Dlaczego ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych rodzajów paliwa do ogrzewania domu?

Ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych ostatnio materiałów opałowych, wykorzystywanych w domach. Posiada szereg cech, które sprawiają, że przewyższa tradycyjny węgiel. Jakie to cechy i czy w takim razie warto inwestować w kocioł dedykowany do ekogroszku?

Kaloryczność

Jedna z najważniejszych chęć ekogroszku to kaloryczność, czyli ilość ciepła, jaką można uzyskać w wyniku jego spalania. Pan Groszek, będący polskim liderem dostarczaniu ekogroszku najwyższej jakości, oferuje nawet produkty o kaloryczności 29 MJ/kg. W pełni dorównują one najlepszemu węglowi kamiennemu pod względem wartości opałowej, a przewyższają inne materiały, takie jak drewno czy pellet.

Spiekalność i wilgotność

Ekogroszek powinien charakteryzować się jak najniższymi wartościami spiekalności oraz wilgotności. Oba te czynniki poważnie wpływają na jego wydajność, a dodatkowo mogą powodować problemy w użytkowaniu samego kotła.

Spiekalność to parametr, który mówi, jak łatwo ekogroszek przechodzi w stan plastyczny i ulega stopieniu do większych brył koksu. Wielkość tego parametru. Nie powinna przekraczać 10 RI w najlepszych produktach. Z kolei wilgotność informuje, ile znajduje się w nim wody i – podobnie jak w poprzednim przypadku – wartość ta nie powinna przekraczać 10%.

Zwiększenie wilgotności może nastąpić nie tylko na drodze błędów producenta czy transportu, ale również w wyniku nieodpowiedniego przechowywania ekogroszku, dlatego zawsze należy dbać o jego zabezpieczenie przed wilgocią i zbyt niską temperaturą. Dzięki temu uchronić można się przed utratą jego właściwości, a także przed tym, że odparowująca z niego w czasie ogrzewania woda doprowadzi do powstania rdzy w piecu.

Ilość popiołu

Niemniej ważnym parametrem jest ilość popiołu, która znalazła się w ekogroszku. Powinna ona być jak najmniejsza, gdyż jest to substancja niepalna, która obniża wartość opałową i przyczynia się do częstszego czyszczenia pieca z pozostałych w nim osadów.

Bardziej ekonomiczny od klasycznego węgla

Ekogroszek to znacznie bardziej ekonomiczny rodzaj paliwa niż klasyczny węgiel, stosowany jeszcze do niedawna w wielu domach. Przede wszystkim odznacza się bardzo wysoką kalorycznością, sięgającą nawet 29 MJ/kg, a jednocześnie niską zawartością substancji niepalnych, czyli popiołu. Dobry ekogroszek ma także niska wilgotność i jest odporny na śpiewanie, co czy i z niego świetny wybór, pozwalający na uzyskanie większej ilości ciepła niż z klasycznego węgla.

W efekcie, wymiana pieca na taki, który przeznaczony jest do ekogroszku, to doskonale rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie pozwól na oszczędność. Przyczyni się także do zmniejszenia szkodliwych dla środowiska substancji, gdyż w wyniku spalania nowoczesnego materiału opałowego powstaje ich znacznie mniej, niż z węgla kamiennego.

 

fot. materiały prasowe

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...

Czym ocieplić elewację domu?

Starsze budynki nie spełniają tak restrykcyjnych norm jak współczesne budownictwo. Ich termoizolacja może pozostawiać wiele do życzenia, co powoduje duże straty ciepła. Uciekające ciepło...

Dlaczego ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych rodzajów paliwa do ogrzewania domu?

Ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych ostatnio materiałów opałowych, wykorzystywanych w domach. Posiada szereg cech, które sprawiają, że przewyższa tradycyjny węgiel. Jakie to cechy...