Domy z prefabrykatów, co warto o nich wiedzieć?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów: betonowych, betonowo-drewnianych lub z drewna klejonego. Technologia ta pozwala na skrócenie całkowitego czasu budowy do kilku tygodni. Pod względem użytkowym nie różnią się od tradycyjnych budynków mieszkalnych, nie ma też ograniczeń w zakresie ich kształtu.

Wznoszenie domów z gotowych elementów wiąże się z brakiem konieczności przechowywania i składowania poszczególnych części na placu budowy. Proces składania budynku eliminuje też powstawanie odpadów i strat materiału.

Dom prefabrykowany, czyli jaki?

Domy prefabrykowane to budynki składające się z połączenia gotowych elementów konstrukcyjnych wyprodukowanych w specjalnych halach. Poszczególne części konstrukcji (np. ściany lub fragmenty stropów) są dostarczane w formie gotowej na plac budowy i tam łączone. Taki budynek powstaje znacznie szybciej niż dom wznoszony w tradycyjnej technologii murowanej. Złożenie gotowego obiektu zajmuje przeważnie kilka tygodni, ponieważ przy tej metodzie prace mokre zostają niemal całkowicie wyeliminowane. Charakterystyka domów z prefabrykatów umożliwia ich użytkowanie sezonowo lub przez cały rok.

Zalety budynków z prefabrykatów

Domy składane z gotowych elementów prefabrykowanych są trwałe i dobrze utrzymują ciepło. Czas budowy zostaje skrócony do minimum. Każdy element konstrukcyjny jest poddawany ścisłej kontroli technicznej. Obiekty są wnoszone przez profesjonalistów, którzy zwykle udzielają gwarancji i świadczą naprawdę usterek na koszt firmy. Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości i kształtu domu prefabrykowanego, a przebieg budowy nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych i nie wymaga angażowania inspektora nadzoru. Łączenie poszczególnych modułów to prace czyste, które nie przyczyniają się do zagracenia placu budowy. Dom z prefabrykatów można zamówić w wersji pod klucz ‒ całkowicie wykończonej i gotowej do zamieszkania.

Jakie ograniczenia mają domy z gotowych elementów?

Jedną z wad domów z prefabrykatów jest konieczność wygodnego dostępu do działki. Posesja musi mieć szeroki i dobrze ustabilizowany podjazd, ponieważ poszczególne części domu są przywożone na plac budowy przez ciężarówki i dźwigi. Pojazdy te nie tylko muszą mieć zapewniony swobodny wjazd na działkę, ale też miejsca postojowe. Koszty wzniesienia domu prefabrykowanego są wyższe w porównaniu z budową budynku murowanego o takiej samej powierzchni. W Polsce jest to technologia rzadko stosowana ze względu na niewielką dostępność ekip budowlanych specjalizujących się w stawianiu obiektów z gotowych elementów. Co więcej, trudno jest zweryfikować poprawność prac i realizacji poszczególnych etapów wznoszenia domu. Z tego względu warto szukać ekip polecanych przez poprzednich klientów, ponieważ powinniśmy mieć do nich pełne zaufanie.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Czy grzejnik elektryczny to dobra alternatywa na możliwe braki gazu? Jak ogrzewać dom grzejnikiem elektrycznym?

Codzienne życie w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu wiąże się z wieloma obowiązkami i szeregiem decyzji z nim związanych. Zbliżająca się nieuchronnie zima powoduje, że...

Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

W nowoczesnym budownictwie rozdzielacze wyparły z rynku mechanizmy trójnikowe. Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) odpowiadają potrzebom współczesnych budynków i cechują się większą niezawodnością oraz...

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej...