Fotowoltaika – sposób na zieloną energię

Fotowoltaika zielna energia

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem na zapewnienie dostępu do prądu również w Polsce. Jest to rozwiązanie oszczędne i ekologiczne, dlatego warto rozważyć zamontowanie go w swoim domu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o instalacjach PV i gdzie szukać najnowocześniejszych produktów z tej kategorii.

  1. Czym jest fotowoltaika?
  2. Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
  3. Fotowoltaika – zalety
  4. Mity na temat instalacji PV
  5. Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej za pomocą ogniw fotoelektrycznych – półprzewodnikowych elementów, które przekształcają światło słoneczne w prąd, wykorzystując w tym celu zjawisko fotowoltaiczne. Potocznie mianem fotowoltaiki określa się również instalacje fotowoltaiczne (inaczej nazywane także instalacjami PV, od angielskiego słowa photovoltaic).

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Na ogół instalacje fotwoltaiczne składają się z szeregu ogniw fotoelektrycznych (paneli słonecznych), inwertera pozwalającego dostosować parametry prądowe do potrzeb instalacji elektrycznej w budynku, akumulatora oraz przewodów połączeniowych, które umożliwiają przesył energii. Światło padające na ogniwa jest przekształcane w prąd elektryczny, który następnie zostaje wykorzystany do zasilenia urządzeń lub ogrzewania. Nadmiar energii jest odprowadzany do sieci energetycznej.

Fotowoltaika – zalety

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej jako źródła energii ma wiele zalet. Przede wszystkim, fotowoltaika zapewnia ekologiczną i odnawialną energię, która w przeciwieństwie do węgla czy gazu nie staje się przyczyną zanieczyszczania środowiska. Poza tym, jest to bardzo oszczędne rozwiązanie – inwestycja zwraca się szybko, a prąd uzyskiwany tą drogą jest całkowicie darmowy.

Mity na temat instalacji PV

W obiegowej opinii funkcjonuje wiele mitów na temat instalacji fotowoltaicznych. Jednak chyba najpopularniejszym z nich jest twierdzenie, że w naszym klimacie nie opłaca się instalować ogniw fotoelektrycznych, ponieważ nasłonecznienie jest zbyt małe. Oczywiście nie jest to prawda – nawet bardzo rozproszone, zimowe światło jest całkowicie wystarczające do zasilenia instalacji fotowoltaicznej o odpowiednich rozmiarach. Poza tym, w razie potrzeby dodatkowy prąd może być pobrany z sieci energetycznej.

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

W przypadku tego typu inwestycji należy stawiać przede wszystkim na jakość – wątpliwej klasy produkty mogą okazać się całkowicie nieekonomiczne i stać się przyczyną większej ilości strat niż korzyści. Do godnych polecenia firm z dziedziny fotowoltaiki można zaliczyć między innymi SolarX.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie w domu – co warto wiedzieć o kaloryferach?

Ogrzewanie budynku to nie lada wyzwanie. Znaczenie ma nie tylko rodzaj paliwa, ale też to, jakie urządzenie zasilające wybierzemy. W przypadku pieców na gaz,...

Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają...

Wszystko o warystorach

Warystory to ważne podzespoły, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami. Trudno przecenić ich rolę w układach elektronicznych. Warto zatem poznać je nieco...