Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery.

Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych (niekondensacyjnych) zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które bezpowrotnie tracimy – mają one temperaturę: 100-140°C.

 

Schemat działania kotła kondensacyjnego
Schemat działania kotła kondensacyjnego

 

Podobnie wygląda praca kotła kondensacyjnego, z tym że, zanim spaliny opuszczą kocioł maksymalnie zostaną schłodzone – odbiera się z nich maksymalną ilość ciepła. W wyniku tego, spaliny opuszczające kocioł mają temperaturę: 30-50°C. W najmniej korzystnych warunkach, przy pracy kotła z maksymalną mocą grzewczą i temperaturze wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła 60°C, temperatura spalin wynosi max. 70°C.

Aby maksymalnie schłodzić spaliny stosuje się w kotłach wymienniki o specjalnej konstrukcji lub  dodatkowe wymienniki ciepła.

Ze spalin o temperaturze poniżej 57°C wykrapla się woda – kondensat (stąd nazwa „kotły kondensacyjne”). Kondensat ma odczyn kwaśny. Dlatego, materiały z których wykonano kocioł musi być  odporny na działanie kondensatu. Najczęściej wymienniki spaliny-woda w kotłach kondensacyjnych wykonane są ze stali szlachetnej lub stopów aluminium – materiałów odpornych na korozję.

Polecamy

Najnowsze

Ekogroszek

Ekogroszek jest granulatem z wysokokalorycznego węgla kamiennego, o bardzo dobrych własnościach energetycznych. Wykorzystywany w kotłach retortowych, gazie paliwo podawane jest automatycznie do kotła z zasobnika lub pomieszczenia magazynu opału. Dzięki temu obsługa kotłów retortowych, związana z uzupełnianiem paliwa, w mniejszym stopniu angażuje użytkownika.   Ekogroszek cena – Ceny ekogroszku 2012 Przybliżona cena detaliczna ekogroszku w […]

Domy z prefabrykatów, co warto o nich wiedzieć?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów: betonowych, betonowo-drewnianych lub z drewna klejonego. Technologia ta pozwala na skrócenie całkowitego czasu budowy do kilku tygodni. Pod względem użytkowym nie różnią się od tradycyjnych budynków mieszkalnych, nie ma też ograniczeń w zakresie ich kształtu. Wznoszenie domów z gotowych elementów wiąże się z brakiem konieczności przechowywania i składowania […]

Polacy grzeją głównie węglem – raport z najnowszego badania firmy TECH Sterowniki

Firma TECH Sterowniki opublikowała na swoim blogu wyniki przeprowadzonej na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku internetowej ankiety na temat ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych. Wynika z niej m.in., że węgiel jest głównym źródłem ogrzewania w 7 na 10 polskich domach. Na odnawialne źródła energii wskazało zaledwie 3,2% badanych. Aktualna sytuacja grzewcza w polskich […]