Dopłata do pompy ciepła – Moje Ciepło dla nowych domów

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje dla osób, które chcą wymienić stare kotły i ocieplić swoje domy. Czy będą dostępne jakieś dotacje dla osób, które budują nowe domy? Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze są przeznaczone dla inwestorów remontujących swoje domy. Osoby, które są w trakcie budowy, mogą skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd lub zupełnie nowego programu Moje Ogrzewanie.

Moje Ciepło to program, z którego będą mogły skorzystać osoby będące właścicielami nowych domów jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Program rozpocznie się w pierwszym i drugim kwartale 2022 roku. Właściciele domów będą mogli kupić pompę ciepła i otrzymać od państwa dotację w wysokości od 7 do 21 tys. zł.

Ile wyniesie dopłata Moje Ciepło?

Z dotacji będą mogli skorzystać inwestorzy instalujący powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła do ogrzewania domów lub do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Wsparcie ma stanowić od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na wyższe – 45% – dofinansowanie mogą liczyć posiadacze karty Dużej Rodziny.

Kwota dofinansowania w przypadku podstawowego progu będzie również uzależniona od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

  • powietrzne pompy ciepła będą refundowane do 7 000 zł
  • gruntowe pompy ciepła będą refundowane do 21 000 zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że budżet programu wynosi 600 milionów złotych.

Hurtownia pomp ciepła Vaillant - Euroterm24.pl

W przypadku dopłaty do pomp ciepła zasada będzie następująca: najpierw inwestycja, potem wypłata. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać osoby, które posiadają nowy dom jednorodzinny. Nowy budynek mieszkalny w programie Moje Ciepło to budynek, dla którego w dniu składania wniosku o dofinansowanie nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy ani wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Dotacje będą również dostępne dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wcześniej złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, ale zrobili to po 1 stycznia 2021 roku.

Moje Ciepło tylko dla domów energooszczędnych

Osoby, które chcą ubiegać się o dotację na budowę bardziej energooszczędnego domu, muszą przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą zasadą jest to, że dom musi zużywać mniej niż 63 kWh nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej na metr kwadratowy rocznie. Należy pamiętać, że nowy dom wybudowany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi WT2021 powinien zużywać maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Są dwa sposoby, by zmniejszyć zużycie energii w domu. Można albo zmniejszyć ilość ciepła, które ucieka z budynku (przez lepszą izolację), albo zwiększyć ilość energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem będzie więc połączenie dopłaty do pompy ciepła z montażem fotowoltaiki i skorzystaniem z nowej edycji programu Mój Prąd.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....