Chcesz budować dom Pomyśl o ogrzewaniu!

Stawianie własnego domu to zawsze wielkie przeżycie. Każdy chce, by wymarzona budowla była nie tylko ładna, ale też użyteczna, komfortowa i tania w utrzymaniu. Dlatego też tak ważne jest zwrócenie uwagi na ogrzewanie. Jakie rozwiązania w tym zakresie warto wybrać?

Ogrzewanie domu – dlaczego opłaca się o nim pomyśleć wcześniej?

Liczba „ważnych tematów”, którymi trzeba się zająć przed rozpoczęciem budowy domu, jest naprawdę długa. Mimo to dokładne przemyślenie poszczególnych kwestii i zapoznanie się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami z pewnością opłaci się w kolejnych latach. Dotyczy to przede wszystkim kwestii takich, jak układ budynku i pomieszczeń, rozmieszczenie mediów czy właśnie ogrzewanie, których zmiana w późniejszym czasie jest oczywiście możliwa – jednak wiązać będzie się z wysokimi kosztami. W przypadku systemu grzewczego dodatkowo podkreślić też trzeba kwestie ekonomii. Sama cena zakupu wybranej technologii, montażu i instalacji może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W dłuższej perspektywie równie ważne są jednak wydatki na serwis i samo użytkowanie. Te ostatnie z reguły są zresztą jednym z największych kosztów ponoszonych przez właścicieli posesji. W tym miejscu trzeba też dodać, że system ogrzewania budynku ma też spory wpływ na wygodę mieszkańców. Wszystko to sprawia to, że wybór odpowiedniego rozwiązania jest naprawdę ważny i będzie rzutować na wiele kwestii związanych z codziennym życiem.

Ogrzewanie gazem ziemnym – czy się opłaca?

Wybranie najlepszego sposobu ogrzewania domu ma więc naprawdę duże znaczenie. Niestety jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim obecnie wybierać można spośród sporej liczby rozwiązań – takich jak chociażby różnego rodzaju kotły – na gaz, węgiel, olej czy biomasę, pompy ciepła czy technologie zasilane prądem – jak promienniki podczerwieni czy ogrzewanie podłogowe. Wszystkie one mają też swoje zalety i co nie mniej ważne, są ciągle rozwijane przez producentów, co prowadzi do podniesienia ich sprawności i niezawodności. Dlatego też zawsze warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i sprawdzić, w jakim stopniu odpowiadają one realnym potrzebom. Jednym z bardzo popularnych i chętnie wybieranych rozwiązań jest na pewno ogrzewanie domu gazem ziemnym, które stosowane jest powszechnie zarówno w budownictwie jedno, jak i wielorodzinnym. Skąd bierze się moda na „błękitne paliwo”?

Z całą pewnością popularność ogrzewania domu gazem ziemnym wynika z wielu zalet tego rozwiązania. Do jego plusów zaliczyć można przede wszystkim bezobsługowość, niezawodność oraz ekologię. Warto też wspomnieć o szerokim zastosowaniu, czyli możliwości ogrzewania domu i wody użytkowej, a także gotowania z wykorzystaniem jednego źródła – gazu ziemnego. Istotne dla użytkownika są także brak konieczności składowania opału czy też rozsądny koszt użytkowania – gaz ziemny to najtańsze spośród bezobsługowych źródeł ogrzewania– mówi specjalista w firmy EWE.

Przyłącze gazu do domu – koszty i budowa

Jedyną trudnością związaną z instalacją ogrzewania na gaz ziemny w domu jest kwestia dostępu do sieci przesyłowej, czyli możliwości przyłączenia budynku. Przyłącze gazowe jest oczywiście wykonywane przez lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej (OSD), który dysponuje infrastrukturą na danym terytorium. Co jednak kluczowe, niektóre rejony kraju w dalszym ciągu nie są zgazyfikowane, czasem też podłączenie gazu do działki może okazać się niemożliwe z przyczyn technicznych lub też po prostu jest nieopłacalne. Dlatego też decydując się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, koniecznie trzeba zacząć od złożenia wniosku o przyłączenie do sieci gazowej. Jeśli takowe przyłącze jest możliwe, to drugim krokiem będzie podpisanie umowy z operatorem sieci na jego wykonanie. Co przy tym ważne, wszystkie pozostałe formalności – takie jak przygotowanie projektu czy uzyskanie pozwoleń załatwia OSD. Jest to na pewno bardzo wygodne, a czas między parafowaniem dokumentów a udową przyłącza gazowego warto poświęcić na wykonanie instalacji wewnątrz budynku – która jest niezbędna do późniejszego użytkowania gazu. Dobrą wiadomością dla właścicieli posesji są też na pewno koszty tej inwestycji. W przypadku firmy EWE na przyłącze gazowe wydać trzeba około 2000 złotych za instalację o długości do 15 metrów i 100 zł za każdy dodatkowy metr. Na pewno więc cena nie jest w tym przypadku problemem.

Mądrze wybrane źródło ogrzewania domu to nie tylko gwarancja komfortu, ale też niskich kosztów utrzymania. Na pewno więc warto wziąć pod uwagę postawienie na gaz ziemny – który jest uniwersalny, wygodny, ekologiczny i dość tani.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....