Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki atmosferyczne przysporzyły wielu problemów państwowej energetyce. Mieszkańcy niektórych miast zostali okresowo pozbawieni źródła ciepła. W takich warunkach, kominek stanowi jedyne zabezpieczenie energetyczne. Dodatkowo, takie wsparcie kominka, jest w pełni ekologiczne za sprawą certyfikatu Ecodesign, który już występuje w urządzeniach dostępnych na rynku. Dzięki temu, kominki spełniają szereg norm emisyjnych i można z nich korzystać bez obawy zatrucia środowiska naturalnego.

 

Wkłady kominkowe lub kominki wolnostojące (ciekawe warianty kominków wolnostojących) to również bardzo uniwersalne urządzenia. Oprócz funkcji grzewczej, stanowią też element dekoracyjny wnętrza. Nie to jest jednak najważniejsze. Kominki przede wszystkim przynoszą wymiernie korzyści przez cały rok. Mowa o profitach zarówno ekonomicznych jak i tych związanych z bezpieczeństwem oraz codziennym użytkowaniem domu. Jest to kolejna zaleta kominków, która sprawiła, że stają się one podstawowym wyposażeniem nowoczesnych domów. Co nam daje kominek kiedy zima minie? Wyjaśniamy!

Jak ogrzewać dom za pomocą kominka?

Aby dobrze nakreślić korzyści płynące z eksploatacji kominka przez cały rok, warto przedstawić technologię ogrzewania domu za pomocą kominka. Pierwsza z nich to kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home). Jest to system zintegrowany z instalacją hydrauliczną domu. Kominek jest wyposażony w płaszcz okalający palenisko. W płaszczu znajduję się woda, która jest podgrzewana podczas procesu spalania paliwa. Jest ona następnie dystrybuowana do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Drugim wariantem grzewczym jest kominek wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to system kanałów (zakończonych anemostatami) rozprowadzonych po budynku. Ogrzane przez kominek powietrze jest dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń. Może to być realizowane grawitacyjnie lub z wsparciem wentylatorów. Niestety, system dystrybucji gorącego powietrza nie bierze udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Co może nam dać kominek wiosną, latem i jesienią?

Jest jeszcze jedna zaleta kominka, o której wcześniej nie wspomnieliśmy. Chodzi o generowanie oszczędności. Nowoczesne wkłady kominkowe stanowią jedno z najtańszych źródeł ciepła. Oszczędności szczególnie wyraźnie widać właśnie w okresach przejściowych, kiedy nie musimy uruchamiać głównego źródła ciepła, tylko ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową za pomocą kominka. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to zdecydowanie najniższa wartość na rynku.

Oprócz wymiernych oszczędności, pamiętajmy o tym, że kryzys energetyczny nie musi występować tylko w zimie. Katastrofy i klęski żywiołowe lub po prostu zwykle awarie mogą przerwać dostawy prądu i energii cieplnej. Aby być przygotowanym na każdą ewentualność i spać spokojnie warto zainwestować w kominek.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....