Roboty spawalnicze, czyli lepsza jakość pracy

Automatyzacja postępuje w zasadzie w każdym obszarze naszego życia. W przemyśle jest szczególnie widoczna i istotna. Dowodzą tego roboty spawalnicze, których pojawienie się wywołało prawdziwą rewolucję. Niewątpliwie gwarantują one wyższą jakość pracy. Czym się to objawia? Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Roboty spawalnicze, czyli automatyzacja

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest robot spawalniczy. To urządzenie, które zastąpiło klasyczną spawarkę ręczną. Obsługa robota spawalniczego nie wymaga bezpośredniego z nim kontaktu. Działanie sprzętu jest automatyczne. Operator robota spawalniczego programuje odpowiednie ustawienia, a sprzęt wykonuje komendy jedna po drugiej.

Urządzenia te są produkowane i sprzedawane przez wyspecjalizowane firmy. Jednym z przedsiębiorstw posiadających w asortymencie roboty spawalnicze jest Cloos. Na korzyść tej marki przemawia ogromne doświadczenie i wiele opinii zadowolonych klientów.

Budowa robota spawalniczego

Na rynku dostępne są różnorodne roboty spawalnicze. Różnią się wymiarami i kształtem. Niemniej jednak zasadnicza budowa robota spawalniczego zawsze jest podobna. Urządzenie posiada podstawę, w której umieszcza się komputer. To tam trafiają komendy wydane w centrali. Następnie pałąkiem są one transportowane do efektora robota spawalniczego. Ten wykonuje zadaną czynność, po czym proces się powtarza.

Niezwykła precyzja i prędkość

Jak już wspomnieliśmy, roboty w dużej mierze wyparły tradycyjne spawarki. Dlaczego? Powody można by było wymieniać bardzo długo. Niemniej do tych najważniejszych należy z pewnością ogromna precyzja pracy sprzętu. Człowiek obsługujący spawarkę ręczną nie jest w stanie rywalizować z robotem pod tym względem. Dokładność urządzenia automatycznego to nawet 0,1 mm. Pozwala to na bardzo dużą powtarzalność, a tym samym przydatność sprzętu w zakładzie produkcyjnym.

Co istotne, efektor robota spawalniczego działa nie tylko precyzyjnie, ale też niezwykle szybko. Możliwe jest spawanie z nawet 8-krotnie większą szybkością niż przy użyciu sprzętu ręcznego. Niemniej  mowa tutaj oczywiście o maszynach wysokiej klasy.

Bezpieczna i efektywna obsługa robota spawalniczego

Niewątpliwie precyzja i prędkość działania to ważne zalety robotów spawalniczych. Jednak to jeszcze nie wszystko. Urządzenia te wyróżniają się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Otóż obsługa robota spawalniczego nie wymaga od operatora trzymania sprzętu w ręce, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych spawarek. Tym samym moment nieuwagi nie powoduje uszczerbku na zdrowiu.

Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku, a do tego wyższa efektywność obsługi – to zalety wdrożenia robotów spawalniczych. Jeden tylko operator robota spawalniczego może z powodzeniem obsługiwać jednocześnie kilka takich maszyn. W końcu, po wprowadzeniu parametrów pracy, pozostaje mu jedynie ją nadzorować. Natomiast operator spawarki ręcznej zawsze obsługuje tylko jedno urządzenie i nie ma wyjątków od tej zasady.

Oszczędny robot spawalniczy

Powyższe korzyści w mniejszym lub większym stopniu przekładają się również na oszczędność. Wyższa precyzja działania to mniej produktów nadających się do odrzutu. Szybsze spawanie przekłada się na krótszy czas produkcji lub naprawy, co generuje wyższe zyski.

Podobnie koszt zatrudnienia jednego operatora robota spawalniczego w miejsce kilku spawaczy oznacza sporą oszczędność. Nie ma zatem wątpliwości, że roboty spawalnicze to inwestycje, nad którymi zdecydowanie warto się zastanowić.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....