Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest opłacalne?

Duże zanieczyszczenie środowiska oraz regularne podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej Polaków poszukuje alternatywnych źródeł energii. Jednym z obecnie najpopularniejszych rozwiązań stają się panele fotowoltaiczne. Za ich sprawą możliwe jest uniezależnienie się od energetyki wykorzystującej paliwa kopalniane. W perspektywie rozpoczynającego się sezonu grzewczego uzyskany prąd można spożytkować jako ogrzewanie. Fotowoltaika może okazać się korzystną inwestycją dla wielu właścicieli domów.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu z myślą o zmianach klimatycznych

W Polsce domy jednorodzinne oraz wiele innych budynków ogrzewa się na różne sposoby. W związku z degradacją środowiska coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych pieców węglowych. Dodatkowo wprowadzane rządowe restrykcje skłaniają Polaków do poszukiwania ekologicznych rozwiązań. Nie ma co się dziwić, że coraz częściej na dachach widoczna jest fotowoltaika. Ogrzewanie domu przy użyciu specjalnych paneli  jest w stanie zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych. 

To sposób na podjęcie równej walki ze smogiem, o czym szerzej można przeczytać na stronie https://fgenergy.pl/fotowoltaika-ogrzewanie-domu. Ekologiczne podejście do elektryczności może przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń powietrza. Ogrzewanie domu fotowoltaiką to w szczególności kusząca alternatywa dla właścicieli domów, którzy nie mają możliwości podpięcia się do miejskich sieci ciepłowniczych.

Ogrzewanie fotowoltaiką a opłacalność inwestycji

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest opłacalnym rozwiązaniem? Okazuje się, że to system, który jest nie tylko niezwykle ekologiczny, ale też ekonomiczny. W kontekście wzrastających stawek za prąd, w dłuższej perspektywie pozwala realnie zaoszczędzić na rachunkach. Potencjalne koszty instalacji jakie może ponieść osoba decydująca się na panele fotowoltaiczne zwracają się zazwyczaj w ciągu 9 lat. W tym czasie ceny za energię elektryczną mogą systematycznie wzrastać, co przyczyni się do szybszego zwrotu z podjętej inwestycji.

Z kolei żywotność instalacji fotowoltaicznej w zależności od producenta wynosi średnio 25 lat. W praktyce oznacza to korzystanie z domowych urządzeń i systemów zasilanych prądem za darmo, jak i w pełni ekologicznie. Jednak aby uzyskać indywidualny szacunek, należy odbyć rozmowę z przedstawicielem handlowym firmy, która zajmuje się montażem fotowoltaiki. Na tej podstawie można dowiedzieć się, czy zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego będzie zbliżone do możliwości instalacji solarnej.

Czy warto zdecydować się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z systemem grzewczym?

Decydując się na ogrzewanie domu fotowoltaiką, warto zmienić swoje przyzwyczajenia i całkowicie zrezygnować z urządzeń wykorzystujących gaz. Przechodząc na elektryczne grzanie wody oraz wymieniając sprzęt AGD, zyskujemy możliwość wykorzystania pełnego potencjału, jaki oferuje fotowoltaika. Ogrzewanie domu w połączeniu z tego typu instalacją przyczyni się na dostateczne zużycie wyprodukowanego prądu.

Warto o takim rozwiązaniu pomyśleć już na etapie projektowania domu. W ten sposób można uniknąć kosztów związanych z przeprowadzeniem instalacji ciepłowniczej czy montażu pieca. Ponadto nawet nieduża, prywatna elektrownia solarna może zasilać pompę ciepła. Ta z kolei pobiera energię cieplną z otoczenia, która trafia do obiegu grzewczego lub systemu ogrzewania wody. To kolejny dowód na to, że ogrzewanie domu fotowoltaiką może stać się opłacalną inwestycją.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....