeli pomp ciepła różniących się między sobą budową, rodzajem pobieranej energii oraz mocą. Chcąc kupić dobrą pompę ciepła w atrakcyjnej cenie, można na przykład sprawdzić oferty sprzedażowe na pompy ciepła – oferteo.pl, gdzie dystrybutorzy tych urządzeń na bieżąco dodają interesujące ogłoszenia.

Czy pompa ciepła może się sprawdzić w budynku wielorodzinnym?

Instalacja pompy ciepła wiąże się również z montażem układu hydraulicznego pomiędzy pompą a rozdzielaczem oraz z montażem rozbudowanego systemu centralnego ogrzewania. Dlatego zdecydowanie łatwiej będzie zainstalować pompę ciepła w nowym budynku niż w starej kamienicy. Poza tym przed montażem pompy trzeba dokonać szczegółowych obliczeń, aby ustalić potrzebną moc grzewczą i wybrać optymalny rodzaj urządzenia. Kolejnym ważnym aspektem będzie odpowiednie ocieplenie budynku, które zminimalizuje straty cieplne i sprawi, że pompa będzie bardziej wydajna. Następnie należy wybrać model pompy ciepła, który sprawdzi się w danym budynku wielorodzinnym oraz przeanalizować roczny koszt eksploatacji takiego urządzenia i porównać go z innymi systemami grzewczymi dostępnymi na rynku.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, planując montaż pompy ciepła w budynku wielorodzinnym?

Jeśli pompa ciepła ma funkcjonować prawidłowo, to trzeba znaleźć odpowiednie miejsca, w których będzie można zamontować jej zewnętrzną i wewnętrzną jednostkę. Lokalizacja pompy ciepła nie może być przypadkowa i musi spełniać ściśle określone kryteria techniczne. Zewnętrzna jednostka powinna być montowana na cokole betonowym lub na systemowej konstrukcji i nie może się znajdować za blisko ściany. Natomiast wewnętrzna jednostka pompy ciepła może być umieszczona w specjalnie wydzielonym do tego celu pomieszczeniu i musi być tak ustawiona, aby umożliwić użytkownikom i serwisantom swobodny do niej dostęp. Poza tym to ważne, aby wybierać dobrej jakości pompy ciepła, które będą łatwe w montażu i w obsłudze. Dlatego warto przejrzeć oferty na pompy ciepła w Katowicach na oferteo.pl, gdzie można się od razu zapoznać z wymaganiami technicznymi dla danego urządzenia.

Pompa ciepła to świetna opcja, która może się sprawdzić w budynku wielorodzinnym. Jednak przed montażem pompy warto przeanalizować wszystkie istotne z punktu widzenia jej poprawnego funkcjonowania parametry i dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o jej zakupie. Warto pamiętać również, że jest to rozwiązanie, które pozwali zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej...

Roboty spawalnicze, czyli lepsza jakość pracy

Automatyzacja postępuje w zasadzie w każdym obszarze naszego życia. W przemyśle jest szczególnie widoczna i istotna. Dowodzą tego roboty spawalnicze, których pojawienie się wywołało...

Pierwsze miodobranie w pasiece Viessmann

W roku 2021 firma Viessmann podjęła współpracę z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być. Jej celem jest szerzenie wiedzy o wadze, jaką w naturze mają...