Pompy ciepła woda-woda (wodne)

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona odprowadzana jest do studni zrzutowej (chłonnej).

Schemat pompy ciepła woda-woda
Schemat pompy ciepła woda-woda

Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP: do ok. 6,5. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą zanieczyszczać wymiennik pompy ciepła. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkowy pośredni wymiennik ciepła, który wymaga okresowego czyszczenia.
Nawet jeśli przy badaniu wody gruntowej okaże się, że nie są przekroczone określone przez producenta składniki wody, to nie mamy pewności że skład ten nie zmieni się w przyszłości.
Czynnikiem, który również należy uwzględnić przewidując głębokość studni współpracujących z pompą ciepła jest poziom zwierciadła wód gruntowych, który może się zmieniać.
Aby wykorzystać ciepło wody gruntowej musi ona być dostępna w odpowiedniej ilości. Jeśli mamy otwarte źródło wody, np. staw, to również możemy je wykorzystać dla pompy ciepła – woda może być pobierana bezpośrednio ze stawu lub jej ciepło może odbierać wymiennik wykonany z rur ułożonych na dnie stawu lub zakopanych pod jego dnem.

Przykładowo, minimalny przepływ wody gruntowej przez pompę ciepła o mocy grzewczej 10 kW wynosi 2100 litrów/h.

Zalety Wady
Najwyższe wskaźniki efektywności pracy spośród pompy ciepła – COP do ok. 6,5 Wysoki koszt inwestycji
Niskie koszty ogrzewania Konieczność okresowego czyszczenia wymiennika pośredniego
Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu, nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych
Ogrzewa budynek, ale może również chłodzić pomieszczenia w lecie

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

Opłaty za ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych zarówno domu, jak i mieszkania. Dowiedz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, czym ogrzewać dom oraz poznaj nasze sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków i tanie grzanie. Czym ogrzewać dom tanio i wygodnie – jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Koszty ogrzewania domu w głównej mierze zależą od […]

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych. Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa […]

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe mogą być zamontowane na ścianie, pod sufitem, na zewnątrz budynku np. na dachu, a przy większych mocach grzewczych, można je ustawić w pomieszczeniu jako urządzenia wolnostojące. Składają się z obudowy, w której znajdują się: wentylator, wymiennik ciepła i palnik gazowy. Zaletą nagrzewnic gazowych jest szybkie wytwarzanie ciepła i przekazywanie do ogrzewanego pomieszczenia. Same […]