Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy się o jego kondycję, może sprawić, że całe wnętrze będzie prezentowało się mnie okazale. O to co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera i jak się do niego zabrać.

Przygotowanie miejsca pracy i grzejnika

Malowanie kaloryferów należy rozpocząć od przygotowania. Choć malowany będzie grzejnik, to dostosowania wymaga także otoczenie. Rozpocznij od zabezpieczenia podłogi na przykład za pomocą folii malarskiej, którą przytwierdzisz taśmą. Tym sposobem oszczędzisz sobie czasu i energii na sprzątanie po malowaniu. Pamiętaj także o tym, by zabezpieczyć elementy grzejnika, które stykają się ze ścianą. Dokładność w trakcie prac przygotowawczych nie tylko oszczędzi Twój czas, ale sprawi także, że efekt końcowy będzie bardziej satysfakcjonujący.

Dobrą porą na malowanie kaloryfera jest sezon wiosenno-letni. To czas kiedy nie należy się obawiać o to, że przy nagłym mrozie włączenie kaloryfera będzie niezbędne. Jest to istotne, ponieważ zanim przystąpisz do malowania kaloryfera musisz mieć pewność, że jest on nie tylko wyłączony, ale też całkiem zimny. O tym czy na pewno grzejnik jest zakręcony upewnisz się dodatkowo w trakcie zabezpieczenia zaworu z pomocą taśmy izolacyjnej lub malarskiej. Zabezpieczenie zaworu to nie tylko kwestia estetyki – farba, która przez przypadek dostałaby się do zaworu mogłaby zablokować otwory wentylacyjne i uszkodzić poprawne funkcjonowanie kaloryfera.

Czy niezbędne jest szlifowanie?

To pytanie zadaje sobie większość osób przymierzających się do malowania grzejnika. Nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji kaloryfera i tego czy wcześniej był pokryty farbą lub lakierem. Liczy się ocena wizualna. Jeśli poprzednia powłoka malarska się nie łuszczy, wystarczy, że za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego zmatowisz powłokę i usuniesz tym sposobem także powierzchowne zabrudzenia. Następnie przy użyciu papieru ściernego o drobnym ziarnie wygładź cały grzejnik do tego stopnia, by powierzchnia nadawała się do nałożenia farby do kaloryferów.

Ważne jest, by przed rozpoczęciem prac upewnić się jaka farba pokrywała wcześniej grzejnik. Jeśli preparat na bazie ołowiu, wówczas nie usuwaj go samodzielnie. W ten sposób uwolnisz bowiem cząsteczki ołowiu, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Po szlifowaniu wokół kaloryfera może zgromadzić się dużo pyłu. Z powodzeniem usuniesz go wilgotną szmatką, a następnie pozostawisz do wyschnięcia. Po tym kaloryfer jest już gotowy do malowania.

Jak pomalować kaloryfer?

Przed rozpoczęciem malowania grzejnika raz jeszcze upewnij się, że jest on całkiem zimny. Nie wystarczy zakręcić go chwilę przed malowaniem – również temperatura podłoża powinna być nie wyższa niż 30 stopni. W przeciwnym razie farba może wyschnąć zbyt szybko, a na powierzchni kaloryfera pojawią się nierówności.

Jak pomalować kaloryfer? To wszystko zależy od jego kształtu i rodzaju użytej farby do malowania. Jeśli posiadasz stary, żeliwny grzejnik o tradycyjnym kształcie może przydać Ci się mały pędzelek o dłuższej rączce (dzięki niej łatwiej będzie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc). Z kolei na obszerne powierzchnie przyda się większy pędzel, by przyspieszyć cały proces malowania. Kiedy już nałożysz preparat w zakamarkach, większe powierzchnie pokryjesz właśnie za pomocą dużego pędzla lub małego wałka.

Pamiętaj, że malowanie kaloryfera zazwyczaj wymaga nałożenia dwóch warstw, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Bardzo istotne jest także to, by odczekać aż poprzednia warstwa preparatu wyschnie przed nałożeniem kolejnej. Przy szybkoschnących farbach cały proces malowania może zakończyć się w jeden dzień. Istotne jest również, by poczekać przed kolejnym włączeniem kaloryfera aż dokładnie wyschnie. Zaleca się, by odkręcić kaloryfer po 48 godzinach od zakończenia malowania.

Farba do kaloryferów – jaką wybrać?

Zastanawiasz się jaka farba do grzeników najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Znajdziesz szeroką ofertę preparatów do malowania, również farby do grzejników na dekoratorium.pl. Świetnie sprawdzi się na przykład ŚNIEŻKA Do Kaloryferów, która wyróżnia się wysoka odpornością na podwyższone temperatury oraz brakiem żółknięcia. Szybko wysycha i zapewnia trwałość powłoki. Przeznaczona jest przede wszystkim do malowania kaloryferów w celach dekoracyjno-ochronnych, ale równie dobrze możesz ten preparat wykorzystać do malowania elementów drewnianych, betonowych czy płyt gipsowo-kartonowych.

Jeśli zamiast tradycyjnej farby preferujesz inne rozwiązania, dobrym wyborem może być dla Ciebie Śnieżka Multispray do Kaloryferów. Produkt nadaje się do malowania metalu, w tym kaloryferów. Tworzy powłoki o wysokiej jakości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Multispray jest wygodny w użyciu, zapewnia wysokie krycie oraz efekt idealnie czystej bieli na Twoim kaloryferze bez ryzyka żółknięcia. Produkt jest odporny na wysoką temperaturę, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku grzejników.

 

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....