Kominki gazowe

Kominki gazowe zasilane są gazem ziemnym lub gazem płynnym. Nie różnią się wizualnie od tradycyjnego kominka, ale ich główną zaletą jest brak obsługi – nie trzeba dokładać paliwa i usuwać popiołu. Nie tylko pozwalają cieszyć się płonącym ogniem ale mogą również ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom.

Miejsce na kominek gazowy

Kominek gazowy można umieścić w dowolnym miejscu. Ponieważ zasilany jest gazem, musi spełniać obowiązujące wymagania i przepisy:

  • pomieszczenie, w którym znajduje się kominek musi mieć kubaturę (objętość), minimum 8 m3,
  • w pomieszczeniu musi być wentylacja wywiewna, czyli kratka pod sufitem
  • jeśli kominek zasilany jest gazem płynnym, oprócz wentylacji wywiewnej, potrzebny będzie również nawiew powietrza do pomieszczenia – kratka przy podłodze, którą powietrze z zewnątrz swobodnie będzie mogło napływać do pomieszczenia
  • do kominka trzeba doprowadzić gaz, rurami prowadzonymi po ścianie budynku
  • dla kominka z otwartą komorą spalania potrzebny będzie komin, którym spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku
  • dla kominka z zamkniętą komora spalania można zrezygnować z tradycyjnego komina, wystarczy zastosować system powietrzno-spalinowy (tzw. rura w rurze), wyprowadzony bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny z kominka, a zewnętrzną kominek pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie można stosować w domach jednorodzinny z kominkami o mocy do 21 kW, wyrzut spalin powinien znajdować się minimum 2,5 m nad poziomem terenu i w odległości min. 0,5 m od okien
  • kominek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia

Palenisko w kominku gazowym

palenisko kominka na gasPalenisko kominka gazowego wyłożone jest ceramiczną imitacją kawałków drewna lub węgla, do złudzenia przypominających naturalny opał. Palnik spala gaz, a płomienie omywają elementy ceramiczne, dając wrażenie płonącego ognia jak w tradycyjnym kominku. Imitacje opału nie spalają się, a jedynie żarzą, nawet po wyłączeniu kominka. Cały proces spalania kontrolowany i regulowany jest automatycznie przez sterownik.

Palenisko kominków zamknięte (osłonięte) jest żaroodporną szybą, która chroni przed oparzeniami. Dostępne są również kominki bez szyby, z tzw. paleniskiem otwartym.

Ogrzewanie kominkiem gazowym

Płomień z kominka gazowego
Płomień z kominka gazowego

Kominek gazowy, oprócz wrażeń wizualnych może również dostarczać ciepło do pomieszczenia w którym się znajduje. Stosując system rur możemy ciepłe powietrze z kominka doprowadzić do innych pomieszczeń i skutecznie je ogrzewać. Moc grzewcza kominka do 10 kW może wystarczyć do ogrzania nowego domu o powierzchni nawet 200 m2.

Kominek gazowy może być znakomitym uzupełnieniem głównego źródła ciepła. Zwłaszcza, że może nie potrzebować prądu z gniazdka elektrycznego. Wystarczy wybrać kominek zasilany przez baterie aby zapewnić sobie ogrzewanie w czasie przerw w dostawie prądu.

Doskonale sprawdzi się wiosną czy jesienią, kiedy chcemy tylko trochę dogrzać dom bez włączania głównego źródła ciepła: kotła gazowego, olejowego czy na paliwo stałe. Kominek skutecznie ogrzeje salon i inne pomieszczenia w budynku.

W kominkach gazowych uzyskuje się efekt naturalnego płomienia, jaki powstaje ze spalania drewna. Sterowany jest pilotem i nie wymaga obsługi jak w tradycyjnych kominkach, co dla wielu osób może być interesującym rozwiązaniem.

Zalety kominków na gaz

  • kominek gazowy nie wymaga obsługi
  • możliwość zamontowania kominka prawie w każdym pomieszczeniu
  • wysokie bezpieczeństwo użytkowania kominka
  • możliwość ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka kilku pomieszczeń

Wady kominków na gaz

  • brak zapachu i efektów dźwiękowych palącego się drewna
  • potrzebna jest instalacja zasilania gazem, doprowadzenie powietrza do spalania i odprowadzenie spalin z kominka
  • kominek wymaga serwisowania co roku

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Kominki na drewno

W kominkach można palić niemal każdym rodzajem drewnem: w polanach, szczapach, brykietem. Są również kominki przystosowane do spalania pelletów, z automatycznym podajnikiem paliwa. W każdej postaci drewno jest ciągle tanim i łatwo dostępnym źródłem ciepła. Przede wszystkim, jest paliwem przyjaznym dla środowiska o tzw. zerowym bilansie dwutlenku węgla – przy spalaniu drewna odprowadzamy do atmosfery […]

Spawanie rur gazowych. Jak powinieneś zadbać o prawidłowe podłączenie instalacji gazowej?

Musisz pamiętać, że w umowie przyłączeniowej zobowiązujesz się do rozpoczęcia odbioru gazu w konkretnym, ściśle określonym terminie. Do tego czasu instalacja musi być gotowa. Chodzi oczywiście o instalację wewnętrzną. Do tego niezbędne jest zwykle m.in. spawanie rur gazowych. O co powinieneś zadbać? Instalacja gazowa. Jakich rur użyć? Zadbanie o odpowiednie przygotowanie wewnętrznej instalacji należy do […]

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności na rachunkach. Firma TECH Sterowniki oferuje inteligentne systemy grzewcze, które pozwalają oszczędzić nawet do 50%. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przeczytaj poniższy artykuł. Inteligentny zestaw do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym firmy […]