Jak detale wykończeniowe tworzą atmosferę

Wysiłek włożony w budowę lub remont pomieszczeń mieszkalnych powinien sprawiać satysfakcję przez długie lata po zakończeniu prac i oddaniu do eksploatacji. Aby tak się stało, warto zadbać o kilka istotnych aspektów. Zazwyczaj pamiętamy o dobraniu materiałów o odpowiedniej jakości, zwracamy też baczną uwagę na solidność przeprowadzonych montaży. Na nie mniejszą uwagę zasługują także ostatnie szlify podczas prac wykończeniowych.

Ważne niuanse

Diabeł tkwi w szczegółach. To stara prawda, która sprawdza się w każdej branży i dotyczy również prac związanych z urządzaniem mieszkań. Odpowiedni dobór kolorów ścian lub wzorów tapet potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczeń. Użycie ciężkich zasłon wprawdzie zmniejszy optycznie pomieszczenie, jednak wpłynie tłumiąco na akustykę, zwiększając wrażenie przytulności i kształtując atmosferę salony i sypialni. Równie ważne jest odpowiednie rozprowadzenie i aranżacja punktów świetlnych. Nie bez powodu słowo luksus ma w swojej nazwie “luks”, czyli łacińskie określenie światła.

Część prac wykończeniowych łączy funkcję ozdobną z użytkową. Za przykład może tu posłużyć wykończenie parkietu. Ze względu na specyfikę użytkową parkiet nie przylega ściśle do ściany, oddziela go szczelina mająca za zadanie eliminację niekorzystnych efektów kurczenia lub rozciągania. Pozostawienie surowej szczeliny nie wchodzi w grę, pomijając niską estetykę, gromadziłaby ona brud i utrudniała utrzymanie czystości. Rynek oferuje spory wybór wykończeń, znajdziemy zarówno klasyczne, niezwykle popularne ćwierćwałki, jak i listwy, czy rozbudowane cokoły, często w formie ozdobnych gzymsów.

Użytkowo i efektownie

Poza zabezpieczeniem szczelin listwy mogą być wyposażone w korytka pozwalające na proste, a zarazem dyskretne rozprowadzenie kabli, coraz częściej też możliwe jest ich doposażenie w oświetlenie LED. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą wybierać wśród ćwierćwałków, obecnie już nie tylko drewnianych, ale też wykonanych z tworzywa i oklejanych folią o rozmaitych wzorach i kolorach. Dzięki temu zarówno parkiet, jak i okna czy drzwi mogą zyskać wykończenie, które poza funkcjonalnością oferuje dużą swobodę aranżacyjną.

Warto rozważyć zabawę kolorami i zastanowić się jaki rodzaj zestawień kolorystycznych będzie najbardziej odpowiedni dla naszego wnętrza. Tradycyjny dobór wykończeń zgodnie z kolorem okien, ścian lub parkietu coraz częściej ustępuje miejsca kontrastowemu kojarzeniu barw. Odwiedzając znajdujący się pod adresem sklep.grupamagnum.eu sklep internetowy jednego z przodujących dostawców narzędzi i akcesoriów budowlanych możemy nie tylko zaczerpnąć inspiracji, ale też skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowych sprzedawców. Profesjonaliści z pewnością podpowiedzą dobór właściwych materiałów, a także podzielą się wskazówkami pozwalającymi zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....

Tikkurila dba o oswojone i dzikie zapylacze

Pszczoła miodna cieszy się od wieków naszą sympatią i szacunkiem – głównie jako dostawca miodu, wosku i innych produktów, wykorzystywanych chętnie w kuchni, kosmetologii,...

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności...