Dlaczego ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych rodzajów paliwa do ogrzewania domu?

Ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych ostatnio materiałów opałowych, wykorzystywanych w domach. Posiada szereg cech, które sprawiają, że przewyższa tradycyjny węgiel. Jakie to cechy i czy w takim razie warto inwestować w kocioł dedykowany do ekogroszku?

Kaloryczność

Jedna z najważniejszych chęć ekogroszku to kaloryczność, czyli ilość ciepła, jaką można uzyskać w wyniku jego spalania. Pan Groszek, będący polskim liderem dostarczaniu ekogroszku najwyższej jakości, oferuje nawet produkty o kaloryczności 29 MJ/kg. W pełni dorównują one najlepszemu węglowi kamiennemu pod względem wartości opałowej, a przewyższają inne materiały, takie jak drewno czy pellet.

Spiekalność i wilgotność

Ekogroszek powinien charakteryzować się jak najniższymi wartościami spiekalności oraz wilgotności. Oba te czynniki poważnie wpływają na jego wydajność, a dodatkowo mogą powodować problemy w użytkowaniu samego kotła.

Spiekalność to parametr, który mówi, jak łatwo ekogroszek przechodzi w stan plastyczny i ulega stopieniu do większych brył koksu. Wielkość tego parametru. Nie powinna przekraczać 10 RI w najlepszych produktach. Z kolei wilgotność informuje, ile znajduje się w nim wody i – podobnie jak w poprzednim przypadku – wartość ta nie powinna przekraczać 10%.

Zwiększenie wilgotności może nastąpić nie tylko na drodze błędów producenta czy transportu, ale również w wyniku nieodpowiedniego przechowywania ekogroszku, dlatego zawsze należy dbać o jego zabezpieczenie przed wilgocią i zbyt niską temperaturą. Dzięki temu uchronić można się przed utratą jego właściwości, a także przed tym, że odparowująca z niego w czasie ogrzewania woda doprowadzi do powstania rdzy w piecu.

Ilość popiołu

Niemniej ważnym parametrem jest ilość popiołu, która znalazła się w ekogroszku. Powinna ona być jak najmniejsza, gdyż jest to substancja niepalna, która obniża wartość opałową i przyczynia się do częstszego czyszczenia pieca z pozostałych w nim osadów.

Bardziej ekonomiczny od klasycznego węgla

Ekogroszek to znacznie bardziej ekonomiczny rodzaj paliwa niż klasyczny węgiel, stosowany jeszcze do niedawna w wielu domach. Przede wszystkim odznacza się bardzo wysoką kalorycznością, sięgającą nawet 29 MJ/kg, a jednocześnie niską zawartością substancji niepalnych, czyli popiołu. Dobry ekogroszek ma także niska wilgotność i jest odporny na śpiewanie, co czy i z niego świetny wybór, pozwalający na uzyskanie większej ilości ciepła niż z klasycznego węgla.

W efekcie, wymiana pieca na taki, który przeznaczony jest do ekogroszku, to doskonale rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie pozwól na oszczędność. Przyczyni się także do zmniejszenia szkodliwych dla środowiska substancji, gdyż w wyniku spalania nowoczesnego materiału opałowego powstaje ich znacznie mniej, niż z węgla kamiennego.

 

fot. materiały prasowe

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Styropian – sprawdzony przepis na ciepło

Styropian jest jednym z tych tworzyw sztucznych, dzięki którym można zdecydowanie poprawić właściwości cieplne każdego budynku. W przypadku, gdy zamierzamy ocieplić mieszkanie albo wolnostojący...

Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe...

Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki...