Domy z prefabrykatów, co warto o nich wiedzieć?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów: betonowych, betonowo-drewnianych lub z drewna klejonego. Technologia ta pozwala na skrócenie całkowitego czasu budowy do kilku tygodni. Pod względem użytkowym nie różnią się od tradycyjnych budynków mieszkalnych, nie ma też ograniczeń w zakresie ich kształtu.

Wznoszenie domów z gotowych elementów wiąże się z brakiem konieczności przechowywania i składowania poszczególnych części na placu budowy. Proces składania budynku eliminuje też powstawanie odpadów i strat materiału.

Dom prefabrykowany, czyli jaki?

Domy prefabrykowane to budynki składające się z połączenia gotowych elementów konstrukcyjnych wyprodukowanych w specjalnych halach. Poszczególne części konstrukcji (np. ściany lub fragmenty stropów) są dostarczane w formie gotowej na plac budowy i tam łączone. Taki budynek powstaje znacznie szybciej niż dom wznoszony w tradycyjnej technologii murowanej. Złożenie gotowego obiektu zajmuje przeważnie kilka tygodni, ponieważ przy tej metodzie prace mokre zostają niemal całkowicie wyeliminowane. Charakterystyka domów z prefabrykatów umożliwia ich użytkowanie sezonowo lub przez cały rok.

Zalety budynków z prefabrykatów

Domy składane z gotowych elementów prefabrykowanych są trwałe i dobrze utrzymują ciepło. Czas budowy zostaje skrócony do minimum. Każdy element konstrukcyjny jest poddawany ścisłej kontroli technicznej. Obiekty są wnoszone przez profesjonalistów, którzy zwykle udzielają gwarancji i świadczą naprawdę usterek na koszt firmy. Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości i kształtu domu prefabrykowanego, a przebieg budowy nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych i nie wymaga angażowania inspektora nadzoru. Łączenie poszczególnych modułów to prace czyste, które nie przyczyniają się do zagracenia placu budowy. Dom z prefabrykatów można zamówić w wersji pod klucz ‒ całkowicie wykończonej i gotowej do zamieszkania.

Jakie ograniczenia mają domy z gotowych elementów?

Jedną z wad domów z prefabrykatów jest konieczność wygodnego dostępu do działki. Posesja musi mieć szeroki i dobrze ustabilizowany podjazd, ponieważ poszczególne części domu są przywożone na plac budowy przez ciężarówki i dźwigi. Pojazdy te nie tylko muszą mieć zapewniony swobodny wjazd na działkę, ale też miejsca postojowe. Koszty wzniesienia domu prefabrykowanego są wyższe w porównaniu z budową budynku murowanego o takiej samej powierzchni. W Polsce jest to technologia rzadko stosowana ze względu na niewielką dostępność ekip budowlanych specjalizujących się w stawianiu obiektów z gotowych elementów. Co więcej, trudno jest zweryfikować poprawność prac i realizacji poszczególnych etapów wznoszenia domu. Z tego względu warto szukać ekip polecanych przez poprzednich klientów, ponieważ powinniśmy mieć do nich pełne zaufanie.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki...

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...

Czym ocieplić elewację domu?

Starsze budynki nie spełniają tak restrykcyjnych norm jak współczesne budownictwo. Ich termoizolacja może pozostawiać wiele do życzenia, co powoduje duże straty ciepła. Uciekające ciepło...