Węgiel brunatny

Węgiel kopalniany, zawierający do 78% pierwiastka węgla. Wykorzystywany głównie w energetyce, poddawany także przeróbce chemicznej (wytlewaniu, zgazowaniu, uwodornianiu, ekstrakcji), m.in. na półkoks, smołę wytlewną, gazy przemysłowe, wosk montanowy.

 

Zgodnie z Polskimi Normami – węgiel brunatny charakteryzuję się:

  • zawartość wilgoci całkowitej nie powinna być wyższa niż 55%,
  • zawartość piasku w węglu brunatnym w stanie roboczym nie powinna być wyższa niż 6%,
  • zawartość lignitu włóknistego (tzw. ksylitu – odmiany węgla brunatnego o zachowanej strukturze drewna), nie powinna być wyższa niż 5%

W zależności od rodzaju paliwa, jego skład i wartość opałowa mogą znacznie się różnić i wynoszą średnio:

Rodzaj paliwa Węgiel C [%] Wodór H [%] Tlen O [%] Siarka + Azot S+N [%] Wartość opałowa [MJ/KG] Części lotne V(daf) [%]
Biomasa < 50 6 43 0,3 14 – 19 70 – 80
Torf 56 – 62 5 – 6 32 – 38 0,5 21 – 24 62 – 70
Węgiel brunatny 58 – 78 4,5 – 7,5 10 – 35 0,8 – 4 24 – 31 45 – 65
Węgiel kamienny i antracyt 75 – 96 1 – 6 1 – 18 0,8 – 2 32 – 35 1 – 45
Ropa naftowa ~89 8,4 2 0 ~47

 

Wartość opałowa węgla brunatnego wynosi zazwyczaj od 7,5 do 21 MJ/kg. Po jego wysuszeniu może wynosić od 21 do 31 MJ/kg.

 

Wszystkie paliwa stałe pochodzenia naturalnego zawierają: związki węgla (substancja organiczna, która ma największą wartość użytkową jako źródło ciepła), substancje mineralne i wilgoć (woda zawarta w paliwie). Substancje mineralne i wilgoć są balastem, czyli do niczego nie są potrzebne podczas spalania węgla. A, im więcej zawiera ich paliwo tym mniej użytecznego ciepła możemy uzyskać ze spalania jednostki paliwa.

 

W substancji organicznej węgli brunatnych wyróżniamy następujące składniki grupowe:

kwasy huminowe 13-85%, huminy 7-81%, bituminy 3-37% (80%), ligninę 0-1% (70%),

celulozę 0-1% (40%) oraz resztkowe substancje roślinne 2-8%, fuzyt 2-80%.

 

 

Udział poszczególnych składników w węglu brunatnym i kamiennym:

  Węgiel brunatn Węgiel kamienny
Substancja organiczna 25 – 89% 50 – 98%
Substancje mineralne 1 – 25% 2 – 30%
Wilgoć 10 – 70% 1 – 18%

 

Klasyfikacja węgli brunatnych nie jest tak usystematyzowana jak węgli kamiennych. Według zastosowania węgiel brunatny można podzielić na: energetyczny, brykietowy, wytlewny i ekstrakcyjny.

 

Odmiany węgla brunatnego:

  1. ksylitowe – włókniste, kruche, zżelifikowane, bogate w celulozę i ligninę
  2. miękkie – ziemiste, łupkowate, zawierają do ok. 80% kwasów huminowych
  3. twarde – matowe, błyszczące, zawierają głównie huminy

 

Węgiel brunatny używany jest głównie na rynkach lokalnych. Podczas transportu kolejowego, mokry i zapopielony węgiel, pod wpływem wilgoci zbija się w masę trudną do rozładowania. A, w porze zimowej masa ta zamarza.

Węgiel brunatny jest najtańszym, klasyfikowanym paliwem dopuszczonym do spalania w domowych instalacjach grzewczych. Pakowny w szczelne foliowe worki może być przechowywany przez cały rok bez wystąpienia zjawiska lasowania. Można go również mieszać z innymi paliwami, np.: z innymi rodzajami węgla, drewnem oraz miałem.

 

Cena węgla brunatnego

Przykładowe ceny węgla brunatnego 2012:

od 125,90 do 154,19 zł brutto za tonę węgla brunatnego

 

Cena zależna jest od granulacji i typu sortowania.

Cennik przygotowany na podstawie danych ze strony Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Polecamy

Najnowsze

Markowe piece kominkowe

Piec kominkowy to uniwersalna i praktyczna ozdoba, która pasuje do każdego pomieszczenia. Nie ma znaczenia czy zdecydowałeś się urządzić wnętrza w nowoczesnym stylu czy też postawiłeś na tradycyjne rozwiązania. Tego typu piec nie tylko odmieni wystrój twojego domu, ale dodatkowo pozwoli stworzyć miejsce, w którym będą chcieli przebywać wszyscy domownicy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca kominkowego? Sprawdzeni […]

Pompa ciepła dla domu o powierzchni 150 m² – rodzaje, ceny, montaż

Decydując się na pompę ciepła, warto wiedzieć, w jaki sposób dobrać do domu jej prawidłowy rodzaj. Umiejętnie wybrana pompa ciepła stanowi bowiem podstawę jej prawidłowego działania. Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła do domu? Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m² lub większego? Dlaczego instalacja jest opłacalnym zakupem? Sprawdź […]

Kominki elektryczne

Kominek elektryczny jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków. Można wybrać odpowiedni kominek dla każdego miejsca jego montażu, o ciekawym wyglądzie i efekcie płomieni do złudzenia przypominający palące się drewno. Kominek elektryczny jest komfortowym rozwiązaniem o prostej obsłudze. Nie potrzebuje komina do odprowadzenia spalin, wentylacji w pomieszczeniu w którym się znajduje, ani doprowadzenia powietrza do kominka. […]