Pierwsze miodobranie w pasiece Viessmann

W roku 2021 firma Viessmann podjęła współpracę z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być. Jej celem jest szerzenie wiedzy o wadze, jaką w naturze mają owady zapylające (w tym oczywiście pszczoły) i konieczności przeciwdziałania ich wymieraniu, jakie ma obecnie miejsce — niestety, głównie z uwagi na działalność człowieka. Zwiększenie nacisku na działania proekologiczne osób fizycznych, przedsiębiorstw czy instytucji jest konieczne, aby odwrócić ten trend. Dlaczego to takie ważne? Między innymi z uwagi na fakt, że ¾ roślin rolnych wydaje plony właśnie dzięki zapylaczom.

Jednym z elementów współpracy z Fundacją było też założenie firmowej Pasieki Viessmann na Warmii. Ule zostały zasiedlone w ubiegłym roku, w tym zaś przyszła pora na miodobranie.

Pasieka prowadzona jest w sposób ekstensywny — mówi pszczelarz Jakub Sobeczek, z Fundacji Pszczoła Musi Być — Oznacza to, że koncentrujemy się na rozmnażaniu pszczół i tworzeniu kolejnych rodzin pszczelich, nie na komercyjnym pozyskiwaniu miodu. Mimo wszystko jednak, bez szkody dla pszczół, możemy im go trochę podebrać.

W pierwszym miodobraniu Viessmann udało się uzyskać 23 kilogramy płynnego złota, które trafiło do słoiczków ozdobionych firmowymi barwami.

Będzie on przekazywany pracownikom i współpracownikom na uroczystościach z okazji 30 lecia firmy, by sami mogli spróbować owoców współpracy z Fundacją.

Miodobranie podsumowuje Ewelina Bartnikowska, Menedżer Działu Marketingu:

Wielokrotnie byliśmy zaangażowani w akcje proekologiczne i można bez przesady powiedzieć, że leżą one u podstaw naszej działalności. Jak większość świadomych ludzi, z niepokojem spoglądam w przyszłość, ciągle jednak mając  nadzieję, że jesteśmy w stanie zmienić coś na lepsze — mówi Ewelina Bartnikowska — Cieszę się, że ta inicjatywa rozwija się i przynosi faktyczne korzyści. Dobrze wiedzieć, że dzięki naszym ulom w przyrodzie pojawią się kolejne rodziny pszczele. Miód jest do tego tylko dodatkiem, ale muszę przyznać, że bardzo miłym i smacznym.

Miodobranie stanowi jedynie słodki akcent kooperacji z Fundacją. Cele nadrzędne to budowanie społecznej świadomości odpowiedzialności człowieka za środowisko, wagi bioróżnorodności i możliwości pomocy wszystkim owadom, nie tylko pszczołom miodnym. Działania w tym zakresie są już prowadzone, a w najbliższym czasie mają jeszcze przybrać na intensywności.

O firmie Viessmann

Grupa Viessmann jest wiodącym producentem systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych na arenie międzynarodowej. To rodzinne przedsiębiorstwo zostało założone w 1917 r., zatrudnia 12 000 pracowników, a obrót grupy kształtuje się na poziomie 2,25 miliarda euro.

Kompleksowa oferta firmy Viessmann zawiera indywidualne rozwiązania wykorzystujące efektywne systemy o mocy od 1,5 kW do 120 MW, przeznaczone do wszystkich obszarów zastosowania i wszystkich nośników energii.

Kontakt:Dział Marketingu, marketing@viessmann.pl
www.viessmann.pl

O Fundacji Pszczoła Musi Być

Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być jako cele statutowe wskazuje ochronę środowiska naturalnego i zwiększanie populacji zwierząt, w tym owadów zapylających. Kładzie szczególny nacisk na działalność informacyjną i edukacyjną społeczeństwa w zakresie znaczenia zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności, budowania świadomości ekologicznej i konsumenckiej.

Kontakt: Jakub Sobeczek, kontakt@pszczolamusibyc.pl
www.pszczolamusibyc.pl

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Ciągle rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Mają one być nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Na...

Czy grzejnik elektryczny to dobra alternatywa na możliwe braki gazu? Jak ogrzewać dom grzejnikiem elektrycznym?

Codzienne życie w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu wiąże się z wieloma obowiązkami i szeregiem decyzji z nim związanych. Zbliżająca się nieuchronnie zima powoduje, że...

Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

W nowoczesnym budownictwie rozdzielacze wyparły z rynku mechanizmy trójnikowe. Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) odpowiadają potrzebom współczesnych budynków i cechują się większą niezawodnością oraz...