IV Kongres Słuchaczy Szkoły Viessman

W dniach 27-28 maja 2011 r. w Piasecznie miał miejsce IV Kongres Szkoły Policealnej Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Impreza ma charakter ogólnopolski i stanowi okazję do spotkania się w jednym miejscu słuchaczy i wykładowców ze wszystkich oddziałów szkoły Polsce.

Organizacja Kongresu zbiegła się z premierą nowości rynkowych firmy Viessmann w Polsce. Dlatego też nieprzypadkowo miejscem prowadzenia wykładów było przedstawicielstwo firmy Viessmann w Piasecznie, gdzie po raz pierwszy w historii kongresów, dla uczestników zaaranżowano wystawę targową – ekspozycję nowości firmy Viessmann – m.in. kotłów kondensacyjnych, ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych. Było to bezpośrednie nawiązanie do największego w tym roku wydarzenia w branży grzewczej – targów ISH ENERGY 2011, jakie odbyły się w marcu 2011 roku we Frankfurcie. Tradycyjnie, odbywające się co 2 lata targi stanowią okazję do prezentacji nowości zarówno tych mających premierę rynkową, jak i tych, nad którymi dopiero prowadzone są prace przez konstruktorów.

Kongres był więc prezentacją nowości i obszarów zastosowania dla nich, bowiem w swojej części prezentacyjnej, prezes firmy Viessmann, Roland Krause szczegółowo przedstawił obecną sytuację na rynku branży grzewczej, pozycję firmy Viessmann i perspektyry rozwoju rynku. A należy zaznaczyć, że mało jest branż, w których czeka tyle szans rozwoju. Branża grzewcza odpowiada za 1/3 zużycia energii w Polsce. Koszty ogrzewania w ostatnich latach znacznie wzrosły, a z drugiej strony, modernizacja i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych, pozwala te koszty znacznąco obniżyć. w Polsce jedynie 8% systemów grzewczych, można uznać za nowoczesne. Pozostała część z ponad 4 milionów pracujących tylko w budynkach mieszkalnych, powinna być jak najszybciej wymieniana. W szczególności dotyczy to 2 milionów kotłów węglowych małej mocy, odpowiedzialnych w dużym stopniu za problem złej jakości powietrza w miastach, a także miejscowościach często uważanych za kurorty (tzw. niskie emisje zanieczyszczeń).

Na rynku polskim nowoczesne rozwiązania grzewcze dopiero zaczynają być szerzej stosowane, czeka nas wieloletni okres silnego rozwoju zastosowania kotłów kondensacyjnych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Nowym trendem będzie zastosowanie mikrokogeneracji w domach jednorodzinnych. Agregaty kogeneracyjne wytwarzają w sposób skojarzony ciepło i energię elektryczną, ale ich moce były na tyle duże, że zastosowanie ograniczało się do większych budynków. Nowością firmy Viessmann, która w Polsce przewidziana jest do wprowadzenia w roku 2012/2013 jest mikroagregat Vitotwin 300. Urządzenie wielkości kotła wiszącego może wytwarzać 1 kW energii elektrycznej oraz 6 kW mocy cieplnej w oparciu o silnik Stirlinga. W ten sposób dom może otrzymać w najtańszy sposób dwa media wytwarzane z gazu ziemnego. Takie urządzenia mają w przyszłości zastępować „tradycyjne” kotły grzewcze produkujące jedynie ciepło.

Kongres był okazją do wręczenia wyróżnień dla szczególnie angażujących się w naukę słuchaczy. Wiele z tych osób dojeżdża do szkoły ze znacznych odległości, poświęcając swój czas podczas 2-letniej nauki. Część wieczorna pierwszego dnia, to także występ zespołu muzycznego i uroczysta kolacja.

Drugi dzień kongresu, to bloki wykładowe z nowości firmy Viessmann, które zaprezentowano w szczegółowy sposób, zwracając uwagę na niuanse techniczne wyróżniające poszczególne urządzenia na tle standardów rynkowych. Ciekawym punktem był wykład zaproszonego specjalnie na tą okazję i znanego wszystkim – Pana Tomasza Zubilewicza. W bardzo ciekawy sposób przedstawił on informacje o zminach klimatu i wpływie energii i ciepła na ich przebieg. Pan Tomasz wykazał się przy tym dużą wiedzą na temat systemów grzewczych i ich funkcjonowania.

Współpraca z firmą Viessmann dla Absolwentów szkoły, stanowić będzie gwarancję, że zachowana będzie styczność z najnowocześniejszymi technologiami grzewczymi. Firma Viessmann jako przedsiębiorstwo rodzinne prowadzi od kilkudziesięciu lat politykę zrównoważonego rozwoju, nie tylko dbając o to, aby same urządzenia były przyjazne środowisku naturalnemu, ale także ich produkcja nie obciążała otoczenia. Stąd też jako pierwsze przedsiębiorstwo na świecie w branży grzewczej, zakłady w głównej siedzibie w Allendorfie, uzyskały certyfikat EMAS spełniając normę ISO 14001 i szanując w ten sposób w maksymalnym stopniu środowisko naturalne. Słuchacze szkoły w ramach wyjazdów zagranicznych mają okazję zapoznać się w centrali firmy w Niemczech, z jedynym tego typu innowacyjnym projektem Efektywność-Plus, który w latach 2005-2010 całkowicie przeobraził funkcjonowanie firmy, gdyż namacalnie jako projekt wdrożony w życie pokazuje, że już dzisiaj można spełniać z dużym zapasem przyszłościowe cele krajów UE na rok 2020 w odniesieniu do ochrony klimatu. Projekt Efektywność-Plus zmniejszył potrzeby energii dla zakładów produkcyjnych o 50%, a emisję CO2 o 40%, podczas gdy wymagania na rok 2020 mówią odpowiednio o konieczności zmniejszenia ich o 20%.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Kongresie, mając nadzieję, że informacje na nim przedstawione, przyczynią się do osiągania sukcesów w pracy zawodowej.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....