Domy z prefabrykatów, co warto o nich wiedzieć?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów: betonowych, betonowo-drewnianych lub z drewna klejonego. Technologia ta pozwala na skrócenie całkowitego czasu budowy do kilku tygodni. Pod względem użytkowym nie różnią się od tradycyjnych budynków mieszkalnych, nie ma też ograniczeń w zakresie ich kształtu.

Wznoszenie domów z gotowych elementów wiąże się z brakiem konieczności przechowywania i składowania poszczególnych części na placu budowy. Proces składania budynku eliminuje też powstawanie odpadów i strat materiału.

Dom prefabrykowany, czyli jaki?

Domy prefabrykowane to budynki składające się z połączenia gotowych elementów konstrukcyjnych wyprodukowanych w specjalnych halach. Poszczególne części konstrukcji (np. ściany lub fragmenty stropów) są dostarczane w formie gotowej na plac budowy i tam łączone. Taki budynek powstaje znacznie szybciej niż dom wznoszony w tradycyjnej technologii murowanej. Złożenie gotowego obiektu zajmuje przeważnie kilka tygodni, ponieważ przy tej metodzie prace mokre zostają niemal całkowicie wyeliminowane. Charakterystyka domów z prefabrykatów umożliwia ich użytkowanie sezonowo lub przez cały rok.

Zalety budynków z prefabrykatów

Domy składane z gotowych elementów prefabrykowanych są trwałe i dobrze utrzymują ciepło. Czas budowy zostaje skrócony do minimum. Każdy element konstrukcyjny jest poddawany ścisłej kontroli technicznej. Obiekty są wnoszone przez profesjonalistów, którzy zwykle udzielają gwarancji i świadczą naprawdę usterek na koszt firmy. Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości i kształtu domu prefabrykowanego, a przebieg budowy nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych i nie wymaga angażowania inspektora nadzoru. Łączenie poszczególnych modułów to prace czyste, które nie przyczyniają się do zagracenia placu budowy. Dom z prefabrykatów można zamówić w wersji pod klucz ‒ całkowicie wykończonej i gotowej do zamieszkania.

Jakie ograniczenia mają domy z gotowych elementów?

Jedną z wad domów z prefabrykatów jest konieczność wygodnego dostępu do działki. Posesja musi mieć szeroki i dobrze ustabilizowany podjazd, ponieważ poszczególne części domu są przywożone na plac budowy przez ciężarówki i dźwigi. Pojazdy te nie tylko muszą mieć zapewniony swobodny wjazd na działkę, ale też miejsca postojowe. Koszty wzniesienia domu prefabrykowanego są wyższe w porównaniu z budową budynku murowanego o takiej samej powierzchni. W Polsce jest to technologia rzadko stosowana ze względu na niewielką dostępność ekip budowlanych specjalizujących się w stawianiu obiektów z gotowych elementów. Co więcej, trudno jest zweryfikować poprawność prac i realizacji poszczególnych etapów wznoszenia domu. Z tego względu warto szukać ekip polecanych przez poprzednich klientów, ponieważ powinniśmy mieć do nich pełne zaufanie.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co bardziej się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne by działać potrzebują prądu. Jednak sposób działania tych urządzeń jest inny. Jakie są różnice między pompą ciepła...

Domy z prefabrykatów, co warto o nich wiedzieć?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów: betonowych, betonowo-drewnianych lub z drewna klejonego. Technologia ta pozwala na skrócenie całkowitego czasu budowy do kilku tygodni....

Rury PCV w instalacjach ciepłowniczych

Instalacja ciepłownicza związana jest nie tylko z modernizacją kotła czy grzejników, ale też wymianą rur, od których zależy lepszy i sprawniejszy przepływ wody, co...