Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co bardziej się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne by działać potrzebują prądu. Jednak sposób działania tych urządzeń jest inny. Jakie są różnice między pompą ciepła a standardowym ogrzewaniem elektrycznym oraz co się bardziej opłaca?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Nawet przy ujemnych temperaturach, “ciepło” z zewnątrz można odebrać, a następnie wykorzystać do ogrzewania. Jak to się dzieje? Energia z powietrza jest pobierana poprzez parownik i przekazywana do czynnika chłodniczego, który ma bardzo niską temperaturę wrzenia. Czynnik ten zostaje następnie przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się. Gorący czynnik transportowany trafia do skraplacza gdzie oddaje ciepło, które trafia dalej do instalacji grzewczej.

Różnice między pompą ciepła a ogrzewaniem elektrycznym

Pompa ciepła jest urządzeniem multifunkcyjnym, może być wykorzystana do ogrzewania, do chłodzenia budynku, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest bardzo wydajna. O sprawności tego urządzenia mówi współczynniki COP, im wyższy współczynnik tym lepiej, bowiem mniej zużyjemy prądu do ogrzewania. Dla przykładu COP = 5 oznacza, że pompa ciepła do oddania mocy grzewczej 5 kW potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. W przypadku ogrzewania elektrycznego, wydajność jest dużo niższa. Sprawność najwyższej klasy kotłów elektrycznych wynosi około 100%, oznacza to, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, urządzenie wygeneruje maksymalnie 1 kWh ciepła. Ogrzewanie elektryczne „nadaje” się więc przede wszystkim do domów niewielkich, nowoczesnych i energooszczędnych.

Oba urządzenia dobrze sprawdzą się równie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Dobrze współpracują z różnego rodzajami instalacjami grzewczymi, od tradycyjnych grzejników po instalację podłogową. Pompa ciepła powietrze/woda i system ogrzewania elektrycznego nie sprawiają żadnych kłopotów – na etapie instalacji, jak i późniejszej eksploatacji.

Na minus w przypadku pompy ciepła działają początkowe koszty. Inwestycja jest dużo wyższa niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, jednak szybciej się zwraca i przynosi długofalowe oszczędności. Dodatkowo możemy skorzystać z programów wsparcia jak np. “Czyste Powietrze” które oferuje dotację do powietrznej pompy ciepła w kwocie 14 100 zł!

Co wybrać?

Urządzenie grzewcze należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości instalacji grzewczej. Aby przynosiło oczekiwane rezultaty musi być odpowiednio dopasowane do specyfiki budynku, tzn. metrażu czy ocieplenia.

Jeśli interesuje nas tanie, ekologiczne ogrzewanie, wybierzmy pompę ciepła. Koszty energii można ograniczyć do minimum, lub całkowicie wyeliminować inwestując w darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej. W przypadku ogrzewania elektrycznego, też jest taka możliwość, jednak instalacja musiałaby mieć dużo większą moc.

Pompa ciepła to urządzenie które spełnia najnowsze wymagania techniczne, które wchodzą w życie w 2021 roku. Zastosowanie tego urządzenia w połączeniu z fotowoltaiką pozwoli zyskać budynek niemal zeroenergetyczny – czyli tani w utrzymaniu i ekologiczny. Warto już teraz zadbać o przyszłe oszczędności, inwestując w darmowe źródła energii elektrycznej i cieplnej.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki...

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...

Czym ocieplić elewację domu?

Starsze budynki nie spełniają tak restrykcyjnych norm jak współczesne budownictwo. Ich termoizolacja może pozostawiać wiele do życzenia, co powoduje duże straty ciepła. Uciekające ciepło...