Dopłata do pompy ciepła – Moje Ciepło dla nowych domów

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje dla osób, które chcą wymienić stare kotły i ocieplić swoje domy. Czy będą dostępne jakieś dotacje dla osób, które budują nowe domy? Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze są przeznaczone dla inwestorów remontujących swoje domy. Osoby, które są w trakcie budowy, mogą skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd lub zupełnie nowego programu Moje Ogrzewanie.

Moje Ciepło to program, z którego będą mogły skorzystać osoby będące właścicielami nowych domów jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Program rozpocznie się w pierwszym i drugim kwartale 2022 roku. Właściciele domów będą mogli kupić pompę ciepła i otrzymać od państwa dotację w wysokości od 7 do 21 tys. zł.

Ile wyniesie dopłata Moje Ciepło?

Z dotacji będą mogli skorzystać inwestorzy instalujący powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła do ogrzewania domów lub do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Wsparcie ma stanowić od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na wyższe – 45% – dofinansowanie mogą liczyć posiadacze karty Dużej Rodziny.

Kwota dofinansowania w przypadku podstawowego progu będzie również uzależniona od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

  • powietrzne pompy ciepła będą refundowane do 7 000 zł
  • gruntowe pompy ciepła będą refundowane do 21 000 zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że budżet programu wynosi 600 milionów złotych.

Hurtownia pomp ciepła Vaillant - Euroterm24.pl

W przypadku dopłaty do pomp ciepła zasada będzie następująca: najpierw inwestycja, potem wypłata. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać osoby, które posiadają nowy dom jednorodzinny. Nowy budynek mieszkalny w programie Moje Ciepło to budynek, dla którego w dniu składania wniosku o dofinansowanie nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy ani wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Dotacje będą również dostępne dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wcześniej złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, ale zrobili to po 1 stycznia 2021 roku.

Moje Ciepło tylko dla domów energooszczędnych

Osoby, które chcą ubiegać się o dotację na budowę bardziej energooszczędnego domu, muszą przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą zasadą jest to, że dom musi zużywać mniej niż 63 kWh nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej na metr kwadratowy rocznie. Należy pamiętać, że nowy dom wybudowany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi WT2021 powinien zużywać maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Są dwa sposoby, by zmniejszyć zużycie energii w domu. Można albo zmniejszyć ilość ciepła, które ucieka z budynku (przez lepszą izolację), albo zwiększyć ilość energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem będzie więc połączenie dopłaty do pompy ciepła z montażem fotowoltaiki i skorzystaniem z nowej edycji programu Mój Prąd.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Czy grzejnik elektryczny to dobra alternatywa na możliwe braki gazu? Jak ogrzewać dom grzejnikiem elektrycznym?

Codzienne życie w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu wiąże się z wieloma obowiązkami i szeregiem decyzji z nim związanych. Zbliżająca się nieuchronnie zima powoduje, że...

Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

W nowoczesnym budownictwie rozdzielacze wyparły z rynku mechanizmy trójnikowe. Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) odpowiadają potrzebom współczesnych budynków i cechują się większą niezawodnością oraz...

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej...