Dopłata do pompy ciepła – Moje Ciepło dla nowych domów

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje dla osób, które chcą wymienić stare kotły i ocieplić swoje domy. Czy będą dostępne jakieś dotacje dla osób, które budują nowe domy? Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze są przeznaczone dla inwestorów remontujących swoje domy. Osoby, które są w trakcie budowy, mogą skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd lub zupełnie nowego programu Moje Ogrzewanie.

Moje Ciepło to program, z którego będą mogły skorzystać osoby będące właścicielami nowych domów jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Program rozpocznie się w pierwszym i drugim kwartale 2022 roku. Właściciele domów będą mogli kupić pompę ciepła i otrzymać od państwa dotację w wysokości od 7 do 21 tys. zł.

Ile wyniesie dopłata Moje Ciepło?

Z dotacji będą mogli skorzystać inwestorzy instalujący powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła do ogrzewania domów lub do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Wsparcie ma stanowić od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na wyższe – 45% – dofinansowanie mogą liczyć posiadacze karty Dużej Rodziny.

Kwota dofinansowania w przypadku podstawowego progu będzie również uzależniona od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

  • powietrzne pompy ciepła będą refundowane do 7 000 zł
  • gruntowe pompy ciepła będą refundowane do 21 000 zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że budżet programu wynosi 600 milionów złotych.

Hurtownia pomp ciepła Vaillant - Euroterm24.pl

W przypadku dopłaty do pomp ciepła zasada będzie następująca: najpierw inwestycja, potem wypłata. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać osoby, które posiadają nowy dom jednorodzinny. Nowy budynek mieszkalny w programie Moje Ciepło to budynek, dla którego w dniu składania wniosku o dofinansowanie nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy ani wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Dotacje będą również dostępne dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wcześniej złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, ale zrobili to po 1 stycznia 2021 roku.

Moje Ciepło tylko dla domów energooszczędnych

Osoby, które chcą ubiegać się o dotację na budowę bardziej energooszczędnego domu, muszą przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą zasadą jest to, że dom musi zużywać mniej niż 63 kWh nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej na metr kwadratowy rocznie. Należy pamiętać, że nowy dom wybudowany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi WT2021 powinien zużywać maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Są dwa sposoby, by zmniejszyć zużycie energii w domu. Można albo zmniejszyć ilość ciepła, które ucieka z budynku (przez lepszą izolację), albo zwiększyć ilość energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem będzie więc połączenie dopłaty do pompy ciepła z montażem fotowoltaiki i skorzystaniem z nowej edycji programu Mój Prąd.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Na czym polega cięcie strumieniem wody? Sprawdź

Woda to naturalne dobro, z którego korzystamy na tysiące sposobów. Jak się okazuje, jednym z nich jest obróbka materiałów. Metoda cięcia strumieniem wody jest...

Jak wybrać kolor odzieży roboczej? Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Styl nie pozostaje w tyle

Jedną z podstawowych funkcji odzieży roboczej jest bycie widocznym. Pomagają w tym wyraziste kolory i elementy odblaskowe. Wybierając kolor, zapoznaj się z przepisami i...

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest opłacalne?

Duże zanieczyszczenie środowiska oraz regularne podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej Polaków poszukuje alternatywnych źródeł energii. Jednym z obecnie najpopularniejszych rozwiązań stają się...